Beyin Kist Ameliyatı Nasıl Yapılır? Riskleri ve İyileşme Süresi

Beyinde kist doğuştan ya da daha sonradan oluşabilen genellikle iyi huylu olmasına rağmen büyümesiyle ciddi komplikasyonların olmasına neden olur.

Beyin Kisti Ameliyatı

Beyin Kisti Ameliyatı

Beyinde oluşan kistler genellikle doğuştan olur. Kafa travması gibi nedenlerden kaynaklı olarak sonradan da gerçekleşebilir. Hastada oluşan ve iyi huylu olan kistlerin komplikasyonlara neden olmaması halinde ameliyat gerekmemektedir. Araknoid kistlerin büyümesi ile birlikte insanlarda ciddi sağlık sorunları gerçekleşecektir. Hastalarda beyinde kist olması ile birlikte şu belirtiler olması sonucunda ameliyat edilmelidir:

 • Şiddetli baş ağrısı;
 • Epilepsi nöbetleri;
 • Psikolojik sorunlar;
 • Denge kaybı;
 • Kafada şekil bozukluğu;
 • Çocuklarda gelişimin durması;
 • Mide bulantısı;
 • Hafıza sorunları.

Beyinde çok araknoid kistler görülmesine rağmen epidermoid kist oluşumu da gerçekleşebilir. Yine yukarıda ki belirtilerin oluşması ile birlikte ameliyat edilmelidir. Ameliyat olanlarda daha sonradan tekrardan gelişimi görülebilir. Epidermoid kist sonucunda ciddi komplikasyonların oluşacağı için tedavisinde tam çözüm olarak ameliyat önerilmektedir.

Beyin Kisti Ameliyat Aşamaları

Hastalarda belirtilerin oluşmasıyla birlikte kistin tipi belirlenmesi için bilgisayarlı tomografi ya da MR görüntülemesi sayesinde kistin tipi, bulunduğu yer ve büyüklüğü belirlenmektedir. Sonrasında beyin cerrahı tarafından ameliyat günü kararlaştırılmalıdır.

Ameliyat Öncesi

 Beyin kisti ameliyatının gerekli olması durumlarda ameliyat günü verildiği zaman bir gün öncesinde hastaneye yatmalıdır. Hastaların beyinde kist neredeyse saçlarının tıraş edilmesi önemlidir. Hastanın gece yarısından sonra herhangi bir şey yememesi ve içmemesi çok önemlidir. Ameliyat günü hastaların ameliyathaneye hazırlanması için hemşire tarafından damar yolu açılmalıdır. Doktor tarafından verilmesi gereken ilaçlar verilmeli ve ameliyathane kıyafetleri giyinmesinin ardından hastane personeli ile birlikte ameliyathaneye inmelidir.

Ameliyat personelleri tarafından karşılanacak ve burada beyin ve sinir cerrahından önce hastanın uyutulacak olduğundan, anestezi hekimi ile karşılaşacaktır. Hastalara anestezi verilerek uyutulmalıdır. Sonda takılması sonrasında gerekli işlemler yapılarak ameliyatın olmasına hazırlanacaktır.

Ameliyat Aşamaları

Kist ameliyatları 1 ile 2 saat arasında değişmektedir. Mikrocerrahi yöntemi kullanılarak yapılacak ve çok dikkatli olunarak deneyimli cerrahın ve ekip tarafından gerçekleştirilecektir.

Kafa tasının açılması ile birlikte kistin patlatılmadan ve beyin dokusuna zarar vermeden çıkartılmalıdır.

Beyin ameliyatlarının bir diğer türü de şant ameliyatı da şant olmaktadır. Şant yöntemi beyin ameliyatlarının arasında semptomların az olması ve insanların hayatını ciddi olarak etkilememesi durumunda yapılacaktır. Şant ameliyatlarının gerçekleşmesi için Kafatası üzerinden çok küçük bir kesik yapılarak cerrah tarafından şant takılacaktır. Takılan şantın karın boşluğu ile bağlantısı sağlanacaktır. Her ne kadar şant yöntemi de bir cerrahi müdahale olsa da komplikasyonlarının az olması sebebiyle daha çok tercih edilmektedir.

