Beyin Kanaması Ameliyatı Nasıl Yapılır? Mamüliyet

Beyin kanaması birçok etkenden kaynaklı olarak meydana gelebilen oldukça ciddi bir sağlık sorunudur. Bu sorun vakit kaybetmeden tedavi altına alınması gerekir.

Beyin Kanaması

Cerrahi Uygulama

Hem yaşlılarda hem de gençlerde görülebilen bir sorundur. Bu sorun insanların hayatlarını doğrudan tehdit eden son derece ciddi bir durumdur. Strokun karakteristik semptomları, yüz kaslarının zayıflığı, sinüs parezisi, görme ile motor organların koordinasyonu ve büyük bir baş ağrısının zayıflamasıdır. Oluşmasının nedenleri arasında;

 • Beyindeki kanama genelde kronik yüksek tansiyonun sonucu meydana gelir.
 • İlk semptom çoğu zaman şiddetli bir baş ağrısıdır.
 • Tanı esas olarak görselleştirme anketlerinin sonuçlarına dayanır.
 • Tedavi, kanamaya neden olabilecek problemleri (örn. Çok yüksek olduğunda kan basıncını düşürmek) çözmeyi ve nadir durumlarda birikmiş kanın cerrahi olarak çıkarılmasını içerebilmektedir.

Beyinde oluşan kanama, her türlü inmenin yaklaşık % 10’unu oluşturur. İnme nedeniyle ölümlerin çok daha yüksek bir yüzdesini oluşturur. 60 yaşın üzerindeki hastalarda, beyin kanaması subaraknoid kanamadan daha yaygındır.

İlk Yardım

Beyin kanaması hastaların tedavisi yoğun bakım üniteleri olan bir nöroloji hastanesinde yapılmalıdır. Hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığı zaman tıbbi yardım sağlamak ve hastayı tıbbi bir kuruma taşımak için bir ambulans çağırmak gerekir. Yaralı kişinin kendi başına taşınması imkânsızdır. Çünkü yetersiz eylemler onun durumunu daha kötü hale getirebilir. Kanama şüphesi olan bir hastaya ilk yardım sağlamak adına diğer kişilerin panik yapmasına gerek yoktur. Eylemler koordine edilmelidir. İlk yardım için;

 • Kişiyi yatay tutmak ve başını hafifçe kaldırmak gerekir.
 • Bilincin yokluğunda, başını bir tarafa çevrilir, bu da kusmanın solunum sistemine girmesini önler.
 • Temiz hava sağlamak gerekir.
 • Çıkarılabilir protezler ağız boşluğundan çıkarılmalıdır.
 • Kardiyovasküler ve solunum sistemi aktivitelerini izlemek gerekir.

Hastane öncesi önlemlerin doğru bir şekilde uygulanması ve hastanın bir hastaneye zamanında teslim edilmesi, hastalığın prognozunu biraz iyileştirebilir.

 Tedevisi ve Ameliyatı

Başlangıç ​​tedavisi öncelikle hastanın temel yaşamını korumaya yöneliktir. Bu öncelikle bir damlalık, oksijen veya bir fana bağlantı ile yapılır. Prosedür kanama geçiren kişinin durumuna bağlıdır. Kanama kafatasındaki basınçta tehlikeli bir artışa neden olursa, ameliyat gereklidir. Serebral hemanjiyom intrakraniyal kanamanın nedeni olduğu zaman genelde bir intravasküler prosedür uygulanır. Hastanın durumu stabilize edildiği zaman uygun bir eylem planı uygulanmalıdır. İnme sonrası insanlar özel beslenme ile yoğun rehabilitasyona ihtiyaç duyar. Bu prosedürler beyin kanamasından sonra sakatlığı azaltmaya yarar. Bazı hastalarda kanamaların etkisi beyindeki konuşma merkezine verilen hasarlara neden olduğundan konuşmada zorluk yaratabilir. Afazili bir hasta, isimlerin ve nesnelerin isimlerinin tanınması ile ilgili problemlere de sahip olabilir.

Hastalarda genellikle sıkı çalışma beklenmektedir. Beyin kanaması sonucu oluşan beyine verilen zarara bağlı olarak konuşma ve hareket ile ilgili problemleri olabilir. Bazı durumlarda, oturmayı, yürümeyi ve sıfırdan konuşmayı öğrenmek gerekir.

