Beyin Ödemi Nedir, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri

Beyin ödemi insan yaşamında meydana gelen oldukça olumsuz bir durumdur. Hızlı şekilde tedavi altına konusunda uzman doktor tarafından alınması gerekir.

Beyin Ödemi

Beyinde meydana gelen ödemin köken durumuna bakılmadan teşhis edilmesi, hasta kişinin yoğun bakım ünitelerinde sadece hastaneye yatırılmasını işaret eden durumdur. Sorun yaşam adına oldukça acil bir tehdidin varlığını, solunum ve dolaşımda temel olan hayati fonksiyonların hepsini yapay olarak sürdürme ihtiyacından kaynaklanır. Ödem, vücudun birçok hasar türüne verdiği yanıttır. Bir travma veya enfeksiyon sürecin sonucu olabilmektedir. Merkezi sinir sisteminin etkilenmesine neden olan ödem hızlı bir biçimde ölüm riski de dahil,ciddi sıkıntılara neden olabilir.

Aşağıdaki sorunlar beyin şişmesi gelişiminin nedeni olabilmektedir.

 • Düşmelere bağlı kranyoserebral yaralanmalar, araba kazaları, kafaya darbe alımı
 • Beynin belirli bölgesine kanın akışının kesilmesinin neden olduğu iskemik inmeler
 • Serebral damarların rüptürü ile ilişkili intrakraniyal kanamalar
 • Bakteriler ya da virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlar (örneğin menenjit, ensefalit, subdural ampiyem ya da toksoplazmoz)
 • Tümörler
 • Yüksek irtifaya çıkmak

Belirtileri

 • Başta ağrı
 • Başta dönme
 • Boyunda veya sertlikte ağrı
 • Mide bulantısı ile kusmalar
 • Düzensiz şekilde soluma
 • Görme kaybı
 • Hafızada kayıp
 • Yürüyememe sorunu
 • Konvülsiyonlar sorunlar
 • Bilinçte kayıp

Tedavisi

Beyin ödemi hafif irtifa hastalık veya hafif sarsıntı gibi nedenlerle meydana gelen vakalarda genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Bununla yanı sıra çoğunlukla tedaviye hızlı şekilde ihtiyaç vardır. Tedavinin asıl amacı beyinde oluşan şişmesi sonrasındaki canlılığı ve sağlığı korumak için  yeterli düzeyde kan ve oksijen sağlanmasıdır. Tıbbi ve cerrahi olan yaklaşımların kombinasyonu gerekebilir. Uygun olan tedavi, kuralı olarak hızlı şekilde ve tam anlamıyla bir iyileşmeye meydana gelecektir. Bu uygulanmadan belli düzeyde ve derecede  hasar kalabilir. Serebral ödem tedavisinde aşağıdaki durumlar yer alır.

Oksijen tedavisi

Hastanın oksijen beslemesi, içeriğindeki kanı arttırıp beyine girmeyi mümkün kılacaktır.

İntravenöz solüsyon ve ilaçlar

Kan basıncında meydana gelecek düşüşü engelleyebilir. Bu sayede beyne ve tüm vücuda yeterli düzeyde kan verilmesine katkıda bulunur.

Azalmış vücut ısısı (hipotermi)

Bu, şişmeyi azaltmaya destek olacak ve beynin iyileşmesini sağlayacaktır. Bu amaca yönelik hipotermi sıklıkla kullanılır. Çünkü bunun uygulanması oldukça karmaşıktır.

Tıbbi ürünler 

Bazı durumlarda, beyin ödeminde şişmeyi azaltan ilaçları reçete edebilir. Bazen vücudun ödem cevabını yavaşlatan veya iskemik inmeye sebep olan kan pıhtılarını çözen enjekte edilen fonlarda verilir. Reçeteli ilaçların türü, beyin ödeminin neden ve semptomlarına bağlı olarak değişir.

Ventrikülostomi

Bu uygulamada uzman kafatasının içinde küçük düzeyde delik açar. Deliğin içine oldukça küçük plastik drenaj yerleştirmesi yapar. Beyin omurilik sıvısı sorunu ve kafa içinde oluşan basıncın azaltılması ile alakalı yardımcı olur.

Mannitol Kullanımı

Mannitol, osmotik tarzında bir diüretik içinde yer almaktadır. İntravenöz aracılıkla uygulamada osmolaritesini artırma sağlayarak, beyin, serebrospinal sıvısı ve dokulardan suların plazmaya geçişini artırmak adına kullanılır. Bu sayede sıvı hacmi ile basıncında azalmalar meydana gelir. belli başlı yan etkileri bulunur. Bundan dolayı konusunda uzman olan kişiler tarafından kullanılmalıdır.

Cerrahi operasyon

Müdahalenin amacı, içerde yer alan basıncı azaltmak için (dekompresif trepanasyon) veya beyin şişmesinin nedenini ortadan kaldırmak için kafatasının belli kısmını çıkarmak olabilmektedir. Ameliyattan sonra intrakraniyal basıncın dikkatli bir şekilde izlenmesi oldukça önemlidir.

Bitkisel Çözümler

Biberiye

Bu bitki beyin gelişmesi ve burada oluşan sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması adına kullanılır.  Geçmiş zamanlar insanlar okurken başlarının etrafında biberiye takmışlardır. Aynı zamanda hafif bir parasempathomimetiktir, yani vücudun sinir sistemini düzenlenmesine yardımcı olduğu anlamına gelmektedir. Biberiye yemeklerde kullanılabileceği gibi çay şeklinde de hazırlanabilir.

 • 1 tutam biberiye kuru halde
 • 1,5 su bardağı kaynatılmış şekilde hazırlanan içme suyu

Kaynar suyun içine atılan biberiye ağzı kapatılmış şekilde 10 dk. bekletildiğinde tüm faydaları bu suyun içine tamamen geçer. Gün içinde bir defa içilmesi ödemin atılması adına gereklidir.

Mısır Püskülü Kürü

 • 1 tutam civarında mısır püskülü
 • 1 bardak kaynar su

1 su bardağı su ocak üzerinde kaynatılmalıdır ve içerisine mısır püskülü eklemesi yapılır. 5 dakika süresince kaynatılmaya devam edilir. Süzülen içecek ılık hale gelince içilir. Çay ılımış şekilde sabah saatlerinde taze şekilde demlenir ve içilmelidir. Akşam saatlerinde karabaş otunun aynı şekilde demleme yapılarak içilmesi gerekir.

Ginkgo Biloba

Bu zihinsel berraklık için klasik bitkidir. En sık çeşitli bunama, beyinde ödem ve kafa karışıklıklarından muzdarip yaşlılar için kullanılır. Gerçekte yaptığı şey, periferal sinirlerinize dolaşımını arttırmasıdır. Yani insan vücuduna beyine daha taze şekilde kanın pompalamasına yardımcı olur. Nörotransmiterlerin salınımını uyarmaktadır. Beynin iyi şekilde iletişim kurması konusunda yardımcı olur. Bu ikili, anti-inflamatuar ile antihistaminik özelliklere sahip olmanın yanında beraber zihinsel berraklık konusunda yararlıdır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.