Beyin Kanamasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Beyinde bulunan damarlardan herhangi birinin yırtılması sonucunda kanın sızması ile birlikte oluşan beyin kanamasının nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri.

Beyin Kanamasının Nedenleri

Beyin Kanamasının Nedenleri

Beynin oksijenli kan ile beslenmesini sağlayacak damarların yırtılması ile birlikte kanın dışarıya sızması ile birlikte gelişmektedir. Damarlardan dışarıya akan toksik etkisi olması sebebiyle, kanamanın oluşması ile birlikte beynin o bölgesinde hasar oluşmasına neden olacaktır. Kişilerde oluşan beyinde kanamasının meydana gelmesinin nedenleri:

  • Hipertansiyon;
  • Aşırı alkol, sigara ya da uyuşturucu madde kullanımı;
  • Beyin tümörleri;
  • Diyabet hastalığı;
  • Kan sulandırıcı ilaçlar;
  • Damar hastalıkları;
  • Kafa travması;
  • Enfeksiyonlar;
  • Doğuştan gelen rahatsızlıklar.

Kafa travması: Şiddetli bir şekilde insanların başını bir yere çarpması sonucunda, kafasına darbe alması ya da yüksek bir yerden düşerek kafasını sert bir zemine hızlı bir şekilde çarpması nedenleri arasında olmaktadır. Şiddetli darbe ile birlikte oluşan hasarlar arasında kafa kemiğinin kırılması, doku hasarının olması ve damar zedelenmesi görülmektedir. Bunun sonucunda beyin damarlarının yırtılması ile gelişmektedir.

Yüksek tansiyon: Kronik olan bir hastalık olması sebebiyle insanların kan basıncının aniden yükselmesi ile birlikte beyne giden damarların etkilenmesi ile birlikte olur.

Beynin dokusunda ya da beyin zarında kanamanın oluşması görülmektedir.

Damar hastalıkları: Damarların zayıflaması ile birlikte beyin kanamaları oluşmaktadır. Daha çoğunlukla beynin etrafında bulunan zar arasında gelişmektedir. Damar tıkanıklığının oluşması da nedenler arasında olduğu gibi damarların yeterli görevini yapamaması sonucunda yeterli kanın ulaşamaması sebebiyle de beyin dokusu içerisinde meydana gelebilir.

Beyin tümörleri: Beyindeki tümörleri çok sinsi gelişebilen ve herhangi bir semptom olmadığı için tümörlerin kanama gelişmesine neden olur.

Enfeksiyonlar: Menenjit ya da granülomlar gibi enfeksiyon hastalıklarının beyinde bulunan damarlarını etkilemesi sebebiyle kanamanın gelişmesine sebep olmaktadır.

Beyin Kanamasının Çeşitleri

İnsanların geçirmekte olduğu beyindeki kanamalarının beynin hangi bölümde meydana geldiği önemlidir. Beyinde gerçekleşen kanamanın hangi bölümde olduğuna göre isimlendirilmektedir. Beyinde gerçekleşen kanama çeşitleri şunlardır:

İntrasebral Kanama: Beyin dokusunda meydana gelen kanamalara verilen isimlerdir. Bu kanama aniden meydana gelmektedir. Kanamanın oluşması sonucunda beyin dokusunda hasar olmasına neden olur.

Arteryel hipertansiyon hastalığına sahip olan hastalarda, sigara ve alkol kullananlarda ve hemofili gibi hastalıkları olan kişilerde gelişmektedir.

İntraventriküler Kanama: Beynin içerisinde boşluklar bulunmaktadır. Bu boşluklarda oluşan kanamanın beyne hasar vermesine sebep olmaktadır. Zor doğum yapılması ile birlikte yeni doğan bebeklerde görülmektedir.

Subdural Kanama: Araknoid zar ve duramater arasında gelişmektedir. En çok görülmesinin nedenleri arasında kafa travması yaşayan insanlarda görülmektedir. Kafanın hızlı çarpılması ile birlikte aniden gelişebilir. bazı kişilerde ise çok yavaş ilerleyen ve belirtilerin kafa travması sonrasında hemen oluşmayacak ve günler sonra başlayabilir. Kişilerde günlerce migren ağrısına benzer bir ağrı oluşabilir.

Subaraknoid Kanama: Beyin zarında meydana gelen kanamalara verilen isim olmaktadır. En çok oluşmasının nedenleri arasında damarlarda aniden oluşan yırtılma sonucunda gelişir. Travma yaşanması ya da kişilerin enfeksiyon hastalıkları yaşaması sonucunda da oluşabilir. Hastaların herhangi bir rahatsızlığı olmaması, aniden gelişmesi ile birlikte migren benzeri bir ağrı gelişecektir. Burun kanaması da görüleceği gibi duruş bozukluklarının yaşandığı, felç ya da bilinç kaybı da görülmektedir.

Beyin Kanamasının Tedavisi

Beyinde oluşan kanaması gelişmesi ile birlikte hastaların bilinç kaybı yaşamaması durumunda yoğun bakımda hastanın gözlem altında takip edilmelidir. Hastanın ikinci bir beyin kanamasının gelişmesi önlenmesi için ilaç tedavisi verilmesi ya da ödem gelişimini engellemek için hastanın uyutulması gerekmektedir.

Beyin kanaması geçiren insanların bilinç kaybı yaşaması durumunda acil tedavisi yapılması gerekmektedir. İnme ya da hastanın hayatını kaybetmesine sebep olacak hastalığın tedavisinde cerrahi müdahale yapılan hastaların kafatasının açılması ile birlikte beyin dokusuna zarar veren kanın boşaltılması şeklindedir. Bunun için kafatasından 2 tane delik açılması sonucunda yapılacaktır. Bazı hastalarda ise kanamanın çok ciddi hasar vermesi nedeniyle açık ameliyat yapılmalıdır.

Beyinde oluşan kanaması meydana gelmesi sonucunda hastalara farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Anevrizma için en sıklıkla uygulanan tedavi yöntemlerinden bir tanesi koil adı verilen ve kanamanın verdiği hasara bağlı olarak değişik çapta olan birçok koil kullanılmalıdır.

Hastaların ameliyat sonrasında bir süre takibinin yoğun bakımda yapılarak uyutulması gerekmektedir. Daha sonrasında ise hastalarda felç gibi bir durum gelişmesi durumunda fizyoterapist uzmanı tarafından fizik tedavinin başlanması gerekmektedir. Yaşanılan felç gelişmesi ile birlikte tekrardan eski sağlığına kavuşması için uygulanmaktadır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.