Beyin Kanaması Sonrası Yoğun Bakım Süreci ve Tedavisi

Beyin kanamasından sonra yoğun bakım süreci nasıldır, kaç gün yoğun bakımda kalınır, yoğun bakımda ne tür tedaviler uygulanır, hastalar ne kadar yoğun bakımda kalır hakkında makale.

Beyin Kanaması Sonrası Yoğun Bakım

Normal tedavi sürecinden ve hastanelerdeki servis bakımından farklı olarak yaşam desteğine bağlı bir şekilde daha spesifik tedavilere ihtiyaç duyan hastaların tedavilerinin gerçekleştirildiği bölüm olan yoğun bakım üniteleri ayrı bir uzmanlık gerekmektedir. Bu bakımdan bu ünitelerde tedavi bu konuda uzmanlaşmış ve eğitim almış doktorlar ve hemşireler tarafından teknolojik araç ve gereçlerle gerçekleştirilmektedir. 

Beyin kanaması sonucu yoğun bakıma alınan hastaların tedavisindeki amaçlar sırasıyla şu şekildedir:

 • İlk olarak kanamanın durdurulmasını sağlamak
 • Daha sonra kanama sonucu beyinde meydana gelebilecek olacak beyin hasarı oluşumunu engellemek

Bu amaç doğrultusunda hasta alınmadan önce hastayla ilgili olarak gerçekleştirilen tüm tıbbi işlemlerin kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca hastanın genel sağlık durumu ve daha önceki hastane kayıtları da incelenmelidir. Daha sonra da hastanın nörolojik değerlendirilmesi gerçekleştirilir.

Tedavi esnasında kafa basıncı artmaya devam ediyorsa ve bu durum hastanın klinik koşullarında bozulmaya sebebiyet veriyorsa yapılması gereken kafa basıncı azaltmaya çalışmaktır. Bu işlem bakım ünitesinde gerçekleştirilebileceği gibi ayrı olarak cerrahi operasyon şeklinde de yapılabilir.

Beyin kanamaları normal hastane tedavisinden ve bakımından ayrı olarak daha yoğun ve özel bir tedavi ve gözlem süreci gerektirmektedir.

Bakım ünitesinde kalan ve durumları gözlenen hastaların ne kadarlık bir süre için ünitede kalmaya devam edecekleri ve tedavilerinin ne kadar süreceği konusunda net ve kesin bir süre bulunmamaktadır. Herbir hastanın kendi spesifik durumuna, iyileşme sürecine, hastalığın seyrine göre farklı farklı sürelerde kalması gerekmektedir. Bu nedenle bu konuda bir netlik bulunmadığı için hastanın durumuna göre taburcu işlemlerine karar verecek olan yoğun bakımdan sorumlu doktordur.

Yoğun Bakımda Uygulanan Tedaviler

Beyin kanaması sonucu yoğun bakıma alınan hastalar için teknolojik cihazlardan yararlanılarak tedavi yaklaşımları uygulanmaktadır. Bu tedavilerin ilk aşaması beyin kanaması geçiren hastanın monitorizasyonun yapılmasıdır. Bu monitör aracılığıyla hastanın yaşam ve sağlık verileri sürekli kontrol altında tutularak, olası bir olumsuzluk durumunda en hızlı bir şekilde tepki verilmesi amaçlanmaktadır.

Yoğun bakımlarda ilk amaç gelen hastalarının solunum yollarının açık olmasını sağlamak, yeterli ve uygun bir şekilde nefes alıp vermeye devam etmesini sağlamak ve kalp ritmini kontrol ve takip edebilmek için monitarizasyon işleminin gerçekleştirilmesidir. Bunlar açısından gerekli olan ve uygulanan tedaviler şunlardır:

Entübasyon

Bu tedavinin şu amaçlarla gerçekleştirilir:

 • Hastanın hava yollarını korumak
 • Hastada solunum yetersizliği olması
 • Hastanın solunumunun durması 

Bası Yarası Tedavisi

Beyin kanaması sonucu tedavi olan hastalar sürekli aynı pozisyonda yatar şekilde kaldıklarından dolayı bir müddet sonra basınç ve sürtünmeden dolayı vücutlarında yaralar oluşabilmektedir. Bu tedavi bu yaraların oluşmasını engellemeye yönelik olarak gerçekleştirilir.

 • Hastanın yatış pozisyonu gündüzleri iki – üç saatte bir değiştirilir
 • Hastanın vücuduna koruyucu kremler sürülür
 • Sürütünme olan bölgelere koruyucu pedler takılır
 • Hastanın oturmasında sakınca yoksa günde yarım saat tekerlekli sandalyeye oturtulur

Bu ünitelerde teknolojik cihazlardan faydalanılır

 

Yoğun Bakım Hemşirelik Bakım Planı

Yoğun bakımlarda görevli olan hemşireler bu konuda özel eğitim almış olanlardan seçilmektedirler. Her sene eğitimlerini yenileyen bu sağlık görevlilerinin diğer hemşirelerden farklı sağlık yaklaşımlarına ve profesyonelliğe sahip olmaları beklenmektedir. Tedavi süreci içerisinde hemşirelerin uygulamaları gerektiği hemşirelik bakım planı şu hususları içermektedir:

 • Monitörlerle izlenen hastaların monitarizasyonunu takip ederek olası riskli durumlarda müdahale ekipleri ile iletişim halinde kalmak
 • Yoğun bakımlarda karşılaşılan en büyük problemlerden birisi olan yoğun bakım enfeksiyonlarına karşı gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak
 • Cihaza bağlı hastaların solunumlarındaki problemlerin çözümüne yönelik uygulamalar geliştirmek ve uygulamak
 • Hastalarda emboli oluşumunu engellemek
 • Bilinci kapalı olan hastaların izlenmesini sağlamak, hastanın uygun beden pozisyonunda olmasını sağlamak
 • Hastaların beslenme düzenlerini belirlemeki beslenme esnasında kullanılan alet ve cihazların sterilizasyonunu sağlamak
 • İlaçları, tıbbi malzeme ve cihazları kullanıma hazır bir şekilde bulundurmak
 • Hastaların kardiyak ritimlerini izlemek ve arrest durumu gerçekleşirse mavi kod vermek

Bu bakım planı çerçevesi içerisinde hareket eden hemşirelerin görevlerinin sorumluk ve önemi bilinci içerisinde hareket etmeleri, yoğun bakımın kendisine has özelliklerinin farkında olmaları ve hastalarla, hasta yakınlarıyla içinde bulundukları psikolojik durumun farkında olarak iletişim kurmaları ve davranmaları beklenmektedir.

KaynaklarÇok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.