Beyin Elektronöromyografi (EMG) İstenmesi ve Çekim Aşamaları

Nörolojik hastalıkların oluşması halinde beyin kaslarının elektriksel sinyallerinin ölçülmesi için kullanılan bir testtir. EMG öncesi, aşamaları ve istenmesi.

Elektronöromyografi (EMG)

EMG

Beyinde gerçekleşecek hastalıkların ve beyin kasında oluşan elektrik sinyallerinin ölçülmesi için yapılmaktadır. Doktor tarafından yapılan muayene sonucunda insanların sinirlerini etkilemekte olan hastalığın tanısını koymak için başvurulan bir yöntemdir. Testi fizik tedavi uzmanı, nöroloji uzmanları ya da beyin cerrahi tarafından istenmektedir. En az 3 yıl boyunca eğitim almış teknikerlerin ve doktor gözetimi altında yapılmalıdır. Doktor tarafından hastanın EMG çektirmesi için doktorun şu hastalıklardan şüphelenmesi gerekmektedir:

 • Kas hastalıkları;
 • Sinir sistemine bağlı fonksiyon kaybı;
 • Yüz felçleri;
 • Kol ya da bacakların uyuşması;
 • Boyun ya da bel fıtıkları;
 • Sinir yaralanmaları;
 • Omurilik hastalıkları;
 • ALS;
 • Kanser;
 • Çocuk felci.

Beynin normal çalışmasını engelleyecek bir hastalığın oluşması halinde doktor tarafından tanının konulması için yapılmaktadır. Beyin dalgalarının elektriksel olarak ölçülerek değerlendirilmesi sonucunda beynin normal çalışıp çalışmadığı anlaşılacaktır. Beyinde gelişen hastalıklara bağlı olarak semptomlar görülmesi halinde çekimi ile birlikte beyin kasının elektriksel ölçümü ile tanı konulacaktır.

EMG çekim süreleri kas adetine göre değiştirilmektedir. Yaklaşık olarak 15 dakika ile 2 saat arasında değişen bir çekim süresi olmaktadır.

Elektronöromyografi (EMG) Çekim Öncesi

Beyinde merkezi sinir sisteminin üretmiş olduğu elektriksel sinyaller sayesinde olmaktadır. Elektriksel sinyallerin üretilmesi ile birlikte bu sinyallerin sinir lifleri aracılığıyla hem kaslara hem de diğer organlara iletilecektir. EMG çekimi doktor tarafından istenmesi halinde hastanın EMG çekimi için doktor tarafından söylenenlere dikkat edilmelidir. Ayrıca EMG çekim öncesinde hasta şu durumlara da dikkat etmesi önemlidir:

 • Tok karnına ya da aç karnına yapılabilir;
 • Düzenli almakta olduğunuz ilaçları doktora bildirin;
 • Beyin sinyallerini etkileyecek ilaçların alınmaması gerekiyor;
 • Çekim öncesinde banyo yapılmalıdır;
 • Rahat ve dar olmayan kıyafet giyilmelidir;
 • Bayanların külotlu ve dar çorap giymemelidir;
 • Çekim öncesinde yağlı kremler sürülmemelidir.

Kalp pili taşıyan hastaların EMG çekim öncesinde bu durumu mutlaka doktora bilgilendirmeleri önemlidir. Hastalarda herhangi bir bulaşıcı hastalıkların olması ya da kanamanın olmasına neden olacak hastalığı olan kişilerin doktora bilgi vermesi çok önemlidir.

Aspirin ya da yüksek tansiyon gibi bir hastalığa sahip olanların çekim öncesinde bu ilaçları almaları halinde sonucun etkilenmesine neden olacaktır.

Elektronöromyografi (EMG) Çekim Aşamaları

Hastaya uygulanacak olan EMG çekimi için 2 farklı yöntem kullanılarak gerçekleştirilmektedir.  Bazı hastalarda oluşan semptomlar nedeniyle her 2 çekim yöntemi de kullanılmaktadır. İnsanların sinirlerinde oluşan elektrik sinyallerinin ölçümü için elektrotlar kullanılmaktadır. Kaslardaki elektrik sinyallerinin elektrotlar aracılığıyla özel olarak üretilmiş EMG cihazına aktarılmaktadır. EMG teknikleri şunlardır:

 • Sinirler iletim ölçümü;
 • Kasların incelenmesi.

Sinir İletim Ölçümü: İnsanların derisi üzerine yapıştırılacak elektrotların ve elektrik akımı verilerek ölçüm yapılacaktır. EMG sırasında elektrik akımının verilmesi sayesinde sinirler uyarılacaktır. Hangi sinirlere elektrik akımının verileceği doktor tarafından seçilmelidir. Genellikle 5 ya da 10 arasında sinir ile ölçüm yapılır. Hastalara verilecek olan elektrik akımının hastaya herhangi bir zararı olmayacaktır. Bu akım çok kısa olduğundan ve verilmesi halinde anında sinirlere yayılacaktır. Deriye yerleştirilen elektrotlar sayesinde kaydedilecektir.

Kasların İncelenmesi: Özel üretilen ve tek kullanımlık olan iğnelerin kol ya da bacak gibi organlara yerleştirilmektedir. Kasın içine yerleştirilmekte olan iğnelerin yerleştirilmesi ile birlikte kaslarda oluşan elektriksel sinyallerin incelenmesini sağlamaktadır. Bahsedilen iğnenin normal enjektör iğneleri gibi değildir. Ölçüm sırasında iğneler aracılığıyla hastaya elektrik ya da ilaçlar verilmemektedir. Kasların kasılması sırasında oluşan sinyallerin ve hastaların istirahat halinde kasların elektriksel sinyallerinin kaydedilmesi sağlanmaktadır. EMG sırasında 1 ile 10 arasında kas incelenecektir. Kasların incelenmesi birkaç dakika sürecektir. Herhangi bir zararı olmadığı, fakat iğnenin batırılması halinde çok az bir ağrı hissedilebilir.

EMG Zararları

EMG testinin yan etkisi neredeyse olmamaktadır. Bu iğnelerin tek kullanımlık olması sayesinde hastanın enfeksiyon riski bulunmamaktadır. Fakat iğne ile çekilmesi durumunda iğnenin batırıldığı bölgede bir miktar ağrı hissi olacağı gibi çok az bulunur. Çok nadir görülen minimal sinir hasarı EMG çekimi yaptıranlarda görülebilir.

 Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.