Beyin Ödeme Olan Kişilerde Cerrahi Uygulama Nasıl Yapılır?

Beyin ödemi sorunu olan kişilerde cerrahi uygulama yapılıp yapılmayacağı konusunda uzman doktorlar birçok tetkik ve testlerin yaptıktan sonra karar verecektir.

Beyin Ödemi

Cerrahi Uygulama

Beyin hücreleri içinde ve hücreler arasında bulunan boşlukta sıvının birikmesi ciddi düzeyde patolojik durumdur. Patolojik sorun çoğunlukla diğer hastalık durumlarının seyrinin bir komplikasyonu olarak meydana gelir. Beyin ödemleri şiddetli hastalıklarından sonra da ortaya çıkabilir. Nedeni travmatik beyinde hasar ve bunun sonuçlarını, ameliyatlar, beyin dokusu, neoplastik lezyonlar, inme, toksik maddeler ve gazlarla şiddetli zehirlenmeden oluşabilmektedir. Hastalığın ana semptomatik bulguları şunlardır;

  • Hastanın başının her alanında hissettiği bir patlama doğası başındaki ağrı
  • Hastaya beklenen rahatlamayı getirmeyen kusma geçiren bulantı hissi vardır.
  • Genel güçsüzlük, güç kaybı ve uyuşukluk meydana gelir.
  • Azalmış görüş, konvulsif nöbetler meydana gelebilir.
  • Solunum fonksiyonu bozulur, hastanın bilinci bozulma oluşur.
  • Kişi genellikle bilincini kaybeder ve uyaranların hareketine cevap vermez.

Hastanın hastalık ve şikayetlerinin analizi yapılırken nörolog doktor inceleme yapar. Konuşma aktivitesi ve sosyalleşme değerlendirilmektedir. Göz doktoru fundusu inceler. Bu incelemelerden sonra beyin anevrizma ile diğer dokular ile alakalı planlamalar yapılır.

Tedavisi

Tedavi esnasında cerrahi olan ve olmayan uygulamalar kullanılır. Hasta, dehidratasyonu sağlamak adına yüksek dozda diüretik ilaçların uygulanması için reçete kullanımı yapması gerekir.  Hormonal ilaçların uygulanması reçete edilir. konvülsiyon durumunda, antikonvülsanlar reçete edilecektir. Cerrahi tedavi yöntemleri, serebral ödem gelişimini provoke eden altta yatan hastalığın tedavisi esnasında örneğin; beynin tümör oluşumunun ortadan kaldırılması, kraniocerebral travmada kan birikiminin giderilmesi için kullanılır. Serebral dolaşım bozukluklarını düzeltmek için, hasta nörotrofik, antiagregan ilaçların kullanımı yapması gerekir. Patolojinin gelişmesinin nedeninin enfeksiyöz bir doğadaki ağır hastalıklar olması durumunda, antibiyotik tedavileri ve antiviral olan terapi uygulaması kullanılır. 

Ameliyatı

Beyin ödemi sorunu ameliyat gerektirebilecek düzeyde şiddetli şekilde beyinde hasar olan hastalar genelde zaten bulunur. Çok yakından izlenim altındadır. Hasta kişilerin anestezi personeli tarafından belli başlı tetkiklerden geçirilir. Bu cerrahi işlem adına gerekir. Ardından yaşamsal belirtilerini yakından izlemeye devam edecekleri ameliyathaneye götürülür. Bu sırada beyin cerrahları kafa derisinde en çok kompresyonun meydana geldiği kafanın ucunda kesi yaparlar (özellikle kompresyonun kan pıhtısından kaynaklandığı durumlarda uygulanmaktadır). Deri ile altta yatan dokular kesildikten ve çıkarıldıktan sonra, kafatasına delik açımı yapmak adına matkap kullanma işlemi yapılacaktır. Delikler bir testere yardımıyla bağlanarak kemik çıkarılmaktadır. Tipik şekilde kemik, hastanın beyin şişmesi azaldığı zaman ve durumları daha stabil olmaya başladığında kemiğin tekrardan yerine yerleştirilmesi umuduyla bir dondurucuda depolanır. Kemik çıkarılma esnasında hasta kişilerde daha çok beyin hasarını önlemesi ve oluşmaması adına giydikleri özel fit kask kullanımı yapılması gerekir. Kemik kaldırıldıktan sonra beyin etrafındaki herhangi şekilde oluşan kanama  gerekli şekilde kontrol edildikten sonra, beynin üstündeki deri ve bağ dokusu sütürlerle kapatılma işlemi yapılır.

Riskleri 

Operasyonun başlıca riskleri kanama sorunu, enfeksiyon ile beynin daha fazla düzeyde zarar görmesi şeklindedir. Hayat kurtarıcı bir önlem cerrahi işleme ihtiyaç duyan hastalar çoğu zaman çok kritik bir durumdadır. Çoğunluğunda belli düzeyde beyin hasarı yaşanması durumu bulunur. Bununla beraber cerrahi uygulama yapan ekip, ameliyat işleminin başlamasından önce antibiyotiklerin uygulanması, ameliyat esnasında karşılaşılan tüm kanamaların kontrol edilmesi ve beynin manipülasyon miktarının sınırlandırılması ile operasyonun risklerini sınırlamak adına gereken çabayı gösterir.

Risklerin oluşmaması adına kesinlikle uzmanın söylediklerinin her detayı uygulanmalıdır.

Ameliyat Sonrası

Beyin ödemi geçiren hastaların ilk zamanlar kritik durumdayken, hastanede kalışları diğer yaralanmalarının yanı sıra sinir sistemindeki hasarlara da göre belirlenme yapılır. Tipik olarak, ciddi bir beyin hasarı olan hastalarda, yaralanma derecesi uzman tarafından dikkate alınarak yaralanma sorunlarından kurtulabilmeleri için aylar ve yıllar gerektirebilir. Bu hastalar çoğunlukla mümkün olduğunca fazla beyin fonksiyonunu tekrar kazanmak adoma yoğun rehabilitasyona tabi tutulurlar. Ameliyat esnasında çıkartılan kemiğin değiştirilmesi genellikle ilk hasardan birkaç ay sonra tekrardan yapılır. Kemik bakteri varlığı açısından kesinlikle test ediltikten sonra uygulanır. Bakteriyel anlamda meydana gelen büyüme yoksa, kemik sağlıklı bir şekilde kullanılabilir. Aksi olan durumlarda bunun yerine sentetik olan kafatası replasmanı kullanılması gerekmektedir.

Bu uygulama konusunda daha çok detay için hasta kişi uzman doktorundan gerekli şekilde bilgi alabilecektir. Zaten bu dönem içinde hasta kişilerin akıllarına takılacak tüm sorular konusunda uzman doktora başvurması ve detaylandırması gerekir. Bu şekilde psikolojik konuda rahat ve sağlıklı olunur.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.