Bebeklerin Baş Çevresinin Ölçümü Nasıl Yapılır?

Bebeklerin baş çevresinin ölçümleri gelişimlerinin belirlenmesi adına gereklidir. Bu sürecin uzman doktor dışında anne ile babalar tarafından da takip edilmesi gerekmektedir.

Baş Çevresi Ölçümü

Bir bebeğin doğumu ebeveynler için oldukça büyük bir mutluluk getirir. Bebeklerin doğumu ile eşlerin günlük yaşamı önemli şekilde değişir. Anne ile babalar sadece kendi yaşamları için değil doğan küçük insanlar için de sorumludurlar. Ebeveynler doğum öncesinde tüm sorumluluğu kendileri üstlenirler, bazıları da bu hissi ancak doğum gerçekleştikten sonra hisseder. Kesinlikle anneler ile babalar daima bebeklerinin sağlıklı şekilde olmasını ister. Bebeklerin yaşamlarının ilk senesi birçok insan tarafından ebeveynler içim oldukça zor olanlardan bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Bu dönem içinde deneyimsiz anneler ile babalar  çok aşırı düzeyde yaşarlar. Bebeklerin hasta olmadıklarını ve onda bir sıkıntı olmadığı konusunda kişiler kendilerini her daim rahat hissetmek istemektedirler. Bebeğin baş kısmının sağlıklı gelişimlerinde önemli özelliklerinden bir tanesi bir seneye kadar kafa çevresinin ölçümüdür.

Doğumdan sonra, bebeklerin kafa çevresi büyüklükleri 34 ile 35 cm’dir. Bebeğin baş kısmı ilk önce yoğunluk boyutu artar ve daha büyük şekilde 10 cm olur. Oluşan bu sapma olmadan, bebeklerin normal gelişmi olduğunu gösterir. Doğum anı gerçekleştikten itibaren her ay düzenli şekilde yeni doğan bebeğin başı değişim göstermektedir. Doktor ve ebeveynlere rehberlik edecek olan bazı kurallar bulunur. Bebeğin kafasındaki haciminin değişikliği bir sene sonra önemli düzeyde yavaşlar. 

Bir bebeğin başının çevresi için yıllık değişiklik tablosu;

Ay

Baş çevre ölçümü

Erkek

Kız

1 aylık

37.3

36.6

2 aylık

38.6

38.4

3 aylık

40.9

40,0

4 aylık

41.0

40.5

5 aylık

41,2

41.0

6 aylık

44.2

42.2

7 aylık

44.8

43,2

8 aylık

45,4

43.3

9 aylık

46.3

44.0

10 aylık

46,6

45.6

11 aylık

46,9

46.0

12 aylık

47,2

46.0

Bebeklerin kafa çevresinin normal şekilde gelişimi 6 aylık sürece kadar 1,5 cm artar, her bir aylık süreçte, 6 ay sonra bebeklerin kafasının boyutunu değiştirmek daha az düzeyde yoğun hale gelecektir ve aylık 0,5 cm artmalıdır.

Ölçüm Nasıl Yapılır?

Bir çocuğun baş çevresinin bir yıla kadar ölçümü bir çocuk doktorunun kontrolünde gerçekleştirilir. Merakı bulunan ebeveynler, bebeklerin gelişimlerinin göstergesini evlerinde ölçebilmektedir. Bunu yapmak adına santimetre işaretleriyle özel yumuşak bant gerekmektedir. Ölçümler kaş çizgisi ile bebeğin kafasının oksipital olan kısmı aracılığıyla yapılır. Bebeklerde kafanın hacmindeki değişiklik olan herhangi bir sapmalar ciddi düzeyde endişe kaynağı olur. Ebeveynler düzenli bir şekilde bebeklerini çocuk doktoruna gösterirse, doktor anormallik durumlarını mümkün olabilecek en erken zamanda belirleme yapar. Aksi durumda ebeveynler bebeklerin fiziksel gelişimlerin var olan göstergelerini kendi başına ölçmeyi ve doktora yapılan ziyaretleri aksatmayı tercih ederse, oluşacak bir anormallik adına resepsiyonda görünmesi oldukça acil bir durumdur.

Anne ve babanın, çocuklarının fiziksel durumları, ruhsal ile zihinsel gelişimlerinin garantisinin temiz bir hava, emzirme, uyku ve bebeğin motor aktivitesinde düzenli yürüyüşler olduğunu hatırlaması gerekir. Ayrıca, bebeklerin mutluluğu için önemli bir rol ailede sevgi dolu ebeveynler için yardımsever bir ortam olmasıdır.

Ölçün için dikkat edilecek olan noktalar arasında;

  • İlk ayın ardından bebeğin başının çevresi haftalık olarak ölçülür ve sonuçlar özel bir not defterine kayıt altına alınır.
  • Ölçümün aynı kişi tarafından yapılması önemlidir ve çocuk duygusal olarak sakin olur. 
  • Santimetre, kafatasının en önemli noktalarında, frontal ve oksipital höyüklerde bulunur. Ayrıca, kuantuma paralel olarak gelişirken bebeğin toraks çevresinin ölçülmesi gereklidir.
  • Yaralanmaları önlemek için bebekle güvenlik kuralları gereklidir. Sağlıklı bir bebek olsa bile uygunsuz tedavi sonucu hastalıklara yakalanabilir.
  • Kafa kısmını doğru bir şekilde tutmak gerekir ve kafa kısmı desteklenir. 
  • Bebeği kollarından ya da omuzlarından kaldırmak yasaktır. İlk haftalarda, aşırı dikkat gereklidir.

 Kafanın Şeklini Ne Belirler?

Doğal bir şekilde doğan bir bebeğin başının şekli sezaryen sonrası farklıdır. Bebeğin kemikleri henüz sıkışık olmadığından dolayı oldukça hareketlidir. Doğum kanalından geçerken çocuğun kafatası basınç altında ayarlanır ve değişir. Bundan dolayı bebeklerde baş biraz uzamış ve dikdörtgendir. Fontanel ve elastik bileşiklerin varlığı sayesinde doğum bitiminden sonra bebeğin kafası kolayca standart bir şekil alır. Yeni doğanların yaklaşık yarısı normdan sapmaktadır. Doğum travması neden olur ve başarıyla tedavi edilir.

Sezaryen, bebeğin kafasının şeklini korumayı sağlar. Bir seneye kadar, bu bebeklerin standart 35-37 cm’den daha fazla bir çevresi ölçümü bulunur. Çoğu zaman bu çocukların kranio-sakral mekanizmayı (iç ritim) çalıştırmak için yardıma ihtiyaçları vardır. Sıkıştırma olmasaydı, vücut bütün kaynaklarının fırlatıldığı itme hissini hissetmedi. Erken doğum da kafatası gelişimini olumsuz etkiler. Başı daha küçüktür ve herhangi bir güçlü sıkıştırma olmaksızın tüm doğum kanallarını geçer. Bununla birlikte, bebeğin standart dışı çıktısı nedeniyle yaralanmalar mümkündür.

Yeni doğanların iki şekli vardır;

  • Dolichocephalic (kule), uzamış ve oval
  • Brachycephalic (yuvarlak)

Bir yıla kadar, bebekler bir vücut ile nispeten büyük bir kafa şekli bulunur. Kranial kıkırdak her ay 1 cm uzar, 12 ay sonra başın büyümesi yavaşlar ve vücudun geri kalan kısımları yoğun olarak gelişir. 12 yaşındayken orantılı bir vücut meydana gelir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.