Ameliyatı

Kural olarak, çok az insan bu tür cerrahi müdahaleleri planlar. Hasta beyindeki kan dolaşım bozukluklarını bilse bile, inme riski büyüktür ve herhangi bir zamanda bir kanama meydana gelme olasılığı bulunur. Bir ameliyat müdahalesinin en uygun zamanı, saldırıdan sonraki ilk üç saat içindedir. Aşırı durumlarda ise bir inme sonrası altı saat öncesine kadar ameliyatı ertelenebilir. Aksi takdirde doktorlar hayatta kalma ve eski hayata geri dönme hakkında tahminler vermezler. Ameliyat için,

 • Hastaya genel anestezi için hazırlanır. Ameliyat için hasta en uygun duruma getirilir. Hatta saçlı bölge temizlenmelidir.
 • Genel anestezi uygulanır.
 • Kafatasının kemiğine dril ismi verilmiş olan matkap desteği ile delik açılır. Bu delik desteği ile çıkarılması gerekenler ve yapılması gereken işlemler yapılır.
 • Açılmış olan kafatası kısmında kapı kalınlığında bulunan ve dura ismi verilmiş beyin zarı açılmalıdır. Beynin iki lobu arasında bulunan açıklıktan kanamaya neden olan damara ya da damarlara ulaşım sağlanır. Kanamaya neden olan damalar sinirlerden ayrılır ve cerrahi uygulama yapılır.
 • Kanama oluşumu pıhtılaşmadan kaynaklı olarak durmuşsa tekrardan kanamanın oluşması ile alakalı bir risk vardır.
 • Uygulanan ameliyatta kanama durdurulur ve dura adı verilmiş olan beyin zarı da kapatılır. Kafatasından çıkılır, streil ortamda tutulan kafatası kemiği yerine koyulur ve ameliyat bitirilir.
 • Beyin kanaması ameliyatı süresi kişiden kişiye göre farklılıklar gösterebilir. Sorunun neden kaynaklandığına göre de süre uzayabilir.

Rehabilitasyon ve İyileşme

Kanama sonrası rehabilitasyonun özellikleri, hastanın tıbbi personele değil, hastaya bakabilecek akrabalara ihtiyaç duyacağıdır. Klinikte doktorların gözetiminde geçirilen zamandan sonra, hasta evine taburcu edilir ve normal yaşama dönmesi gerekir. Akrabalar ameliyat sonrası komplikasyonlara hazırlıklı olmalıdır. Tüm hastalarda değil, ameliyattan önce bir takım yıkıcı faktörlerden etkilenenler de görülmezler. Örneğin:

 • Diyabet mellitus varlığı
 • Tütün içimi
 • Malign bir tümörün varlığı
 • Alkol bağımlılığı
 • Kalbin ve damarların patolojisi
 • Diğer kan damarlarında aterosklerotik birikimler
 • Kalp yetmezliği
 • Aşırı vücut ağırlığı

Bu durumda hastalar daha yavaş iyileşir, solunum organları, idrar organları, vb. İle ilgili problemleri olabilir.

Kanama Sonrası Rapor ve Emeklilik

Beyin kanaması sonrasında oluşabilecek olan riskler kişiden kişiye göre değişir. Özellikle ameliyat olanlar içinde bazı kişilere ameliyat sonrasında uzman hekimler kurul kararı ile rapor verir. Bu rapor % 90 ve üzerindeyse malülen emeklilik için kullanılabilir. Tabii ki, önemli olan malülen emeklilik şartlarını ve rapor şartlarını yerine getirmektir.

Malüllük sigortası kapsamında sağlanmış haklar ile yararlanma şartları arasında;

 • En az 10 sene sigortalı olma
 • Toplamda 1800 gün prim ödenmesi
 • Başka bir kişinin devamlı bakımına muhtaç düzeyde malûl sigortalılar içinse sigortalılık zamanı aranmadan 1800 günlük malüllük, yaşlılık ile ölüm sigortası primi bildirilmişse malüllük aylığının bağlanması sağlanır.

 Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.