Bebeklerde Beyin Kanamasının Nedenleri ve Tedavi Yolları

Bebeklerde beyin kanamasının belirtileri nelerdir, beyin kanaması nasıl anlaşılır, bebekler neden beyin kanaması geçirir, uygulanan tedavi yöntemleri nelerdir.

Bebeklerde Beyin Kanamasının Nedenleri

Doğum öncesi ve doğum sonrası bebek sağlığı konusundan özellikle son yıllarda büyük ilerlemeler kaydedilmiş ve anlayış farklılıkları oluşmaya başlamıştır. Daha önceleri anne karnındaki sağlığına çok dikkat edilmeyen ve özellikle erken doğumlarda hayata döndürme yönünde tedavi uygulanmayan bebekler için artık günümüzde bunlar geçerli değildir.

Bunlar sayesinde bebeklerde görülen beyin kanamalarına yönelik ayrıt edici teşhis ve tedavi yaklaşımları da çoğalmaya başlamıştır. Buna göre bebeklerde görülen beyin kanamalarının nedenleri olarak şunlar sıralanabilirler:

 • Erken (prematüre) doğum
 • Sarsılmış bebek sendromu
 • Kazalar ve yaralanmalar

Erken (prematüre) doğum

Bebeğin tüm dokuları ve organları tam gelişmeden normalden erken doğması sonucu meydana gelen prematüre doğum bebeklerdeki bu durumun en yaygın nedenlerinden birisidir. Erken doğum sonucu gelişimini tamamalayamayan bebek beyninden zaman zaman kanamalar oluşabilir. Bu durum çoğunlukla yüzde seksen oranında ilk 24 saat gerçekleşir, İlk beş gün içerisinde görülemeyen beyin kanamasının daha sonra ortaya çıkması oldukça nadir olarak görülür.

Sarsılmış Bebek Sendromu

Diğer bir neden ise sarsılmış bebek sendromudur. Çok fazla bilinmeyen bu sendrom bebeklerin kaza eseri veya istismar sonucu kafalarının hızlı bir şekilde geniş açılarda hareket etmesi sonucu oluşur. Bebeğin kucaklarken, yere bırakırken veya alırken, susturmak için sallarken veya oyun oynatırken zıplatmak gibi çeşitli sebeplerle kafasının aşırı derecede hareket etmesiyle oluşur. 

Kazalar ve Yaralanmalar

Bunların dışındaki diğer bir sebep ise kazalar ve yaralanmalardır. Bebeğin emekleme veya yürüme döneminde kafasını duvara, kesikin köşelere, mobilya kenarlarına gibi yerlere çarpması sonucu meydana gelir.

Bebeklerde Beyin Kanamasının Belirtileri

Bebeklerde beyin kanamasının belirtileri spesifik olarak bu hastalığa mahsus değildir. Bu nedenden ötürü çoğu zaman bu belirtiler ilk başta ve doğrudan beyin kanaması olarak değerlendirilmeyebilirler. Burada en öncelikli olarak görev ebeveynlere düşmekte ve bebeğin normal düzeninden farklı olan bulgulara karşı dikkatli olarak, en ufak bir şüphede bebeği doktora götürmelidirler.

Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken ve bunların görülmesi sonucu gerekli doktor muayenesi için bebeği hastaneye götürmeleri gereken belirtiler şöyle sıralanabilir:

 • Kusma
 • Solunumun değişmesi
 • Aşırı uykuya eğilim
 • Solunumun durması
 • Göz bebeklerinin büyümesi
 • Nöbet geçirme
 • Reflekslerde zayıflama
 • Beslenme bozukluğu
 • Emmeyi reddetme
 • Huzursuzluk hali

Bunların her biri bebeklerde beyin kanamasının belirtileri olarak kabul edilebilir ve bunların görülmesi durumunda mutlaka bebek hastaneye götürülmelidir. Bu tür belirtiler diğer başka rahatsızlıkların da belirtileri olduğu için ilk başta akla kanama gelmese de bu ihtimal hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir.

Bebeklerde Beyin Kanaması Tedavisi

Bebeklerdeki beyin kanamalarının tedavi şekline kanamanın şiddetine ve derecesine göre karar verilmektedir. Aynı zamanda kanamanın oluşma nedeni de tedavisi açısından önemli bir faktördür. Bu tedavilerden bazıları özellikle erken doğum durumlarında önleyici tedavilerden oluşur. 

Eğer bunlar işe yaramamışsa ve bebekte beyin kanaması meydana gelmişse bunun tedavisi sadece ameliyat ile mümkün olmaktadır.  Ameliyat seçeneğinde göz önüne alınması gereken şey kanamaya neden olan tıkanıklığın açılıp açılamayacağıdır. 

 

İlk olarak tıkanıklığa neden olan tümör veya kist gibi etkenlerin açılmasına yönelik cerrahi müdahale düşünülmektedir. Fakat bu yöntem çoğu zaman gerçekleştirilemez ve sıvı dolaşımı ameliyat ile eski haline getirilemez. Bu nedenle diğer yöntem olan sıvının vücuttaki başka bir bölgeye aktarılması daha çok gerçekleştirilmekte olan bir ameliyat türüdür.

Şant Ameliyatı

Bu ameliyatta sıvıyı başka yere aktarmak için şant adı verilmiş silikondan yapılmış ince bir boru kullanılmaktadır. Sıvı aktarımının sağlanması için kafa derisinin altında pompa gibi vazife gören ek bir parça bulunmaktadır. Beyindeki sıvı pompanın yardımıyla başka bir bölgeye taşınarak kanama önlenir.

Anne karnında tespit edilen kanamalarda bebeğin en erken zamanda doğması sağlanmalı ve ameliyat edilmelidir.

Bu ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyattan sonra kısa süreli olarak antibiyotik alımı gerekebilir. Şantın yerleştirilmesinden sonra artık çalışması için herhangi bir güze ihtiyaç duymaz. Ameliyat sonrası bebeklerin büyük çoğunluğunda semptomlarda iyileşme görülmektedir. Fakat şant çıkarıldığı zaman tekrar çoğunlukla semptomlar geri geldiği için genellikle şant hiç çıkartılmaz ve hayat boyu taşınır. 

Dikkat edilmesi gereken nokta şant takıldıktan sonra bebeklerin şantın bulunmuş olduğu bölgeye doğru yatırılmamasıdır. Buna yönelik tedbirler alınarak bebeklerin o yüne doğru yatmaları engellenmelidir.

 Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.