Beyinde Ödem Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Beyinde sıvı birikmesi ile birlikte insan hayatını ciddi oranda tehdit edecek olan ve kafa basıncının artmasına neden olan rahatsızlığın nedenleri ve tedavi yöntemleri.

Beyinde Ödem Nedenleri

Beyinde Ödem

Beyinde sıvı birikmesiyle birliktei beyin dokusunda su toplanması meydana gelecek ve insan yaşamını tehdit ederek ciddi komplikasyonların oluşacağı bir rahatsızlıktır. Beyinde oluşan sıvı nedeniyle ulaşacak kan akışının ciddi miktarda azalması sonucunda beynin oksijensiz kalması nedeniyle beynin çalışmasını engelleyecektir. Kan akışında azalması sonucunda beyin dokusunun oksijensiz kalmasına neden olur. Beyinde ödem gelişmesinin nedenleri şunlardır:

 • Kafa travmaları;
 • İnme;
 • Hastalıklar;
 • Tümör;
 • Bilinçsiz ilaç tüketimi;
 • Beyin kanaması;
 • Tümör ameliyatı sonrası radyoterapi alınması;
 • Beyin ameliyatları;
 • Karbonmonoksit zehirlenmesi;
 • Hayvan ısırıkları sonucunda zehirlenme.

Hastaların kuvvetli bir şekilde kafasını çarpması ile ortaya çıkan beyin kanaması sıklıkla sıvı birikmesine nedenleri arasındadır. Böylelikle kan damarlarından bir tanesinin yırtılmasıyla şişme sonucunda ödem gelişebilir. Menenjit tarzında beyin iltihabı olarak bilinen bazı iltihaplı hastalıkların yaşanması da sıklıkla oluşacak bir durumdur.

Beyinde Ödem Belirtileri

Beyinde gelişen sıvı birikmesi çok ciddi belirtilerin gelişmesine neden olacaktır. Beyin travması ile birlikte kanama yaşanması halinde hastanın ameliyat edilmesi sonrasında ödem gelişimi sıklıkla görülmektedir. Bu hastalığın tanısını belirlemek için fiziksel muayene yeterli olmayacağından hastalarda belirtiler gelişmesi durumunda testler yapılmalıdır. Beyin ödemi gelişen hastanın yaşayacağı belirtiler şunlardır:

 • Şiddetli baş ağrısı;
 • Geçmeyen baş dönmesi;
 • Mide bulantısı;
 • Koordinasyon eksikliği;
 • Vücudunun belli yerlerinde uyuşma;
 • Hızlı ruh halinde değişiklikler;
 • Kalp çarpıntısı;
 • Unutkanlık;
 • Konuşma güçlüğü;
 • Bilinç kaybı;
 • Epilepsi nöbetleri;
 • Görme ve işitme kaybı;
 • Algılama sorunları.

Ödemin belirtileri her zaman için ödemin neden kaynaklandığına bağlı olarak gelişecektir. Sıvı gelişimi ile birlikte önlem alınmaması durumunda beyinde birikmeye başlayan sıvının genişlemeye başlayacak olduğundan daha ciddi sorunlar oluşmasına ve hastanın hayatını kaybetmesine neden olacak bir durum gelişebilir.

Beyin şişmesi olarak bilinen ve hastanın tedavi altına alınmaması durumunda yaşamını kaybetmesine neden olacak çok ciddi bir rahatsızlık olmaktadır.

Sadece yetişkin insanlarda görülmeyecek ve yeni doğanlarda da doğum esnasında ya da sonraki günlerde oluşması görülebilir. Yeni doğan bebeklerde doğum travması, rahim içi enfeksiyonları ya da beyin apsesi gibi sebeplerden dolayı gelişebilir. Bu durumda bebeklerde sürekli bir hareketsizlik, durmadan ağlama, kusma, iştahsızlık ve sık sık bayılma da görülecektir.

