Beyin Kanamasının Sonuçları ve Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Beyin kanamsı ne tür sonuçlar meydana getirir, kanama geçiren kişilerin kurtulma şansları var mıdır, ne kadardır, beyin kanamasında ne tür tedavi yöntemleri nasıl kullanılır hakkında makale.

Beyin Kanaması

Beyinde bulunan atardamarların bazı sebeplerden dolayı yırtılması sonucu meydana gelen beyin kanaması oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Günümüzde ölüme sebep olan hastalıkların başında gelen bu rahatsızlık toplumda yüz bin kişide on kişi şeklinde bir oranla görülmektedir. Gençlerde de görülmekle birlikte çoğunlukla yaşlılarda deneyimlenen bir rahatsızlıktır ve en çok 50 ile 60 yaşları arasında deneyimlenir.

Farklı nedenleri olmakla birlikte en çok görülme nedeni;

 • Yüzde seksen beş ile beyin damarı anevrizmasının

kanamasından dolayıdır. Oldukça büyük bir oranda anevrizma kaynaklı olan kanamanın meydana geldiğini gösteriri belirtiler olmakla birlikte en sık ve yaygın olarak deneyimlenen belirti ise;

 • Baş ağrısıdır.

Kanama en sık şekilde kendisini baş ağrısı ile göstermektedir. Bu nedenle sebepsiz yere meydana gelen baş ağrıları hafife alınmamalı, mutlak surette hastaneye gidilerek kontrol edilmelidir. 

Beyin kanamaları kadınlarda erkeklere oranla üç kat daha fazla görülmektedir.

Beyin Kanaması İyileşme Oranı

Beyin kanaması hayat kaybına neden olan bir hastalıktır ama aynı zamanda kurtulma ve tedavi şansı da bulunmaktadır. Böylesi bir durumda en önemli faktör kanamanın meydana geldiğinin farkında olarak en hızlı bir şekilde hastaneye gitmektir.

Günümüzde görülme sıklığı artan bu hastalıkta ölüm oranları şu şekildedir:

 • Kanama geçirenlerin üçte biri hastaneye gidemeden
 • Hastaneye gidenlerinde ortalama yüzde 35’i 

hayatlarını kaybetmektedir. Yani genel olarak beyin kanaması geçirenlerin yarıya yakının hayatını kaybettiğini söylemek mümkündür. Bu açıdan, her iki kanama geçiren hastadan birisinin hayatını kaybettiği düşünüldüğünde bu hastalıkta hayata kalma ihtimali ve şansı yüzde ellidir.

Bu hastalıkta meydana gelen ölüm oranları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kanaması sonrası ilk haftada yüzde 40
 • Hastaneye gidemeden ölüm oranı yüzde on ile on beş
 • Kanamadan sonraki ilk 24 saat içerisinde yüzde 25
 • Yeniden kaynama meydana gelirse yüzde 78

Bu açıdan bakıldığında beyin kanamasında kurtulma şansı her zaman vardır, önemli olan ilk belirtiler ortaya çıktığı andan itibaren hızlı bir şekilde hastaneye gidilerek, doğru tanının konmasıyla birlikte uygun olan tedavinin en hızlı bir şekilde başlatılmasıdır.

Beyin Kanaması Tedavileri

Beyin kanamasında can kaybının önlenmesi ve rahatsızlığın tedavi edilmesinde en önemli faktör en hızlı bir şekilde kanamaya müdahale edilmesidir. Kanamayı durdurucu ve hayat kaybını engelleyici tedavi yaklaşımları günümüzde mevcut olduğu için en hızlı bir şekilde tanı konularak tedaviye başlanması bu hastalık kaynaklı ölümleri engelleyebilmektedir.

Tedavi yaklaşımı için iki ayrı metot uygunlanmaktadır. Bunlar:

 • Cerrahi tedavi
 • Endovasküler tedavi

Bu iki tedaviden hangisinin uygulanacağı hastanın genel sağlık durumuna, kanamanın boyutuna ve yerine göre değişkenlik göstermektedir.

Tedavi ilk olarak değerlendirilen konu kafa basıncının düşürülmesi olmaktadır. Bu amaçla kullanılan yöntemler:

 • Hipervantilasyon

Bunun dışında kan basıncının dengeli ve lat düzeyde tutulması da tedavide ilk olarak amaçlanan yaklaşımlardan birisidir.

 • İntravenöz ajanlar kullanmak
 • Analjezik tedavi
 • Kompresyon sistemleri

bu amaçla kullanılan tedavi yöntemleri arasındadır.

Daha sonra kanamaya neden olan damar hasarının onarılması gerekmektedir. Bu sayede kafa içi basıncın daha da artması engellenmekte ve tekrar kanama ihtimali ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.

Klips tedavisi yöntemi günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır

Cerrahi Tedavi

Bu tedavide kanama bölgesi cerrahi olarak klipslenmektedir. Başarı şansı daha yüksek olsa, kanamanın tekrarlanması engelleme oranı yüksek olsa da genel sağlık durumu kötü olan hastalara ve yaşlılara uygulanamıyor olması eksi yönlerindendir. 

Bu tedavide kanama olan bölge cerrahi teknikler aracılığıyla klips adı verilen aletlerle kapatılmaktadır. Bu sayede aynı bölgeden tekrar kanaması olmasının önüne geçilmektedir.

Endovasküler Tedavi

Koilleme de denen bu tedavi şeklinde kanamalı bölge koil ile kaplanmaktadır. Bu sayede kanamanın akışı durdurulur. Bu tedavide tekrar kanama olasılığı cerrahi tedaviye göre daha fazla olsa da, hem yaşlı hastalara da uygulanabilmesi, hem de genel sağlık durumu kötü olanlar içinde uygulaması kolay olan bir tedavi yaklaşımı olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Tedaviden sonra tekrar kanama gerçekleşmesi durumunda hayat kaybı oranı oldukça yüksek olduğundan dolayı beyin kanaması tedavisine büyük bir önem verilmeli ve hiçbir şekilde ihmal edilmemelidir. Hastalığın durumuna göre en iyi tedavi şekline doktor tarafından karar verilmeli ve en hızlı bir şekilde tedaviye başlanmalıdır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.