Beyin Kanaması Sonrası Konuşma Bozukluğu ve Tedavi Yolları

Beyin kanaması sonucu oluşan konuşma ve dil bozuklukları nelerdir, kanama sonrası konuşma bozukluğunun iyileştirilmesi için kullanılan tedavi yöntemleri nelerdir.

Beyin Kanaması Sonrası Konuşma Bozukluğu

Afazi olarak adlandırılan konuşma bozukluğu beyin travmalarından sonra yaygın olarak görülen bir durumdur. Konuşma bozukluğu kısmen olabileceği gibi tamamen de ortadan kalkabilir. Beynin sol hemisferinde bulunan konuşma bölümünün etkilenmesiyle bu durum ortaya çıkmaktadır. Bu konuşma bozukluğu çocuklarda görülmez, sadece yetişkinlerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Konuşma bozukluğu kendi içerisinde farklı alt türlere ayrılmaktadır. Bunlar beyin kanaması geçiren kişilerdeki konuşma bozukluğunun derecesine ve türüne göre sınıflandırılmaktadır.

  • Fonetik konuşma bozuklukları: Bu durumda hastalar dillerini ve dudaklarını kontrol edemedikleri için sesleri birbirleri yerine kullanmaktadırlar. Bu tipteki hastalarda anlam bozukluğu değil ses bozukluğu vardır. Örneğin ağaç yerine akaç, erik yerine erük gibi kelimeler kullanabilirler.
  • Ritmik konuşma bozuklukları: Bu tip konuşma bozukluğu yaşayanlarda da konuşmada bir anlam bozukluğu olmamakla birlikte doğal konuşma sırasında duraksamalar ve tıkanmalar meydana gelmektedir. Hastaların konuşmaları kekeme insanları andırır fakat budara daha ağır bir kekemelik durumu vardır.
  • Dinamik konuşma bozuklukları: Bu türdeki hastalar kullanılan kelimeleri rahatlıkla tekrarlayabilir, sorunlan soruları sorulardaki kelimeleri kullanarak kolayca cevaplayabilirler. Fakat kendileri bir kelime ekleyerek kendisine söylenen kelimelerden oluşan herhangi bir konuşma gerçekleştiremezler.
  • Amnestik konuşma bozuklukları: Bu türde hastalar kullanmaları gereken bir kelimeyi hatırlayamazlar. Kelimenin ayrıntılı tarifleri verirken, esas kelimeyi söyleyemezler. Mesela ağaç yerine yeşildir, ormanlarda bulunur gibi şeyler söylerken ağaç kelimesini kullanamazlar.

Konuşma bozukluğu sonrası kişilerde emboli denilen durumlar ortaya çıkmaktadır. Emboli bu durumdaki kişilerin kullanmak istedikleri kelimeler veya sesleri çıkartamadıkları zaman onun yerine kullandıkları, otomatikleşmiş kalıplardır. Herbir hasta kendisine özel olacak şekilde bu tür kalıplaşmış kelimeler ve söz dizileri kullanırlar. Bu emboliler zaman geçtikçe değişir ve farklılaşırlar.

Beyin Kanaması Sonrası Konuşma Bozukluğunun Tedavi Yolları

Beyin kanaması sonrası konuşma bozukluğu hastalığının tedavisi mümkündür. Tedavi süreci içerisinde psikologların, dilbilimcilerin ve konuşma terapistlerinin birlikte çalışması tedavi neticesi başarıyı artıran bir etkendir. Bu tedavinin başarılı olması için aynı zamanda:

  • Hastanın kendisini rahat ve serbest hissettiği bir ortamada gerçekleştirilmesi gerekir
  • Tüm hastalara aynı tedavi yöntemi uygulanmamalı, konuşma bozukluğunun türüne göre tedavi yaklaşımı seçilmelidir
  • Tedavi sırasında konuşma üzerine yoğunlaşılmalı hastalara dilbilgisi ve gramer kuralları öğretilmeye çalışılmamalıdır
  • Tedavi konuşma bozukluğu ortaya çıktıktan sonraki ilk altı ay içerisinde başlatılmalıdır

Bunlara dikkat edildiği takdirde bu hastalığın tedavi edilme şansı artmaktadır. Gerekli ve hastaya uygun tedavi neticesinde bu tür hastaların yüzde 60 le 70 gibi bir oranı tedavi edilebilmekte ve konuşmaları düzeltilebilmektedir.

Bu hastaların bazılarında konuşma terapisi desteği almasalar bile kendiliğinden bir iyileşme görülmekle birlikte oldukça sınırlı bir oranda ve istenilen düzeyde bir iyileşme olmamaktadır. Bu nedenle hastaların mutlaka tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Bu hastalık terapi tedavileri ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir ve hastalar gündelik hayatlarını rahat bir şekilde devam ettirebilir.

Dil ve Konuşma Terapisi

Bu tür hastaların tedavisi için konuşma ve dil terapisi tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavinin daha hasta hastanede iken yatağında başlaması tedavideki başarı şansını oldukça artırmaktadır. 

Tedaviye başlanması için öncelikle hastadaki rahatsızlığın türü ve derecesinin tespit edilmesi gerekmektedir. Bazen beyin kanaması geçiren kişilerde bilişsel bozukluklar da olabileceği için bunların bir de bu açıdan değerlendirilmelerinde fayda bulunmaktadır.

Kelimeleri hatırlayamamak bu hastalıkta oldukça yaygın bir durumdur

Tedavide ilk olarak hastanın kendisini, bulunduğu durumu ve nerede olduğunu anlaması, bozukluğun neler olduğunun farkına varması sağlanmalıdır. Eğer hastada konuşma anlaşılmazlığı ve telaffuz bozukluğu varsa ilk olarak oral-motor egzersizlerle başlayan rehabilitasyon programı daha sonra ilerleyerek devam eder.

İlk aşamadaki bu tedaviden sonra bireysel olarak veya grup terapisi şeklinde tedaviye devam edilmelidir. Grup terapilerinde, hastanın kendisi gibi sorunları olan insanların olduğunu görmesi ve birlikte bulunmaları hastalığın tedavisinde olumlu etkilerde bulunabilmektedir.

Bazen bozukluk kişideki bilişsel aksaklıklardan dolayı da kaynaklanabilmektedir. Kişiler bu tür bozukluklar yüzünden kelimeleri hatırlayamayıp, konuşamayabilirler. Bu tür durumlarda bu terapi tedavisi işe yaramayacağı için öncelikle hastalardaki bu bilişsel aksaklık tespit edilip, tedavi altına alınmalıdır.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.