Beyin Kanaması Belirtileri Kaç Saat İçinde Belli Olur?

İnsanların kafasını sert bir şekilde çarpması sonucunda ya da tansiyon gibi hastalıkların neden olduğu beyin kanaması yaşanması durumunda ortaya çıkan belirtiler.

Beyin Kanaması Belirtileri

Beyin Kanaması Başlangıcı

Beyinde bulunan damarlardan bir tanesinin çatlaması nedeniyle kafa içerisine biriken kan sonucunda beynin hasar alması ile birlikte kanama meydana gelir. Damarın yırtılması ile birlikte ortaya çıkacak olan belirtilerin aniden oluşacağı gibi günler sonrasında da ortaya çıkabilir. Bir insanın beyin kanaması yaşanmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Çoğunlukla yaşlı insanlarda gelişiyor olsa da her yaşta insanda görülmektedir. Bir insanın yüksekten düşme, trafik kazası geçirmesi, yüksek tansiyon hastalığına sahip olması, aşırı stres ya da damar hastalıkları halinde meydana gelebilir. Beyin kanaması yaşanmasıyla birlikte şu belirtiler ortaya çıkar:

 • Kollarda ya da bacaklarda istemsiz oluşan hareketler;
 • Görme bozuklukları;
 • İşitme kaybı;
 • Denge bozukluğu;
 • Baş ağrısı;
 • Kusma;
 • Sırt ağrısı;
 • Bilinç kaybı;
 • Bayılma.

Damarlarda çatlama olması ile birlikte ortaya çıkacak olan kanamanın ne zaman oluşacağı belli olmaktadır. İnsanların günler sonrasında bile bu rahatsızlığı yaşaması görülebilir. Beyinde bulunan damarların yırtılması sonucunda oluşan kanamanın tam olarak beyne hasar vermesi sonucunda gelişecektir. Bu durumda kişilerde beynin hangi bölümünün etkilendiği de çok önemlidir.

Damarın yırtılması ile birlikte kanın beyne dolması sonucunda basınç artmasına sebep olacaktır. Beyin içerisine dolan kanın toksik madde olması sebebiyle hasar oluşmasına neden olur.

Beyinde kan dolaşımının da bozulmasına sebep olacağı için insanların sorunlar yaşamasına neden olur.

Beyinde oluşacak kanamaların birçok farklı türü bulunmaktadır. Kişilerde oluşan belirtilerin kanamanın şiddetine ve beyinde yapılmakta olan basınç ile birlikte gelişecektir. Beyin boşluklarına biriken kan damarın ne kadar çok yırtılması ya da ne kadar çok kanamanın gelişmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bazı insanlarda beyinde bulunan damarlardan bir tanesinin yırtılması ile kanama çok fazla olacağından saniyeler içerisinde gelişecekken, bazı insanlarda ise günler sonrasında ortaya çıkabilir.

Beyin Kanama Tanısı

Hastaların yüksek bir yerden düşmesi, kafasını sert bir yere çarpması gibi durumlar sonucunda aniden gelişebileceği gibi günler sonrasında da ortaya çıkabilir. Bu durum içerisinde belirtilerin görülmesi ile birlikte özellikle de kişinin gülmek istemesine rağmen gülememesi, kollarını ya da bacaklarını hareket ettirememesi, hafıza problemleri görülebilir. Ayrıca beyin kanaması geçiren bir hastanın semptomları arasında bulunan şikayetler arasında şiddetli baş ağrısı görülmektedir. Hastaların şiddetli baş ağrısının bıçak saplanıyor gibi aniden ve çok hızlı gelişen bir ağrı olmasına neden olacaktır. Hipertansiyon gibi kronik bir hastalığı olan insanların vakit kaybetmeden belirtilerin daha da şiddetlenmemesi için en yakın sağlık kurumuna gitmesi gerekmektedir.

Doktor tarafından yapılan ilk muayene sonrasında kişinin beyin görüntülemesi gerekmektedir. Beyin kanaması şüphesi ile birlikte hastaneye giden kişilerin beyin kanamasının olup olmadığının tanısını koyabilmek için şu görüntüleme teknikleri uygulanmalıdır:

 • Bilgisayarlı tomografi;
 • Anjiyografi;
 • Manyetik rezonans (MR).

Belirtilerin gelişimi ile birlikte bu görüntülemelerden başka tanının konulabilmesi için kasık bölgesinden özel bir işlem yapılarak girilmesi ile birlikte anjiyografi yöntemi gibi tetkiklerin de uygulanması gerekmektedir. Aynı zamanda da nadirende beyin görüntülemesi sonucunda tanının konulmasının zor olması gibi durumlarda belden su alınma yöntemi kullanılarak lomber ponksiyon yöntemiyle de gerçekleşebilir.

Beyin Kanamasının Tedavisi

Damarların yırtılması ile birlikte saniyeler içerisinde gerçekleşebileceği gibi günler sonrasında da beynin hasar alması ile birlikte hastalarda ciddi rahatsızlıkların gelişmesi görülebilir. Felç kalması, hastanın hayatını kaybetmesi gibi durumların gelişmesini engellenmesi amacıyla tedaviye başlanması gerekmektedir.

Uygulanacak tedavinin ortaya çıkan beyin hasarına göre uygulanması gerekmektedir. Bu hastaların acilen ameliyata alınması ve daha sonradan yoğun bakım ünitesinde gözlem altında takip edilerek tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Tedavisi sırasında hastanın kanamanın ne zaman başladığı, beyinde ne kadar kanın birikerek baskı uygulaması, oluşan doku hasarına bağlı olarak yapılmalıdır.

Ciddi fonksiyon kaybının yaşanması durumunda hastanın yaşamını devam ettirebilmesi, hastaların herhangi bir sorun yaşamaması ve günlük hayatında tamamen iyileşmesi ya da günlük hayatını sorunsuz kimseye ihtiyacı olmadan yardımcı olması amacıyla gerçekleştirilmelidir.

Ameliyat sonrasında dokunun iyileşmesi, kanamanın durdurulması sonrasında daha oluşabilecek komplikasyonlar gelişimi ile birlikte hastalarda inme görülmesi ile birlikte kol ya da bacaklarını hareket ettirmesinde problemler görülebilir. Bu nedenle de hastaların fizyoterapi uygulamasına başlanması çok önemli olmaktadır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.