Beyin Kanaması Tedavisi ve İyileşme Süreci Nasıldır?

Beyinde bulunan damarlardan bir tanesinin yırtılması sonucunda kanamanın oluşması beyin dokusuna zarar vereceği için ciddi komplikasyonlara neden olmaması amacıyla tedavi edilmelidir.

Beyin Kanaması Tedavisi

Beyin Kanaması Tedavi

Beyinde bulunan damarlardan bir ya da daha fazlasının yırtılması sonucunda sızan kanamanın neden olduğu beyin kanaması ciddi komplikasyonlara sebep olan bir hastalık olmaktadır. Kafa travmaları, kazalar, yüksek tansiyon ya da beyinde bulunan damar hastalıklarının neden olduğu kanamanın hemen müdahale edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hastanın hayatını kaybetmesine ya da felç geçimesine sebebiyet verecektir. Bu nedenle de beyin kanaması belirtileri yaşayan bir insanın vakit kaybetmeden hastaneye götürülmesi gerekmektedir. Hastane ortamında uygulanacak olan tedavinin amacı hastanın hayatını kurtarmaktır. Bu sebeple de ilk olarak rahat nefes alması sağlanacaktır. Ayrıca tedavinin amacı şunlardır:

 • Kanamanın nedeninin ortadan kaldırılması;
 • Ortaya çıkan basıncın azalması;
 • Beyin ödemi olmaması ya da azaltılması;
 • Hastanın dinlenmesi;
 • Baş ağrısı, mide bulantısının geçmesi;
 • İkinci bir kanamanın oluşmasının önlenmesi.

Hastada gerçekleşen kanamanın ciddi olması ve durdurulamaması sonucunda hastanın bir an önce ameliyata alınması gerekmektedir. Cerrahi müdahale yapılana kadar hastanın hayatını kaybetmemesi için gerekli ilaç ve destek sağlanmalıdır.

Her beyin kanaması geçiren hastaya ameliyat uygulanmamaktadır. Fakat her beyin kanaması geçiren hastanın, belirtilerin oluşması durumunda hastaneye giderek ikinci bir kanamanın gelişmemesi için gözlem altında kalmalıdır. Bilinç kaybı yaşayan bir hastanınsa bir an önce ameliyata alınması gerekmektedir. Beyin ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat olacak hastanın saçları traş edildikten sonra uygulanan tedavi yöntemlerinden bir tanesi dril adı verilen tıbbi cihaz yardımıyla kafa tasından 2 tane delik açılması sonucunda beyinde toksik etkisi yapılan kanın boşaltılması olmaktadır. Bazı hastalarda ise durumun ciddiyetine bağlı olarak hastalara açık ameliyat yapılması gerekmektedir.

Beyindeki oluşan kanamanın sonrasında hastanın uyutulması gerekmektedir. İlk 24 saat içerisinde tekrardan bir kanamanın oluşma durumuna karşı önlem alınmalı ve doktor tarafından takip edilmelidir.

Beyin Kanaması Sonrası Fizik Tedavi

Beynin insanların hareket etmesinde etkili bir organ olması sebebiyle kişilerin geçirdiği kanama nedeniyle beyin dokusunda oluşan hasar sebebiyle felç geçirilmesine neden olabilir. Felç geçiren bir hastanın yaşamı içerisinde ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için kollarını hareket ettirmesi ve yürüyebilmesi için fizik tedaviye ihtiyaç bulunmaktadır. Hastaların tekrardan güç kazanabilmesi için fizik tedaviye ihtiyaçları olacaktır.

Hastaların fonksiyon kayıplarının ortadan kalkarak tekrardan kazanılması sağlanmaktadır. Bu sebeple de erken dönem içerisinde fizik tedavisine başlanması gerekmektedir. Uygulanacak olan fizyoterapinin amacı şunlardır:

 • Kas gücünün sağlanması;
 • Yürüme eğitimi;
 • Dengenin kurulması;
 • Düşmenin önlenmesi;
 • El becerilerinin kazandırılması;
 • Konuşma terapisi.

Hastanın ciddi oranda felç geçirmesi sonucunda yatağa bağlı kalacağından robotik rehabilitasyon uygulanacaktır. Erken dönem içerisinde başlanılması çok önemlidir. Bu sayede hastanın özel bir cihaz yardımıyla ayağa kaldırılarak yürüme hareketleri, el ve kol becerisinin tekrardan kazanması hedeflenmektedir. Hasta ve hasta yakınlarının çabası sonucunda bu fizik tedavi işe yaramaktadır.

Hastanın her zaman için çabası tedavinin başarılı olmasında çok önemli olmaktadır. Bu sebeple de çok erken dönem içerisinde başlanması gerekiyor.

Geç kalınması durumunda beyinde bulunan ve hareket edilmesini sağlayan hücrelerin kaybına neden olunacaktır. Bu sebeple de hastanın fonksiyonlarının tekrardan yerine gelmesi zorlaşacaktır.

Beyin Kanaması Bitkisel Tedavi

 • 1 yemek kaşığı at kuyruğu bitkisi;
 • 1 su bardağı su;
 • 1 çay kaşığı organik bal.

Beyin kanaması geçiren bir hastanın beyninde oluşacak doku kaybı sebebiyle ciddi fonksiyon kaybına sebep olacaktır. Bu nedenle de hastanın beyin hücrelerinin güçlenmesi amacıyla at kuyruğu bitkisi önerilmektedir. Kurutulmuş at kuyruğu bitkisinin 1 yemek kaşığı alınarak klorsuz bir suyun içerisine atılarak kaynatılması için ocağın altını kısık ateşe almalısınız. Kaynamasının ardından dem alabilmesi ve ağzı yakmayacak sıcaklığa gelmesi için 5 dakika beklendikten sonra süzülerek içerisine bal ilave edilip içilmelidir. Bu bitkisel çayı beyin kanaması geçiren bir hastanın günde iki ya da üç bardak içmesi önerilmektedir. Daha fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı kök zencefil tozu;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 su bardağı su.

Birçok hastalığın tedavisi için önerilmekte olan şifalı bitkinin beyin kanaması geçiren hastalara da önerilmektedir. Şifalı bitkinin toz halinde olanı satın alınmalıdır. Belirtilen miktarda ılık suyun içerisine konularak 10 dakika süresince kısık ateşte kaynatılması gerekiyor. Daha sonrasında ise demini alması için bir süre beklenmelidir. Süzülmesinin ardından bal ilave edilerek daha kolay içiminin olması sağlanmalıdır. Zencefil çayını günde 2 bardaktan fazla içilmemesi gerektiğini ve düzenli kullanımı sonucunda hastaların beyinde bulunan hücrelerinin iyileşmesini sağladığı da unutulmamalıdır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.