Beyin Kanaması Ameliyat Sonrası İyileşme Süresi

Beyni beslemekte olan damarların çatlaması sonucunda beyin kanaması meydana geldiğinde beynin beslenemeyecek olduğundan hasar oluşacaktır. Ameliyat sonrasında hastanın genel durumu.

Beyin Kanaması

Beynin sağlıklı olabilmesi için oksijen taşımakta olan damarlardan bir tanesinin çatlaması durumunda beyin kanaması meydana gelecektir. Beyin kanaması yüksek tansiyon hastalarında daha sıklıkla görülmektedir. Damarın çatlaması sonucunda burun kanaması oluşacağından ve mide bulantısı gerçekleşmesi ile birlikte hastaların kanama sonucunda görme sorunları, konuşma güçlüğü, kol ve bacaklarında uyuşma, kuvvet kaybı yaşanacaktır. Bu belirtilerin ortaya çıkması durumunda hastanın en yakın sağlık kurumuna götürülmesi gerekmektedir.

Damarların çatlaması ile birlikte damardan sızan kan beynin boşluklarına dolacaktır. Oksijenli kan ulaşamayacak olduğundan beyinin bölümlerinde doku kaybının oluşmasına neden olur. Beyin dokusunda oluşan kayıp sonrasında hayati fonksiyonları düzenleyecek olduğundan fonksiyon kaybının yaşanmasına neden olur.

 • Görme problemleri;
 • Mide bulantısı;
 • Hareket kabiliyetinde azalma;
 • Felç;
 • Solunum sıkıntısı da ortaya çıkacaktır. 

Belirtilerin ortaya çıkması ile birlikte doktora gidilmesi durumunda muayene sonrasında bilgisayarlı tomografi veya MR çekimi yapılarak tanının konulması gerekmektedir. Hastanın ciddi komplikasyonları olması durumunda ve riskleri altında olan hastanın vakit kaybetmeden ameliyata alınması gerekmektedir.

Ameliyat beyin ve sinir cerrahları tarafından kapsamlı bir hastane ortamında yapılmalıdır. Ameliyat süresi 4 ile 8 saat arasında hastanın ciddiyetine göre değişmektedir.

Hastanın ameliyatının başarılı geçmesi sonucunda beyin dokusunun düzelmesi için yoğun bakıma alınması ve burada hastane personelleri tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

Beyin Kanaması Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrasında hastanın kanamasına müdahale edilerek oluşacak komplikasyonların en aza inmesi için gerekli işlemlerin yapılması için ameliyat sonrasında hastanın beyin fonksiyonlarının düzelmesi için 24 ile 48 saat boyunca uyutulması gerekmektedir. Hastanın uyanması sonrasında oluşacak ağrının çok fazla olması sebebiyle hastaya hem ağrı kesicinin verilmesi ve doktor tarafından verilen ilaçların hemşireler tarafından saatinde verilmesi gerekmektedir.

Hastane süresi içerisinde hastanın herhangi bir komplikasyonlarının gelişmemesi sonucunda ve enfeksiyon durumu olmaması halinde uyandıktan sonra ayağa kaldırılması gerekmektedir. Felç geçirmesi sonucunda tek başına ayağa kalkamayacaktır. Bu sebeple de hastane ortamı içerisinde fizyoterapist eşliğinde fizik tedaviye başlanacaktır. Ödem gelişmemesi sonucunda hasta daha erken taburcu edilir. Evine çıkan hastanın hastane ortamında sürecek olan fizik tedavisinin yanı sıra evinde de hasta yakını tarafından yapılması gereken fizik tedavi hareketleri bulunmaktadır. Bunlara çok dikkat edilerek hastanın çaba gösterip yapması sonucunda hasta çok kısa süre içerisinde düzelecektir.

Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar

Beynin hangi bölümüne oksijenli kan taşınıyorsa çatlayan damarların sonucunda o bölgeye oksijen bakımından zengin olan kan ulaşamayacaktır. Bu nedenle de beynin o bölümünde hücre ölümü meydana gelir. Beyin kanamasının birçok türü olmaktadır. Hastanın beyin kanaması durumunda acilen ameliyata alınması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında insanlarda şu komplikasyonların gelişimi ortaya çıkabilir:

 • İlk 24 saat boyunca şuur kaybı yaşanacaktır;
 • Kişi uyandırıldıktan sonra hafıza kaybı yaşanabilir;
 • Bilinç bulanıklığı görülmektedir;
 • Beyin damarlarında büzüşme gerçekleşirse felç oluşabilir;
 • Yüksek tansiyonu olan bir kişi beyin kanaması geçirdiği zaman ömür boyu yardımıyla yaşaması gerekmektedir;
 • Ameliyat sonrası vücudun belli bölgelerinde felç yaşanması durumunda fizik tedaviye girmesi gerekmektedir;
 • Enfeksiyon gelişimi;
 • Psikolojik sorunlar.

Beyinde bulunan atar damarlardan bir tanesinin çatlaması ile birlikte hastanın riskleri fazlalaşacaktır. Bu nedenle de özellikle de yüksek riskleri olduğundan hastanın bir an önce ameliyata alınması gerekmektedir. Ameliyat esnasında uyanmamasına ya da hayatını kaybetmesine neden olacaktır.

Beyinde gerçekleşecek kanamaların hasara yol açması mümkündür. İnsanlarda ameliyat sonrasında denge kaybı yaşanabilir. Daha az duymasına neden olacağı gibi aynı zamanda da görme problemleri de oluşacaktır. Kişi ameliyata alındığı zaman ameliyat edilirken ya da ameliyat sonrasında da beyin bölgesinde ödem oluşabilir. Ödem oluşması sonucunda kişilerin tedavisi daha uzun sürecektir. Ödem oluşmaması sonucunda hasta ameliyat sonrasında 1 hafta içerisinde taburcu edilecektir.

Hastaların hayati fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için fizik tedaviye girmeleri gerekmektedir. İlk bir sene içerisinde beyin kanaması geçiren hastalarda yüz felcinin gelişmesi görülmektedir.

Beyin Kanaması Ameliyat Sonrası İyileşme

Beynin insan fonksiyonlarının düzgün çalışması için bulunan bölgede hasar oluşması sonucunda insanlarda felç gelişimi görülmektedir. Bu hastaların felç oluşması durumunda ikinci bir ameliyat ve fizik tedaviye girmeleri gerekmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın birkaç gün yaralarının iyileşebilmesi için uyutulması gerekmektedir. Bu sayede riskler daha aza inmiş olur. Bu sebeple de fizik tedavi hastalarda gecikecektir. Hastaların hastanede kaldığı süre boyunca bakımları yoğun bakımda yatıyorken hastane çalışanları tarafından karşılanacaktır. Servise çıktıktan sonra ise bir yakını tarafından ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Hastaneden taburcu olduktan sonra hastanın kendisinin ve yakınının dikkat etmesi gerekenler bulunmaktadır. Taburcu sonrasında burun kanamaları oluşacağı gibi aynı zamanda da enfeksiyon kapma riski bulunmaktadır. Bu sebeple de hastanın ve yakınlarının özellikle dikkat etmesi gerekenler arasında hijyen bulunmaktadır.

Hastanın bir yandan fizik tedavi süreci başlayacak ve aynı zamanda da psikolojisi bozulan hastaların psikolojik destek almaları da çok önemlidir. Bu hastaların riskleri arasında bulunan ikinci bir beyin kanaması ilk 1 sene içerisinde görülecek olması sebebiyle daha çok dikkat edilmesi, stresten uzak durmaları, güneş ışıklarına maruz kalmamaları gerekmektedir.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.