Beyin Kanamasında Kritik Süre

Beyin kanaması belirtileri görüldüğünde kişinin en geç 2 saat içerisinde hastaneye ulaştırılması gerekir. Hastaneye geç götürülen hastalarda kanamanın artmasından dolayı ölüm gerçekleşebilmektedir.

Beyin Kanaması

Beyinde Görülen Kanama ve Damar Tıkanıklığı

Beyin kanaması, beyinde bulunan damarların çeşitli nedenlere bağlı olarak balon şeklinde kabarması ve bir süre sonra çatlaklar oluşturarak kanaması ile ortaya çıkmaktadır. Müdahale edilmediğinde ve geç kalındığında yaşamsal tehlikelere neden olan beyin kanaması toplumun %5-10’luk kesiminde ortaya çıkabilen genel sorunlardan biridir. Belirtilerinin ve ortaya çıkma nedenlerinin bilinmesine bağlı olarak erken dönemde tedavi edilebilir ve kişiler felç ve ölüm gibi risklerden koruma altına alınabilmektedir.

Beyin kanaması sırasında sadece bir damar üzerindeki çatlak nedeniyle kanama meydana gelebileceği gibi birkaç damar üzerinde de aynı anda kanamalar meydana gelebilmektedir. Kanın yapacağı basınç arttıkça beyindeki basınç altında kalan bölge hasar görebilir ve bir süre sonra hasar alan bölgenin bağlantılı olduğu organlarda da kalıcı hasarlar oluşabilir.

Beyin kanamasına bağlı olarak görülen ölümler genellikle %25-60 oranında olmaktadır. Ayrıca beyin kanamasının fark edilmesinin ardından gelen 2 gün içerisinde ölümler daha sık yaşanmaktadır. Diğer ölümler ise beyin kanamasından sonraki ilk 30 gün içerisinde gerçekleşebilmektedir.

Beyin Kanaması Sonrası Ortaya Çıkabilecek Riskler

Travma, yüksek tansiyon, uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan beyin kanaması beyinde hasara neden olabildiği gibi ölümle de sonuçlanabilmektedir. Beyinde oluşan hasar kişilerde kalıcı görme sorunları, inme ve bazı organların kullanılamaz hale gelmesi gibi sonuçlara neden olabilir. Konuşma bozuklukları ile ortaya çıkabilen beyin kanaması risklerinden olan ölüm ise diğer risklerden daha korkutucu bir boyuttur.

  • Beyinde oluşan kanamanın miktarının fazla olması
  • Beyinde kanamanın neden olduğu basıncın fazla olması
  • Kanamanın olduğu bölgenin artması gibi nedenler beyin kanamasında ölüm riskini artırmaktadır.

Beyin kanamasının belirtileri görülmeye başladığında kişilerin kendilerinin doktora başvurması gerektiği gibi çevresinde bulunan kişilerin de belirtilerle birlikte hemen bir doktora başvurması gerekir. Aniden başlayan baş ağrısı, konuşmada ve görmede meydana gelen bozukluklar, bilinç kaybı, mide bulantısı- kusma ve bedenin çeşitli bölgelerinde uyuşma ile birlikte zayıflık gibi belirtilerden birkaçı dahi görülse doktora başvurulması şarttır.

Beyin Kanaması Görüntüsü

İnme

Beyin kanaması sonucu beynin belirli bir bölgesinde kan birikmesine bağlı olarak basınç meydana gelir ve basınçtan etkilenen bölgede sinirler yeterince çalışmadığından dolayı iletişim sıkıntısına bağlı olarak inme meydana gelebilir. Vücudun sadece bir tarafından meydana gelebileceği gibi bazı organlarda ve ya tamamında da oluşabilir.

