Beyin Küçülmesi Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Beyinde meydana gelen küçülme sorunun tıbbi anlamdaki adı demanstır. Demans hastalarında hafıza ve beyin gelişimi konusunda gerilemeler meydana gelir.

Beyin Küçülmesi

Demans 

Beyinde meydana gelen küçülme sorununa tıbbi anlamda demans adı verilir. Beyin küçülmesi halkın içinde kullanılmakta olan bir terimdir. Aklın geri dönüşü olmayacak türde bir ihlalidir. Tüm zihinsel aktivitelerin fakirleşmesi, daha önce edinilen beceri ile bilginin azalması veya kaybedilmesi, yenilerini elde etmekte güçlük ya da yetersizlik çekme durumudur. Aynı zamanda, kişiler onu çevreleyen fenomenler arasındaki bağlantıyı yavaş yavaş kaybeder, davranışı için kritiklik azalır. Buna ek olarak, demans şiddeti derecesine bağlı olarak toplam (tam) ve kısmi (fokal, lacunar) olarak ayrılabilir. Komple bunamaya hafıza, eleştiri, yargı, kaygısız ruh halleri, verimsizlikler ve düşüncenin yavaşlığı gibi ciddi ihlaller eşlik eder. Ayrıca doğal karakter özellikleri de kaybolur. Bundan dolayı, hangi kişinin daha önceden ne yapacağını tahmin etmek imkânsızdır. Demansın hafif formları (fokal) sinirlilik, hızlı yorgunluk, azalan verimlilik ile kendini gösterir. Bazen başlangıç ​​aşamasında demans halüsinasyonlar, manik-depresif sendrom eşlik eder. Gelişmeyen demans durağan olarak adlandırılır. 

Nedenleri

Demans, travma veya hastalığın sonucu olarak beyinde organik hasara neden olur.  Genç ve orta yaşlarda, bunama alkolizm, madde bağımlılığı, kranyoserebral travma, benign veya malign neoplazmlar ile görülebilmektedir. Bazı hastalarda, edinilmiş demans, bulaşıcı hastalıklar sonucunda tespit edilir. AIDS, nörosifiliz, kronik menenjit ya da viral ensefalit bunlardan sadece bazılarıdır. Bazı durumlarda da sebepleri iç organların, endokrin patolojisinin ve otoimmün hastalıkların ağır hastalıklarıdır. Bunların veya beynin bu bölümlerinin birincil lezyonu göz önüne alındığında, dört çeşit demans vardır:

 • Kortikal beyin küçülmesi, çoğu zaman serebral hemisferlerin korteksi etkilenir. Alkolizm, Alzheimer hastalığı ve Pick hastalığı ile görülür.
 • Subkortikal beyin küçülmesi, nörolojik bozukluklar eşlik eder.  Parkinson hastalığı
 • Kortikal-subkortikal beyin küçülmesi, korteks ve subkortikal yapıları etkiler. Vasküler patolojide görülür.
 • Multifokal beyin küçülmesi, merkezi sinir sisteminin farklı bölümlerinde, çok sayıda nekroz ve dejenerasyon alanı oluşur. 

Hastalar nerede olduklarını, ne yapmayı planladıklarını, birkaç dakika kadar önce kabul ettikleri gibi unuturlar. Duygusal-istemli ihlaller zayıf şekilde ifade edilmektedir. Ağlamak, duygusal dengesizlik durumu mevcuttur. Bazı kişilerde demans ile kişiliğin kademeli olarak parçalanması söz konusudur. Akıl azalır, öğrenme yeteneği kaybolur, duygusal-istemli alan acı çeker. 

Belirtileri

 • Günlük aktiviteleri zorlaştıran ezberleme sürecindeki değişiklikler
 • Aktiviteleri planlamada zorluklar 
 • Günlük görevlerin yerine getirilmesi konusunda oluşan sıkıntılar
 • Zaman ile mekânda yönelim kaybı
 • Görüntülerinle mekânsal ilişkilerin anlaşılmasında zorluklar
 • Konuşma ile yazım kelimeleri ile güçlükler
 • Bir şeyleri tuhaf yerlerde bırakma
 • Azaltılmış ya da zayıf yargılama şekli
 • İş il sosyal aktivitelerden kaçınma
 • Duygu durumları ile davranışlarda değişimler

Hafıza ile dikkatteki günlük olan değişimler uyanıklığa ve semptomlara sebep olması gereken semptomların arasında sınır bulunmamaktadır. Beyin küçülmesi formları erken zamanda içinde ve doğru tanısı, uygun şekilde tedaviler, bakım ve desteğinin seçilmesinde önemli olan adımlardan bir tanesidir.

