Beyin Kanaması Geçiren Hastaya İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Beyinde bulunan damarlardan herhangi bir tanesinin yırtılması sonucunda kafa içerisinde biriken kanın basınç yapması sonucunda kişilerde oluşan beyin kanaması sırasında yapılacak ilk yardım.

Beyin Kanaması İlk Belirtileri

Beyin Kanaması İlk Yardım

Beyinde bulunan damarların herhangi birinde yırtılma olması sonucunda kanama gelişmesi ile birlikte kişilerde saniyeler içerisinde ya da günler sonrasında bile beyin kanaması gelişebilir. Beyin içerisinde kanın birikmesi ile birlikte basınç artması sonucunda gelişecek olan beyin hasarı ile birlikte kişilerde şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Baş dönmesi;
 • Şiddetli baş ağrısı;
 • Kusma;
 • Görme problemleri;
 • Konuşamama;
 • Kolları ve bacakları hareket ettirememe;
 • Bilinç kaybı;
 • Bayılma.

Kanama gelişmesi ile birlikte belirtilerin oluşması sonucunda beynin hangi bölümünün kanama sonucunda etkilenmesi belirtilerin oluşmasını da belirlemektedir. Bazı insanlarda gelişen beyin kanamasının çok aşırı olması ile birlikte ortaya çıkan basıncın çok fazla olması sebebiyle hastanın hemen bilinç kaybı ve bayılması görülmektedir. Bazı hastalarda oluşan kanamanın az olması durumunda ise günler sonrasında da kanama ortaya çıkabilir. Hastanın 24 saat içerisinde ortaya çıkan belirtileri ile birlikte vakit kaybetmeden tıbbi müdahale edilmesi çok önemlidir.

Yüksek tansiyon hastalarının ya da kafa travması geçirmiş bir insanın yaşadığı belirtilerin saatler içerisinde de gelişmesi görülebilir. Bu sebeple de kişilerde normal dışı olan durumların oluşması ile birlikte uyuşmanın giderek artması ve karıncalanma da görülmesi sebebiyle kişilerde çok ciddi bir güç kaybı oluşmasına neden olur.

Beyin çerisine ciddi basınç oluşması ve kanamanın beyin dokusuna zarar vermesi ile birlikte saatler içerisinde bilinç etkilenmesine neden olur. Bu sebeple kişilerin konuşmaları anlamasında güçlük oluşur. Hafıza problemlerinin oluşması ile birlikte konuşma güçlüğü de yaşanması olmaktadır. Denge kaybı yaşanması nedeniyle, hareket etmesi zorlaşacak ve ellerde titreme görülmektedir.

Beyin Kanaması İlk Yardım

Hastalarda beyin kanaması geçirilmesi ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olabilir. Bu kişilerde kalıcı hasarın oluşması gibi bir durum meydana gelebilir. İlk olarak denge kaybının yaşanması, konuşma güçlüğü gibi durumların gelişmesi ile birlikte vakit kaybetmeden hastaya tıbbi müdahale yapılması çok önemlidir. Bu kişilere tıbbi müdahale yapılamaması sonucunda hastanın felç kalması, beyin kanaması sonucunda hayatını kaybetmesi gibi durumlar gelişebilir. Bu sebeple de komplikasyonların oluşmaması için hastanın acil servise görülmesi gerekmektedir. Beyin kanaması geçiren bir hastaya yapılacak ilk yardım şu şekilde olmalıdır:

 • Hasta yakınının asla panik yapmamalıdır;
 • Vakit kaybetmeden 112 aranarak ambulansın gelmesi sağlanmalıdır;
 • Hastanın rahat bir pozisyonda tutulması gerekiyor;
 • Rahat nefes alıp almadığını kontrol edin;
 • Kravat ya da eşarp varsa gevşetin;
 • Herhangi bir içecek verilmemelidir;
 • Hastanın hareket etmesini engelleyin.

Şayet hastanın bilincini kaybetmesi durumunda kafasını sert bir zemine çarpması sonucunda kafa tasında kırılma olup olmadığını kontrol etmeli ve kanama olması durumunda tampon yapılarak fazla kan kaybının önlenmesi gerekiyor. Hastanın bilinci yerinde olması durumunda, uyumasının engellenmesi gerekmektedir. Bu sebeple de hasta ile sohbet ederken asla panik bir halde olunmamasına dikkat edilmelidir.

Hasta yakınlarının panik olması durumunda, hastanında panikleyeceği ve kontrolünü kaybedecek olmasına neden olacaktır.

Yüksek tansiyon ya da kalp hastalıkları sebebiyle ilaç kullanan insanlarda gelişen beyin kanaması ile birlikte hasta yakınlarının yaptığı hatalardan bir tanesi de hastanın kullanmakta olduğu ilaçların verilmesi olmaktadır. Hasta belirtilerin gelişimi ile birlikte ciddi bir komplikasyonun gelişmemesi için ambulans çağrılması önemlidir.

Beyine gidecek olan kan akışının sağlanması ambulans gelene kadar çok önemlidir. Hastanın yatay bir şekilde uzatılması ve başının yüksek tutulması kan akışını sağlayacaktır. Mümkünse hastanın başının altına bir yastık konularak desteklenmelidir. Kusma gibi durumların geliştiği bir rahatsızlık olmaktadır. Kişinin bu durumda başının her zaman için yana çevrilmesi, kustuğu zaman parçaların nefes borusuna kaçmasını engelleyecektir. Yaşlı insanlarda gelişebilen bir durum olabileceği için ağzında protez dişleri olan bir kişinin hemen dişlerinin çıkartılması gerekmektedir.

Hastanın her zaman için tedavisinin hastane ortamı içerisinde yapılmalıdır. Ambulans gelmesi ile birlikte sağlık çalışanları tarafından hastanın oksijen alarak, rahat nefes alması ve kısa süre içerisinde hastaneye götürülerek hastane ortamında tedavisi gerçekleştirilmelidir. Bazı hastaların bir an önce ameliyata alınması gerekmektedir. Ameliyat gerçekleşmemesi durumunda tedavisinin mutlaka yoğun bakımda gerçekleşmesi, beyinde ödem oluşmasının engellenmesi için uygun ilaçlar verilmelidir. Bu süre içerisinde birçok hastanın yoğun bakım ünitesinde uyutulması gerekmektedir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.