Beyin Embolisi Nedir, Belirtileri, Tedavisi ve Bitkisel Destek

Beyim embolisi pıhtı atma durumudur. Bu sorun oldukça ciddi risklerin meydana gelmesine neden olabileceği için hemen tedavi altına alınması gerekmektedir.

Beyin Embolisi

Emboli

Embolizm iskemik beyin hasarı meydana getiren ana mekanizmalardan biri olarak kabul edilir. Emboli birçok kaynaktan ve servikokraniyal arterlerin aterosklerozu, yağ embolisi sendromu ve koroner arter baypas greft cerrahisi gibi farklı durumlarda meydana gelir. Önemi ile sık sık klinik tanıma rağmen, emboli nispeten zayıf anlaşılmış kalır. Özellikleri ve beyin perfüzyonu üzerindeki etkileri genelde bilinmemektedir. Ek olarak, beyin embolisinde intravasküler süreç kötü görüntülenir. Bu göreceli bilgi eksikliğinin ana nedeni, embolinin in vivo tespiti ve teknolojinin beyin üstündeki etkilerinin değerlendirilmesini sağlayan teknolojilerin geçmiş dönemlerde olmamasıdır.   Klinik deneyimler genellikle doktorları beyin embolizminin tek seferlik bir olay olduğu izlenimini bırakır. Bir hasta acil servise ani, fokal nörolojik defisit ve atriyal fibrilasyon ile başvurmuşsa orta serebral arter gövdesine embolus tanısı konur. Nöro-görüntüleme verileri ile desteklenir. Bir defalık bu olay belirli bir beyin iskemik olayının altında yatan embolizm paterni olsa bile semptomatik olaylar yalnızca buzdağının ucunu temsil edebilir. Asemptomatik embolizm semptomatik olaylar arasında sıklıkla meydana gelir. Çoğu zaman klinik olarak kabul edilmez veya sessiz beyin iskemisidir.

Nedenleri

Embolizm, sigara ile kalp hastalığı gibi risk faktörleri olan kişilere olur. Diğer emboli türlerinden kaynaklı oluşan farklı risk faktörleri içinde;

Yüksek tansiyon, ateroskleroz (kanın damarlarında yağ plajlarının birikim yapması ) ve yüksek düzeyde kolesterol sayılabilmektedir. Kanda bulunan doğal ajanlar anlama küçük pıhtıları tıkanma etkisi yaratmadan eritmektedir. Bazı pıhtılar çözülemeyecek kadar büyük şekilde meydana gelir. Akciğerler veya beyindeki majör kan damarlarını tıkayacak kadar büyük olur. Bacaklarda bulunan kan akışının yavaşlamasını sağlayan etkenler pıhtılaşmayı teşvik edebilir.

Belirtileri

Pulmoner embolinin semptomları hafif ya da şiddetli düzeyde meydana gelir. Bazı kişiler özel X-ışını teknikleri ile ilişkilendirilir ve küçük düzeyde emboliye sahip olabilir. Ciddi düzeyde bir tıkanma, ciddi hastalık zorlukları veya ölüme yol açabilen etkilere sahiptir. Emboli yani pıhtı atması sorunun ortaya çıkardığı belirtiler arasında;

 • Nefes darlıkları, hızlı düzeyde nefes alma ya da hırıltı sorunu
 • Kanlı balgam çıkması
 • Öksürme
 • Başta dönmesi, bayılma sorunları
 • Keskin düzeyde göğüs cerrahisi

Belirtilerden herhangi bir tanesi meydana geldiği zaman vakit kaybetmeden uzman hekime danışmak gerekir.

Tedavisi

Sorunun tedavi altına alınması adına öncelikli olarak uzman aşağıdaki soruları netleştirir ve acil şekilde müdahale eder.

 • Tıkanıklığa neyin sebep olduğu
 • Tıkanıklığın büyüklük durumu

Bir tıkanıklığın giderilmesi için bazen embolektomi denilen cerrahi prosedür uygulanır. Operasyon sırasında, cerrah etkilenen arterde bir kesim yapar, böylece tıkanmaya neden olan yabancı cisim aspirasyon olarak bilinen bir süreçte emilir. Tedavi sürecinin asıl amacı tıkanık damarın açılması ve beyine daha fazla kan akışının sağlanmasıdır. Kan pıhtılarının sebep olduğu embolileri (trombolizi) çözmek için ilaç kullanılabilmektedir. Varfarin, düşük doz aspirin, heparin ve antigülan ilaçlar kanın daha az yapışkan olmasını ve daha fazla pıhtı oluşmasını engelleyebilir. Hava kabarcıklarının neden olduğu embolizmler genelde hiperbarik bir odada tedavi altına alır. Haznenin içindeki hava basıncı, dalgıç gövdesinin içindeki hava kabarcıklarının boyutunu azaltmaya yardımcı olan normal hava basıncından daha yüksektir. Emboli sorunlarını önlemek her zaman mümkün değildir ama riski önemli ölçüde azaltmak adına yapabilecek şeyler vardır. Özellikle bitkisel anlamda destekler ve yaşam tarzı değişimler oluşabilecek olan sorunların önüne geçer.

 • Sağlıklı bir beslenme, tam tahıl, bol meyve ve sebze, lif oranı yüksek gıdalar, yağ oranı düşük gıdalar tüketilmelidir.
 • Beslenme içinde bulunan tuz miktarı sınırlanmalıdır. Günde en fazla 6 gram tuz tüketilmelidir.
 • Kilo kontrolü, düzenli egzersiz kombinasyonu ve bir kalori kontrollü bir diyet yapmak gerekir. Aşırı kilolu veya obez durumda olanlar beslenme düzenine dikkat etmelidir.
 • Sigara kullanımı yapan kişiler mutlaka en kısa sürede bırakmalıdır.
 • Haftalık olarak en az 150 dakika egzersiz yapılmasında sağlık açısında fayda bulunur.

Bitkisel Destek

 • 5 gram öğütülmüş şekilde karanfil
 • 1 yemek kaşığı bal

Karanfil ile bal birbirine karıştırılarak günde bir defa tüketilmelidir.

İğde

 • 1 avuç iğde
 • 2 su bardağı kaynar su

Kaynar suyun içine atılan iğde 10 dakika kaynatılır ve ocaktan alınarak soğutulur. Süzüldükten sonra günde 1 su bardağı içilir.

Yasemin ve Biberiye Yağı

Özellikle beyinde emboli sonucunda felç geçiren kişiler için kullanılır. Eşit oranlarda yağlar karıştırıldıktan sonra vücuda düzenli olarak her gün sürülür. Uygulamanın masaj yapılarak sürülmesi gerekmektedir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.