Tedavisi ve İlaçlar

Demans tedavisi, ilerleme sürecine bağlı sınırlı düzeylerde nöroleptikler ile sakinleştiriciler içermektedir.  Kullanımı akut psikoz esnasında ve sadece minimal dozajlarda etkilidir. Kolinesteraz inhibitörlerin arasında kanıtlanmış ilaçların hepsinin kullanımı konusunda reçete işlemi uzman tarafından yapılmaktadır. Minimal dozajlarda Cavinton  ile Angiovasiniyle periyodik tedaviler vasküler hastalığı etki altına alır. Uzun süreçli ile kısa süreçli belleği etkileyen araçlar için Somatotropin, Prephisone dâhildir. Demans hastalığı ilaçları arasında yer alan risperidon ile zuprex kişilerin davranış bozukluklerı ve psikoz sorunuyla başa çıkmasına yardımcı olabilir.

Yaşlıların hastalığı sadece ilaçları reçete eden uzman hekimler tarafından tedavi edilmelidir. Kendi kendilerine ilaç kullanımı yapmaları kesinlikle yasaktır. Hasta çalışma hayatında değilse, akrabaları ile daha sık iletişim kurması ve elbette en sevdiği iş ile meşgul olması önemli olan detaylar arasında bulunur. Bu ilerleme gösteren olayları sürdürmek adına yardımcı olur.. Ruhsal bozukluklar meydana geldiği zaman antidepresa alınır. Konuşma, düşünce ve hafıza süreçleriyle problemlerin giderilmesi için uzman doktorlar bazı ilaçların kullanımını istemektedir.

Farklı Çözümleri

 • Demans hastalığı konusunda yardım, hastaya odaklanmış şekilde, yüksek kaliteli içermekte olan palyatif bakım ile özel tıbbi tedaviyi içermektedir.
 • Palyatif bakımlar hastaların yaşam kalitelerini iyileştirmeyi, hastalığın semptomlarını olabildiğince hafifletmeyi amaçlar.
 • Öncelikli olarak hastaların akrabaları ve çevresi ile iletişim kurması için olumlu şekilde ayarlama yapılması gerekir.
 • Sadece hastayla nazik ile hoş bir ses tonuyla konuşulmalıdır.
 • Bir sohbet esnasında hastanın dikkatini çekmek gerekir.
 • Fikirler her daim net şekilde açıklanmalıdır.
 • Hastaya basit kelimelerle açıkça ifade kullanılır.
 • Her zaman yavaş yavaş, teşvik edici bir tonda konuşulmalıdır.
 • Hastayla sabırlı olunmalı ve düşünmesine izin verilmelidir. Gerekirse sorular tekrarlanmalıdır.
 • Hastalar övülmeli, günlük yaşamının tutarlılığına dikkat edilmesi gerekir.
 • Eğitimlere adım adım zaman ayrılmalıdır.
 • Beslenme düzeni hakkında her vakit dikkatli şekilde hareket edilmelidir.

Çoğu zaman demans hastalığı konusunda psikolojik yardımlar, temel tedavilere zorunlu bir ilave şeklindedir. Hasta olan kişiye ve yakınlarına sağlanmalıdır.

Genç ile orta yaşlarda demans hastalığının önüne geçilmesi B vitaminleri alımları, folik asit eksikliği sorunun yenilenmesini, entelektüel ile fiziksel aktiviteleri arttırmayı içerir. Dürtüsellik sorunu, depresyon tarzında belirtilerin giderilmesi konusunda sorunun önlenmesi  konusunda terapi gerçekleştirilmelidir. Sinir sisteminin genel hali, deniz havasında yer alan brom tarafından geliştirilmektedir. Deniz havası kişileri rahatlatır ve sinir sorunu giderir. Önleme konusunda bakım, orta yaşlardan itibaren yapılması gerekir. Uygulamada  olduğu gibi aktif şekilde, hareketli yaşam tarzlarına öncülük etmeyen hastaların yüzdesi oldukça yüksektir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.