Beyne Stent Takılması Uygulaması, Öncesi ve Sonrası

Beyin bölgesinde meydana gelen bazı sorunlardan kaynaklı olarak stent takılma uygulaması yapılabilir. işlemin uzman doktor kontrolünde yapılması çok önemlidir.

Beyne Stent Takılması

Stent Görüntüsü

Stentler çeşitli malzemelerden yapılabilir. En yaygın olan malzeme dokunmuş veya lazer ile kesilebilen metal bir örgüdür. Özel metal çoğunlukla paslanmaz çeliktir ama nikel-titanyum veya kobalt-krom gibi alaşımlar da kullanılır. Stent yerleştirilme işlemi endovasküler bir uygulamadır. Tamamen kan damarları içinde gerçekleştirilir. Geleneksel cerrahinin aksine, büyük bir cerrahi insizyon gerekmez. Beyne stenler en yaygın ateroskleroz, beyin anevrizması ve iskemik inme tedavisi için kullanılır.

  • Ateroskleroz, yaygın inme nedeni olan karotis arterlerin daralmasına yol açabilir.
  • Stentler beyin anevrizmalarının tedavisi içinde kullanılır. Bu prosedürdeki ilk adım, anevrizmayı  bobin embolizasyonu ile tedavi etmektir. Sonra stent anevrizmaya taze kanın girmesini engelleyerek iyileşmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca embolizasyonda kullanılan materyalleri normal arterlerdeki kan akışını engeller.

Son zamanlardaki yenilikler stentlerin sadece embolizasyonu güçlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda bazen kendi başlarına çalışmaya da izin vermektedir. Akış yönlendiricisi olarak adlandırılan bir çeşit beyin stenti, herhangi bir ek tedavi olmaksızın, bir anevrizmadan uzak bir şekilde kan akışını etkin bir şekilde kanalize edebilir ve bu da kalıcı bir iyileşme oranı ile sonuçlanır. Akış doğrultucu stentler başlangıçta bobin embolizasyonu için çok büyük olan beyin anevrizma tipleri için kullanılmıştır. Fakat çok etkili oldukları için, bu akış değiştiriciler artık geniş bir anevrizma yelpazesi için kullanılıyor.

Beyinde kan damarı yaralanmalarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Kan damarlarının katmanlarının ayrıldığı ve kan akışını bozduğu diseksiyonların tedavisinde etkilidir. Kapalı (non-mesh) stentler, bir yara veya kan damarındaki kanın sızmasını önlemek için kan damarında bir yırtılmaya neden olduğu zaman kullanılabilir.  

Stent Nasıl Takılır?

Stent yerleştirme detayları stentin tipine ve amacına göre değişkenlik gösterir. Uygulama;

  • Tüm stentleme işlemi küçük, özel aletlerin kullanımı yapılarak tamamen kan damarları içinden gerçekleştirilir. 
  • Bu, onu yüksek eğitimli endovasküler uzmanlar tarafından gerçekleştirilen bir endovasküler prosedür haline getirmektedir.
  • Beyin damarında var olan dar bölgeye öncelikli olarak anjiyo uygulamasındaki gibi özel tüpün damarın ağız kısmına kadar ilerleme işlemi, tüpün içinden tel yardımıyla damarın uç kısmına kadar ulaşması sağlanmaktadır.
  • Telin üstünde özel üretin balon katateriyle girilerek balonun şişirilip indirilmesi işlemiyle anjiyoplasti ismi verilmekte olan darlığın azaltılması yapılır.
  • Ardından damarda bulunan darlık sorununu geriletmek adına ve son şeklinde kalmasını sağlamak hedefiyle stent ismi verilmiş, genişleyen, damarların şeklini alan ve ağ yapısına sahip metal tüp damarın iç kısmında darlık olan bölüme yerleştirme yapılır.
  •  Balonun şişirilmesi stenti açacak ve aterosklerotik birikimleri sıkıştırarak atardamarı genişletecektir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası

Uygulama tedavi amaçlı acil bir şekilde yapıldığında, herhangi bir preparat gerekli değildir. Mümkün olan en iyi tedaviyi uygulamak adına emin olmak için sağlık ekibi hızlı bir şekilde çalışacaktır. Prosedür programlanmışsa hedefleri, faydaları ve riskleri hasta ile çevresindekilerin anlaması gerekir. Soruları hasta düşündüğü şekilde uzman doktora sormalı ve ameliyat öncesinde kendini aydınlatmalıdır.

Artık gelişen teknoloji sayesinde beyne stent takma ameliyatları kısa sürede, başarılı bir şekilde ve teknolojik destekler ile kolaylıkla yapılmaktadır.

Ameliyat Sonrası

Hastanın ameliyat sonrasında hastanede kalıp kalmayacağı konusunda uzman doktor kararı verir. Bu kapsamda hastanın büyük ölçüde tedavi edilmekte olan durumuna ve tıbbi anlamdaki durumu önemli olan detaydır. Yani kalış süresini bu detaylar belirler. Birkaç haftadan birkaç aya kadar stent, kan damarı duvarının bir parçası haline gelecek şekilde yerinde iyileşme sağlar. Bu durum meydana gelinceye kadar, hastalar kan elemanlarını, özellikle trombositleri, stente yapışmaktan ve kan damarını bir kan pıhtısı ile yeniden tıkamaktan korumak için tasarlanmış ilaçlar uzman doktor tarafından reçete edilir. İlaçların düzenli şekilde alınması, uzmanın belirlediği dozajların aşılmaması ve zamanında ilaçların içilmesi oldukça önemlidir. Aksatmalar durumunda hastanın uzman görüşüne başvurması gerekir.

 Stentin kendisi nedeniyle fizik tedaviye gerek yoktur. Altta yatan koşullardan kaynaklı olarak bu uygulamaya ihtiyaç olabilir. Bu konuda detaylı olan bilgi uzman doktor tarafından hastaya verilir. Stentin kendisi sebebiyle hastalar için uzun vadeli sınırlamalar yoktur. Uzman doktor altta yatan koşul nedeniyle herhangi bir sınırlama olup olmayacağı konusunda yine hastasına detay verir. Uzman doktorların verdiği detaylara harfiyen uyulması da iyileşme süreci için oldukça önemlidir. Bu süreçte söylenen detaylar aksatılırsa riskli durumlar ve başarılı olmayan tedavi süreçleri meydana gelebilir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.