Beyin Küçülmesi Sorunun Tedavisi ve Çözümleri

Beyin küçülmesi sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler tedavi kapsamında mutlaka uzman doktor planı ile yaşamlarına devam etmelidir. Bunun dışında bazı desteler uzmanlar tarafından istenebilir.

Tedavi yöntemleri

Beyin Küçülmesi

Beyin küçülmesi sorunu uzman tarafından yapılacak olan birçok tetkik ve tahlilden sonra teşhis edilir. Bu teşhisin ardından uzman hekimler tedavi için gerekli planlamayı yapar. Beyin küçülmesi sorunun diğer ismi demanstır. Tıbbi uygulamada beyin küçülmesi şu şekilde sınıflandırılır:

  • Nörodejeneratif hastalıklarda demans
  • Vasküler demans
  • Karışık tip demans.

Nörodejeneratif hastalıklarda en sık görülen tip demans türüdür. İlaç tedavisi antidiabetes ilaçların (asetilkolinesteraz inhibitörleri ve memantin) atanması ile tedavi ilerler. Ek olarak, vasküler metabolik ilaçlar, özellikle fosfatidilkolin ile tedavi uygulanır. Bu serebral korteksin nöronlarının çalışmasında bir miktar iyileşmeye katkı sağlar. Ayrıca serebrolysin, actovegin ve diğer ilaçlara dayalı ilaçlar da kullanımı da uzman tarafından istenebilir.

 Vasküler beyin küçülmesi; beyin damarlarında bozulmuş kan dolaşımına bağlı olarak gelişme gösterir.  İnme, kontrol edilemeyen arteriyel hipertansiyon, ateroskleroz, kalp hastalığı, diyabetin bir sonucu olabilir. Bu tip bir sorunun tedavisi standart antidiüretikler tarafından gerçekleştirilmektedir. Mutlaka kan basıncı, kolesterol ve kan glikozunun izlenmesi ile birlikte, hipodinami ile birlikte uygulanır. Antiplatelet ajanların alınması gereklidir. Nöroprotektörler de reçete edilir, beyin dokusunu olumlu yönde etkiler ve metabolizmasını geliştirir. Bazen vasküler durum depresyon ile kombine edilir, bu durumda ek olarak antidepresanlar ile tedavi reçete edilir.

Karışık beyin küçülmesi; tedavisi oldukça karmaşıktır. Öncelikle halihazırda var olan rahatsızlıklardan kurtulmak ve beyin hasarına katkıda bulunan hastalığın ilerlemesini durdurmaktır. Tedavide ilk önce kan basıncını normalleştirmeye, statinleri ve antiagreganları reçete etmeye yani iskemiyi önleyen ilaçlara başvurulmaktadır.

Her türlü beyin küçülmesinde ilaç tedavisine ek olarak, hastanın sosyal ve motor becerilerini korumak için, müzik terapisinin psikoterapisi, mesleki terapi ve psikoterapi de uzmanlar tarafından yapılması istenir. Bu sorundan mustarip insanların güvenliğini ve yaşam kalitesini sağlamak için de özen gösterilmelidir. Kural olarak, evler video gözetilmeli, hastaları gaz ve elektrikli cihazların kullanımına karşı korunmalıdır.

Tedavi İçin İlaçlar

Bu hastalık için ilaçlar sadece bir uzman tarafından belirlenebilir. İlaçlar hastalığın evresine ve bozuklukların şiddetine bağlı olarak reçete edilir. Beyin küçülmesinin diğer adı demanstır. Demansın tezahürlerini azaltmak adına beyin aktivitesini ve memantini temel alan antikolinesteraz ilaçlarını etkileyen fonlar reçete edilir. Demansın her aşamasında kullanılmaktadır. Nöroprotektif bir etkiye sahiplerdir, beyin nöronlarının tahribatını önlerler ve ayrıca sinir uyarılarının iletimini geliştirir. Hafıza ve bilişsel yetenekleri geliştirme konusunda destek sağlar.

Davranış bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla nöroleptikler ajitasyon ve aldatma algılama tezahürünü azaltır. Bu ilaçlar, çeşitli yan etkilere sebep olabileceğinden, katı hasta bakımında reçete edilmelidir. Antidepresanlar depresyonu tedavi etmek adına kullanılır. Bu grup etken madde, fluoksetin, mıansenn, fluvoksamin maleat, ve diğerleri ile ürünlerini kapsar. Biz ilaçlar baş ağrısı, düzensiz kalp atışı sorunlarına olabilir. Çünkü bunların dikkatli şekilde kullanılması gerekir. Yüksek tansiyon dalgalanmalarına bile neden olabilir. Demans hastaları genellikle uykusuzluktan mustariptir. Bu sebeple genellikle hastalar için ek bir ilaç uyku haplarıdır. Büyük dozda ilaçlar heyecanını azaltabilir ama çizgiyi geçmemesi önemlidir. Aşırı dozda sinir hücrelerinin uyarılabilirliği baskılanmaktadır.

Bebeklerde Beyin Küçülmesi Tedavisi

Bebekler doğar doğmaz ya da sonradan beyinde küçülme sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumun durdurulabilir ya da durdurulamaz ile alakalı detayı tamamen hastalığın seyrine bağlıdır. Bunun belirlemesi tamamen uzman hekim tarafından yapılır.

Farklı Çözümler

Demans tedavisi için sadece medikal yöntemler kullanılmamaktadır. Efekt aşağıdaki yöntemlerde destek sağlar.

Bilişsel eğitim 

Öğrenilen her şey yakında hasta tarafından unutulacaktır. Okuma, öğrenme çizgileri, özel kartları ile sınıflar, yeniden üretme ve tartışma konusunu bilişsel eğitim içerir.

Önemi düzenli günlük aktiviteler

Biyografik yöntem, geçmişin belleğinin bellekten silinmesine dayanır. Bu, geçmiş olayların konuşulması, eski fotoğraflara bakma, retro müzik dinleme, vb. uygulamalar hastaya oldukça faydalı gelir.

Bir günlük tutmak

Bu yöntem sadece olayları düşünme ve kaydetme yeteneğini eğitmekle kalmaz. Aynı zamanda birikmiş duyguları dışarı atmaya ve olumsuz deneyimlerden kurtulmaya da yardımcı olur.

Motor aktivitesi

Bir dizi özel egzersizin uygulanmasını ve sadece temiz havada yürümeyi içerir.

Terapötik Uygulamalar

Demans tedavisinde yardımcı olmak sadece ilaç almakla kalınmamalıdır. Klinik anlamda aşağıdaki yaklaşımları kullanmak önemlidir.

  • Psikoterapi seansları
  • Sosyal uyum
  • Zihinsel düşüncenin eğitimi
  • Özel bilgisayar programları yardımıyla hafıza geliştirme
  • Alıştırmalar

Hastalığın ileri aşamalarında, hastalar için optimal ve güvenli koşullar yaratmak önemlidir. Bir hastanın özel bir hastanede kalması büyük terapötik ve önleyici bir değere sahiptir.

Demans hasta için uygun bakım, uygun yaşam koşullarının organizasyonu, hastanın sosyal erişilebilirliğinin korunmasını sağlar. Kalifiye tıbbi tedaviye zamanında başvuru, tedavinin olumlu bir sonucunu sağlar.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.