Beyin Kanaması Sonrasında Hastaların İyileşmesi Nasıl İlerler?

Beyin kanaması geçiren kişilerin yapılan tedavi sonrasında uzman doktor tarafından söylenen tüm detayları en ince ayrıntısına kadar uygulaması iyileşme adına gereklidir.

Beyin Kanaması ve İyileşme

İyileşme Süreci

Beyindeki kanama, beyin dokusunun kanla tahrip edilmesi veya yok edilmesidir. Meydana gelmesindeki nedenler arasında, ciddi ateroskleroz veya hastanın hipertansiyon varlığında serebral arterlerin spazm beyin kan pıhtısı (trombüs) ait gemilerin birinin bir tıkanıklık yer alır.Kanamanın olmasının ardından;

 • Bilinç kaybı
 • Bir kişinin düştüğünde ve bu uyku sırasında uyanmaya çalışması
 • Bir hareket ihlali
 • Felçli tarafın tespiti
 • Bilinç kaybı
 • El ve ayak eklemlerinin bükülmesi tarzında belirtiler ortaya çıkar.

Beynin kanaması acil bir durumdur. Uzman doktor çağırmadan önce nefes almayı kolaylaştırmak gerekir. Bu durumda hastanın bulunduğu odayı havalandırmak veya oksijeni yastıktan solumak suretiyle sağlanır. Cildin altına 2 ml cordiamine veya 3 ml kafur girilmelidir. Vazospazmı ortadan kaldırmak için, bunlardan birinin tıkanması, 2 ml% 2’lik papaverin veya% 2.4’lük bir uefillin çözeltisinin 10 ml’lik bir veni deri altına enjekte edilir. Yüksek arter basıncında, kas içine 2 ml % 2 dibazolum enjekte edilir. Hastanın başına ince kırılmış buz veya soğuk su ile bir kabarcık uygulanır.

Beyinde kanamasının tedavisi birkaç şekilde yapılır.

 • Tıbbi ilaçlarla tedavi, yalnızca bir nörolog tarafından gerçekleştirilir. Kan basıncının stabilizasyonu, kanın pıhtılaşabilirliğinin geliştirilmesi, sinir dokularının yenilenmesi, serebral ödemde azalma sağlanması gerekir.
 • Hastanın tedavisi sırasında motor fonksiyonunu geri yüklemek için bir yatak istirahatı ile egzersiz terapisi yapılmalıdır. Konuşma terapisi ve solunum egzersizleri içerir.
 • Cerrahi önlemlerin alınması birkaç faktöre dayanabilir. Kan birikiminin yeri, hacmi ve genel sağlık durumu önemlidir. Bu göstergelere bağlı olarak, aşağıdaki işlemlerden biri atanır, transkraniyal – intraserebral kanamanın çıkarılması, sadece ilaçlar tarafından etkisiz bir tedavi durumunda gerçekleştirilir ve hematomun boyutu 3 santimetreye ulaşmazsa yapılır. Operasyon sırasında, kafatasının trepanasyonu, kan birikiminin lokalizasyon alanının üzerinde gerçekleştirilir. Stereotaktik karşılaştırıldığı zaman nazik bir yöntemdir. Ulaşılması zor hematomu gidermek adına gerekirse uygulanır. Bu tıbbi müdahalede hastanın kafasına takılan özel bir cihaz yardımıyla uygulama yapılır. Doktor ucunda bir emme ile spatula sokulduğu, iki santim genişliğinde ve bir derin küçük bir delik açar. Onun aracılığı ile birikmiş kan, ventriküllerin dış drenajı, drenajın bir kısmı hastanın kafasına yerleştirilir ve ikincisi sıvının toplandığı konteynere tutturulur. Yalnız terapötik önlemlerin etkinliğine rağmen, kanamadan ölüm oranı oldukça yüksek düzeydedir. 

İyileşme Süreci

Beyin kanamasından kurtulmak için çok zaman ve çaba gerekir. Her hasta için ayrı ayrı rehabilitasyon programı geliştirilmelidir. Şunları içerir:

 • Terapötik beden eğitimi, jimnastik, kanama olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Hastaya solunum egzersizleri, yoga, pilates uygulaması yapılması söylenebilir.
 • Düzenli beslenme, diyette füme ürünleri, tatlılar, yağlı et, şeker, bazı sebze ve meyveler hariç tutmak gerekir.
 • Konuşma tekniğinin düzeltilmesi, konuşma bozukluğu olması halinde, hastanın konuşma cihazının normal fonksiyonunu tekrar sağlamak için bir konuşma terapisini ihtiyaç olabilir.
 • Psikoterapötik yöntem, hastanın olağan hayatını yerine getiremeyeceği gerçeği ile ilişkili depresif durumun üstesinden gelmesini sağlar.

İyileşme Belirtileri

Rehabilitasyon uzmanları beyin kanaması geçiren hastalarla birkaç ana çalışma alanını tanımlamaktadır. Hastanın klinik görüntüsüne ve bireysel ihtiyaçlarına bağlı olarak, bir rehabilitasyon kursu programı oluşturulur. Her özel durum için en iyi etkiyi veren yöntemler seçilir. Bu uygulamalar iyileşme belirtilerini de insanların gözlemlenmesini sağlar.

Motor Fonksiyonları

Rehabilitasyonun en önemli alanlarından bir tanesidir. Çünkü hastanın fonksiyonel durumunu iyileştirip iyileştiremeyeceğini büyük ölçüde belirleme yapar.

Konuşma

Hastanın kısıtlama olmaksızın sosyal hayata dönüşü için gerekir. Bu problemi çözmek için en etkili olanı, seans terapisti ile yapılan bireysel seanslar, laringeal kasları geliştiren özel bir cihaz kullanarak bazı teknikleri kullanarak yapılan antrenmanlar ile gösterilmektedir.

Göz

Göz kapaklarının işlevleri kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Göz doktoru, bir fizyoterapistin ve bir terapistin rehberliği altında okülomotor kasları eğitmek adına karmaşık egzersizlerin yardımıyla uygulama yapılır. Bazı durumlarda ameliyat bile gereklidir.

Hafıza

Dikkat ve ezberleme için özel egzersizler gerçekleştirilir. Bir nöropsikoloğun ve ergoterapist yanı sıra kendinden aktif çalışma ile ardışık uygulamalar yapılması gerekir.

Becerilerin Gelişmesi

Eve dönen hasta kişinin bağımsız şekilde yaşamına devam etmesi çok önemlidir.  Bu bir hemşirenin ya da bakım yapan bir akrabanın sürekli varlığını ortadan kaldırır. Ayriyeten hasta kişinin kendine güven kazanması konusunda yardımcı olur. Ergoterapi kişinin yaşam koşullarına uyum sağlaması, kendileri için günlük bakım alışkanlıklarını yeniden kurma, ev aletleri, araba kullanma, bilgisayar ve diğer alanlarda çalışma becerileri konusunda uzmanlaşma sağlar. Düzenli şekilde uzmanın söylediklerini yapmak bu becerilerin kazanılmasını sağlar.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.