Beyin Ödemi Tedavisi

Kafa travmaları çok şiddetli olmasa bile hastalarda gelişme riski olmaktadır. Belirtilerin oluşması durumunda hastaların vakit kaybetmeden hastaneye götürülmesi gerekmektedir. Sıvı birikmesine neden olan durumun ilk olarak belirlenmesi ve daha sonradan hastanın uygun tedavi uygunlanması gerekmektedir. Sıvı birikmesine neden olan durumu anlayabilmek için hastanın beyin görüntülemesi amacıyla bilgisayarlı tomografi ya da MR çekilmesi gerekmektedir. Beyin dokusunun oksijensiz kalması nedeniyle ve kan akışının ciddi oranda azalması sebebiyle hastaların tekrardan kan akışının düzenlenebilmesi için hastanın yoğun bakım ünitesinde tedavisine başlanması önemlidir. 

İlaç Tedavisi

Doktor tarafından yoğun bakım ünitesinde hastalara beyinde biriken sıvının azalması amacıyla ve hastalığı önlemek amacıyla ilk olarak ilaç tedavisi çok ciddi bir komplikasyon gelişmemesi durumunda başlanmalıdır. Bu ilaçlar hastanın uyutulması, kan pıhtısının gelişmesini önlemek için verilecek ilaçlardır. Ayrıca hastanın beyin kanaması gibi bir durumdan kaynaklı ödem için dışkı sırasında ıkınırken zorlanarak beyinde tekrar bir kanama oluşmasını engellemek için dışkıyı yumuşatacak ilaçlarda verilmektedir.

Osmoterapi Tedavisi

Beyinde oluşan şişkinliğin ve fazla sıvının çıkartılması için kullanılmakta olan bir yöntemdir. Bu sayede beyinde oksijen bakımından zengin olan kan akışının sağlanması hedeflenmektedir. Hastaların beyinde biriken sıvının çıkartılması için mannitol ya da ozmotik maddelerin kullanarak uzman hekim tarafından yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda da kafatasında oluşacak şişlik de bu sayede azaltılmış olacaktır.

Ventrikülostomi Tedavisi

Oluşan sıvının tedavi edilmemesi durumunda ve engellenmemesi halinde daha da çoğalacaktır. Bu durumda hastanın hayatını kaybetmemesi için Ventrikülostomi tedavi yöntemi yapılabilir. Bu tedavi yöntemi sayesinde kafatasında açılan bir delikten hastanın drenaj tüpü yerleştirilmesi ile birlikte oluşan sıvının boşaltılması sağlanacaktır. Fakat hastalarda tam olarak neden olan hastalık engellenmemesi halinde hastalarda bu tedavi yöntemi uygulanmasına rağmen tekrardan sıvı birikmeye başlayabilir.

Cerrahi Tedavi

Geniş bir alanda ödem oluşması durumunda ve daha çoğunlukla buna tümör sebep oluyorsa hastanın kafatasının açılarak tümörün çıkartılması ile birlikte şişliğe neden olarak sıvı birikmesinin olmasına sebep olan durum ortadan kaldırılmalıdır.

Bitkisel Tedavisi

 • 1 tutam kurutulmuş mısır püskülü;
 • 1 su bardağı su.

Tümör ya da diğer sebeplerden kaynaklı olarak radyoterapi alan hastaların ilerleyen dönemlerde ödem oluşmasını engellemek için mısır püskülü bitkisel tedavisi önerilmektedir. Hazır ve klor içermeyen suyun içerisine beş gram kadar kurutulmuş mısır püskülü konularak suyun çok kısık ateşte kaynamasını beklemelisiniz. Daha sonrasında demlendiği zaman içine hiçbir katkı maddesi koymadan sabah ve akşam aç karnına bu bitkiyle yapacak olduğunuz çayı içmelisiniz.

Fakat unutulmamalıdır ki bitkisel tedavi sadece beyin ameliyatı ya da kemoterapi sonrasında alınan kemoterapi gibi nedenlerle ödem oluşmasını engellemek amacıyla önerilmektedir.



Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.