Beyin Lenfoması Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Beyinde oluşan tümörlerin çoğalması ile birlikte beyne yakın olan lenflere sıçraması durumunda beyin lenfoması oluşmaktadır. Hastalığın nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri.

Primer Beyin Sapı Lenfoması Nedenleri

Primer Beyin Sapı Lenfoması

Beynin alt kısmında bulunmakta olan beyin sapının insanların hareket sistemi ile yakından ilgilenmektedir. Primer beyin sapı lenfoması beyinde bulunan hücrelerinden kaynaklanmaktadır. Beyin sapının insanlar için çok önemli olmaktadır. Beynin ve omurilik bağlantısını kurmaktadır. Yanlarında ise lenf bezleri bulunmaktadır. İnsanların birçok duyusunun güçlenmesinde önemli kontrolleri sağlamaktadır. Beyin sapı tümörleri çok nadiren görülmektedir. Başka bir organda oluşan kanserin evresinin ilerlemesi ile birlikte beyin sapına sıçraması ve lenf bezlerinin tutulumu sonucunda görülmektedir. Neden olduğu günümüzde tam olarak bilinmiyor olsa da şu olasılıklar bulunmaktadır:

 • Erkeklerde daha çok görülmektedir;
 • Metastaz;
 • 70 yaş üzerinde ve 8 yaş altında olmak;
 • Genetik;
 • Radyasyona maruz kalmak;
 • Nükleer sanayide çalışmak.

Beyin sapı lenfoması oluşmasının nedenleri arasında yapılan araştırmalar gösteriyor ki erkeklerde daha sıklıkla görülmektedir. Oluşan lenfomanın sebepleri arasında ayrıca beyaz ırk daha çok etkilendiği de yapılan araştırmalarda ortaya konulmaktadır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanların beyin sapı lenfoması tutulumu yaşaması sebepleri arasında beyinde oluşan travmaları yaşama durumları ya da beyinde tümörüne sahip olan kişilerde bu risk daha da artmaktadır.

Primer Beyin Sapı Lenfoması Belirtileri

Hastalarda gelişimi ile birlikte ortaya çıkacak olan belirtiler her zaman farklılık göstermektedir. Bu durum gelişen beyinde tutulumunun büyüklüğüne bağlı olacağı gibi tam olarak beyinin hangi bölümünde olduğuna görede değişiklik gösterecektir. İlk başlarda bazı hastalarda herhangi bir belirti vermeyecek olsa bile ilerleyen zamanlarda ise hem sinirlere hem de dokuya büyümesi sebebiyle ciddi baskı uygulayacak olduğundan belirtiler başlayabilir. Ayrıca ödem gelişimi de sıvı toplanması sonucunda gelişebilir. İnsanlarda oluşması durumunda en çok görülen belirtiler arasında şunlardır:

 • Sabahları başlayan şiddetli baş ağrısı;
 • Mide bulantısı;
 • İlerleyen zamanlarda kusma;
 • Hafıza problemleri;
 • Görme kusurları;
 • İşitme kaybı;
 • Denge bozuklukları;
 • Yürüme zorluğu;
 • Ruhsal hastalıklar;
 • Nöbet geçirilmesi;
 • Kollarda ve bacaklarda karıncalanma ya da uyuşukluk.

Beyin sapı lenfoması belirtilerinin gelişimi ile birlikte her insan da farklı belirtilerin görüldüğü bilinmektedir. Bazı hastaların duyularında ciddi bozulmalar oluşacaktır. Eskisine nazaran insanlarda duyu sorunları, hafıza problemlerinin oluşması gibi durumlar sonucunda kişilerin vakit kaybetmeden doktor muayenesine gitmesi gerekmektedir.

Primer Beyin Sapı Lenfoması Tanısı

Ortaya çıkan bulgular sonucunda tedavisi için ilk olarak nöroloji uzmanı ya da beyin ve sinir cerrahi uzmanına gidilmelidir. Doktor hastanın şikayetlerini incelemeli ve muayene edilmelidir. Hastaların nörolojik incelemeleri önemlidir. Kas gücü kontrolü ya da hastaların refleksinin ölçülmesi gerekmektedir.

Bilgisayarlı tomografi: Beynin görüntülemesi için son yıllarda en sıklıkla başvurulan yöntemlerden biri olmaktadır. Hastanın durumuna bağlı olarak beyin görüntülemesinin yapılması için damardan ilaç verilmesi gerekebilir.

MR: Özel olarak üretilen bu cihazın mıknatıslar yardımıyla beynin bazı bölümlerinin görüntülenmesi için etkili bir yöntem olmaktadır. Beynin fotoğraflarını çekecektir. Hastaların kesin olarak görüntülenmesi için bazı durumlarda hastaya ilaç verilmesi gerekmektedir.

Anjiyografi: Hastalarda oluşan belirtiler sebebiyle tam olarak beyin dokusunun gelişimi için damardan verilecek bir ilaç ile birlikte görüntülenecektir.

Biyopsi: Hastalığın tanısının konulabilmesi için en etkili yöntemler arasında olmaktadır. Bu işlem için dokudan bir miktar parça alınarak mikroskop altında incelenmelidir. Bu parçanın uzman bir patolog tarafından incelenmelidir. Böylelikle hastalığın metastaz olup olmadığı da anlaşılacaktır. Şayet metastaz olması halinde kanserin hangi organda olduğu anlaşılması gerekmektedir.

Primer Beyin Sapı Lenfoması Tedavisi

Kanseri olan insanların tedavisinin gerçekleşebilmesi için kanserin yeri ve büyüklüğü tedavi şeklinin belirlenmesinde çok önemlidir. Beyinde oluşan kanserin tedavisi için cerrahi yöntem uygulaması ile birlikte diğer kanser tedavisinde uygulanan yöntemlerde kullanılmaktadır.

Kafa tasının açılması ile birlikte açık cerrahi uygulanacak olduğundan bu cerrahi girişimin çok dikkatli yapılması gerekmektedir. Beyindeki dokunun asla zedelenmemesi gerekiyor. Tümörün çıkartılmasının zor bir bölgede olması durumunda hastaların radyoterapi gibi yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Bu şekilde de hastaların çıkartılamayacak olan bölgede oluşan tümörün küçülmesinde etkili olacaktır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.