Beyin Kanaması Sonrası Felç ve Tedavi Yöntemleri

Beyin kanaması nasıl felce neden olur, beyin kanaması neticesi felç hangi sebeplerden gerçekleşir, beyin kanaması sonrası oluşan felcin tedavi edilirken kullanılan yöntemler nelerdir hakkında makale.

Beyin Kanaması ve Felç

İnsan sağlığı açısından iki ayrı önemli ve büyük bir rahatsızlık olan beyin kanaması ve felç farklı hastalıklar olmalarına karşın beyin kanaması felce neden olabildiği için aralarında bir ilişki de bulunmaktadır. Birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilen felç durumunun bir nedeni de beyin kanamasıdır. Her ne kadar beyin kanaması felcin ana nedenlerinden birisi olmasa da yine de yüksek bir oranda felce sebebiyet verebilmektedir.

Beynin içindeki kan damarlarında kan akışının durması sonucu meydana gelen sinir hücresi ölümüne felç denmektedir. Felç neticesinden ne kadarlık ve nasıl bir etkinin görüleceği hangi sinir hücrelerinin öldüğü ve beyinde harabiyete uğrayan alanın büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Felcin nedenleri:

 • Yüzde 80 oranında kan dolaşımının kesilmesi ve yetersizliği
 • Yüzde 20 oranında beyin kanaması

olarak iki ana etkenden kaynaklanır.

Beyin kanaması ise bu durumdan farklı olarak, diğer taraftan damarlarda meydana gelen etkilerden dolayı oluşan kanamalardır. Felcin yüzde yirmi oranında etkeni olan beyin kanamaları şu iki nedenden birisinden dolayı meydana gelmektedir:

 • Beyinde bulunan damarın kopması
 • Beyinde bulunan damarın yırtılması

Kopma ve yırtılma sonucu açılan damarda bulunan kan, kafasından dolayı çıkacak bir yer bulamadığı için etrafındaki beyin dokusuna ve bir taraftan da sinir hücrelerine baskı yapmaya başlar. Bu baskı neticesinde beyin dokusunda ve sinir hücrelerinde meydana gelen hasar felce neden olur.

Beyin Kanaması ve Felç Sebepleri

Beyin kanamalarının en önemli nedenlerinden birisi hiper tansiyondur. Yüksek kan basıncından dolayı gerginleşen damarların yırtılması ve kopması daha kolay bir hale gelmektedir. Bu nedenden ötürü hipertansiyon inmeye sebep olan en büyük etken olarak kabul edilmektedir. Tüm inme vakalarının yüzde 60’ının hiper tansiyon kaynaklı olduğu kabul edilir.

Bu açıdan hiper tansiyon en önemli inme sebebidir. Diğer beyin kanaması ve felç sebepleri ise şöyle sıralanabilir:

 • Hipertansiyon
 • Diyabet
 • Sigara
 • Kalp hastalıkları
 • Alkol ve uyuşturucu madde kullanımı

Hipertansiyondan sonra diğer bir önemli sebep de sigara kullanımıdır. Sigara kullanımı inme meydana gelmesini iki kata kadar artıran bir durumdur. Sigara içenler içmeyenlere kıyasla iki kata kadar daha fazla bu hastalığa maruz kalabilmektedirler. Diğer taraftan ise sigara bırakıldıktan iki ile dört yıl sonrasında ise risk sigara içmeyenlerin seviyesine kadar gerileme görülebilmektedir.

Uzun süreli ve yoğun alkol kullanımı da bu duruma sebebiyet verebilmektedir. Özellikle yaş ilerledikçe yıpranan ve yaşlanan damarlarla birlikte bu risk faktörlerinin mevcudiyeti daha da etkin hale gelmekte ve hastalığın ortaya çıkma ihtimali daha da artmaktadır. 

Beyin Kanaması Neticesi Felç Tedavisi

Günümüzde tüm hastalıklar içerisinde en çok ölüme sebebiyet veren üçüncü hastalık olması nedeniyle felç tedavisi oldukça önemli bir konudur. Erken ve hızlı, aynı zamanda doğru bir tedavi yaklaşımı hem beyinde meydana gelebilecek bir hasarı en aza indirgemesi hem de hayat kaybının önüne geçebilmesi açısından oldukça önemlidir.

Bu bakımdan başarılı ve sağlıklı bir tedavi açısından ilk olarak şu adımlar takip edilir:

 • Beynin hangi tarafında hasar meydana gelmiş
 • İnmenin türü nedir

İnmenin etkisini kanama meydana gelen bölge ve kanamanın büyüklüğü belirler

Bu iki nokta net ve kesin olarak tespit edildikten sonra tedaviye başlanır. Bunları tespit için günümüzde kullanılan yöntem kranyal bilgisayarlı tomografi yöntemidir. Bunlar tespit edildikten sonra uygulanabilinecek olan yöntemler:

 • Trombolitik Tedavi: İlk 4.5 saatte uygulanması halinde başarı şansı yüksek bir tedavidir. Akut iskemik felç hastalıklarında gerçekleştirilmektedir.
 • Antiplatelet Tedavisi: İlk 48 saat içerisinde uyulanan bir tedavi yöntemidir. Akut iskemik felç tedavisinde düşük miktarda da olsa bir faydası görülebilmektedir.
 • İlaç Tedavisi: İlk anda gerçekleştirilen bu tedavilerden farklı olarak daha uzun süreli felç tedavisinde sıklıkla kan inceltici ilaçlar da kullanılmaktadır. Bunlar sayesinde beyin kanamasının tekrar gerçekleşme ihtimali ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Felç geçiren hastalar mutlaka hastaneye yatırılarak takip edilmelidirler.  Çoğu hasta ilk birkaç saat ve ilk 24 saat içerisinde daha da kötüleşmektedir. Diğer taraftan kanamaya neden olan etkeninin bulunması açısından da hastaneye yatışı yapılarak gerekli tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Bir taraftan felç tedavisi gerçekleştirilir, bir taraftan da altta yatan nedenler tespit edilmeye çalışılır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.