Ameliyat Sonrası

Beyinde kist ameliyatı başarılı bir şekilde çıkarılmasının ardından kafatası tekrardan dikilecektir. Hastanın anesteziden uyandırılması ile birlikte herhangi bir komplikasyonu olmaması ile birlikte beyin cerrahi servisine alınacaktır. Hastada komplikasyon gelişmesi çok nadiren görülse bile olması halinde yoğun bakıma alınmalıdır. Kist ameliyatının gerçekleşmesi sonrasında hastaların ortalama olarak 3 ile 5 gün arasında hastanede yatıp taburcu olmaktadır. Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar zamanında kullanılmalı ve aksatılmamalıdır. Özellikle de enfeksiyon riski her ameliyatta olduğu gibi gerçekleşme riski olması nedeniyle hastalara mutlaka hijyenine dikkat etmelidir.

İlk zamanlarda hastanın beslenmesine dikkat etmesi önemlidir. Kabızlığın olmaması nedeniyle sıvı gıdalar daha çok tüketilmeli, gün içerisinde sıvı miktarını azaltmamalıdır.

Ameliyatın bittiği zaman ve hasta normal hayatına dönmesi durumunda kistin tedavisi gerçekleşmesi nedeniyle hasta gündelik hayatına devam edebilir. Bazı insanlarda kistin tekrarlama ihtimalinin çok fazla olması sebebiyle ömür boyu belli aralıklarla kontrol altında kalmalıdır. Doktorun belirttiği tarihlerde MR ya da bilgisayarlı tomografi çekimi yapılmalı ve beyin görüntülemesi gerçekleştirilmelidir.

Beyin Kist Ameliyatı Riskleri

Tedavi yöntemi olarak şant uygulanması halinde bunun herhangi bir komplikasyon yaratmadan hastanın günlük yaşamına dönmesi mümkün olmaktadır. Kistin büyüklüğüne bağlı olarak ya da hastaların gündelik yaşamınca ciddi problemlerin oluşması ile birlikte mikrocerrahi yöntemi kullanılarak kistin çıkartılması halinde iyileşme süresi ve komplikasyonları daha fazla olmaktadır. Cerrahın deneyimsiz olması ya da mikrocerrahi tedavisi sırasında yapılacak en ufak bir hatanın hastaların hayatını ciddi bir şekilde etkileyerek hastanın beyin dokusuna zarar vermesi, felç kalması gibi bir problemde gerçekleşebilir. Bu nedenle de cerrahın kist tedavisi konusunda deneyimli olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca gerçekleşecek ameliyat esnasında ve sonrasında şu riskler oluşabilir:

 • Şiddetli baş ağrısı;
 • Uzun süren yorgunluk;
 • Beyin kanaması;
 • Enfeksiyon;
 • Beyin ödemi;
 • Kalıcı kuvvet kaybı.

Müdahale sonrasında hastaların nadiren görülen riskleri arasında epilepsi atakları görülmektedir. Epilepsi nöbetlerinin yaşanması halinde bir süre ilaç tedavisi kullanılması ile nöbetler kontrol altına alınabilir. Hastaların kan değerlerinde azalma olacağından doktor gözetiminde ilaçların kullanımı ile birlikte ilaçların kan düzeyini düzenlemesi gerekmektedir. Doktor tarafından reçete edilen ilaçların doktorun haberi olmadan alınması bırakılmamalıdır. Ameliyat ile birlikte gerçekleşecek komplikasyonlar sebebiyle doktor tarafından hastaya izin verilene kadar motor ya da araba kullanmaması gerekiyor.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.