Ölüm

Beyin kanamasında ilk 2 saat içerisinde yapılan müdahaleler ölümü engelleyebilecek niteliktedir. İlk 2 saat boyunca herhangi bir müdahalede bulunulmadığında yaşanan kanamanın büyüklüğüne göre hastalarda önce konuşma ve duyusal bozukluklar ortaya çıkar. Daha sonrasında ise vücudun belirli bir bölgesinde ya da tamamında inme görülebilir. İnme gibi büyük bir belirtinin sonucunda doktora başvurmayan kişilerde ani ölümler görülebildiği gibi hastaneye yetiştirilen hastalarda ise birkaç gün sonrasında ölüm riski ortaya çıkabilmektedir.

İlk 2 saat içerisinde hastaneye gidebilen kişilerde ölüm riski azalmaktadır. Ancak 2 saat sonrasında hastaneye gidebilen kişiler için ilk 2 gün oldukça önemli olmaktadır. Müdahalede geç kalınan hastalarda ilk günlük yoğun bakım sonrasında ölüm riski artmaktadır. Ayrıca geç müdahale sonrasında yaşanan 30 günlük yoğun bakımın sonunda ölüm riski de ciddiyetini korumaya devam eder.

Beyindeki kanamalar baloncuk halini almışsa ve ya kanamayı geçiren kişi yüksek tansiyon hastası ise bu kişilerde ölüm riski daha yüksek seyretmektedir. Anevrizma yani beyindeki damarlarda oluşan kanama nedeni ile yaşanan ölüm vakaları genellikle %50 civarındadır.

Beyin kanaması ilk 15 gün içerisinde tekrarlayabilir. Bu durum ise ölüm riskini %20 oranına çıkarmaktadır.

Beyin Kanaması Ameliyatı

Beyin kanamasının durmaması ve acilen müdahale edilmesi gereken durumlarda cerrahi işlem uygulanabilmektedir. Beyinin içerisinde kan birikmesi nedeniyle basıncın artmasına bağlı olarak çeşitli sorunlar görülen kişiler için açık ve kapalı olmak üzere iki farklı ameliyat uygulanabilmektedir.

Açık Ameliyat

Beynin açılarak biriken kanın boşaltılması ve yırtık kısımların onarılması işlemlerinin gerçekleştirildiği bu operasyonda uzman beyin cerrahları görev almaktadır. Beyinde bulunan ufak ve zarı ince olan damarlarda görülen anevrizmaların tedavisinde etkili olan bu yöntem ile kanamalar büyük oranda engellenebilmektedir.

Ameliyata girecek olan hasta ile ilgili gerekli tetkikler yapılır ve ardından genel anestezi ile hasta ameliyata alınır. Kafatasından ufak bir delik açılarak önce beyin zarı açılır daha sonrasında ise kanamanın olduğu bölgedeki sinirler uzaklaştırılarak kanlı kısım tedavi edilir.

Açık ameliyata alınan hastalarda ameliyat sonrası çeşitli kritik durumlar meydana gelebilmektedir:

  • Kafatasında açılan yaranın geç iyileşmesi
  • Algılama ve konuşmada yaşanan sorunların devam etmesi
  • Bacaklarda ve kollarda şişmelerin oluşması
  • Görmede bozukluklar
  • Ameliyat sonrası kanamanın tekrarlaması
  • Yaranın enfeksiyon kapması ve çevresinde kızarıklıkların oluşması belli başlı risklerdendir.

Endovasküler Ameliyat

Kapalı beyin ameliyatı olarak da bilinen bu yöntem ile kafatasında herhangi bir delik açmaya gerek duyulmaz. Beyin anjiyografisi çekilere sorunlu damar teşhis edilir ve kanamanın olduğu bölgeye yumuşak, esnek ve tampon görevi görecek koil adı verilen metaller eklenir.

Damar yolu ile yapılan bu tedavi açık ameliyatlardan daha sık tercih edilmektedir. Ayrıca açık ameliyattaki pek çok risk bu ameliyat türünde ortaya çıkmamaktadır.

Kanamanın tedavisinde uygulanan kapalı yönteme rağmen kanama devam ediyorsa açık ameliyata geçiş yapılabilmektedir. Endovasküler tedavi yönteminde kanamanın tekrarlaması gibi durumların dışında herhangi bir risk görülmemektedir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.