Başın Sol Kısmında Ağrı Neden Olur, Belirtileri ve Çözümleri

Başın sol kısmında meydana gelen ağrı sorunları birçok etkenden kaynaklı oluşabilmektedir. Bu durumdan kurtulmak adına tıbbi ya da bitkisel çözümler kullanılabilir.

Başın Solunda Ağrı

Başta Ağrı

Baş ağrısı insanlarda periyodik şekilde yaşanan bir sıkıntıdır. Birçok hastalığın ilk ve ortak olan belirtisi şeklinde meydana gelir. Bu rahatsızlığın provoke olmasına sebep olan etkenler, tezahürlerinin yanında çok çeşitli olabilir. Başın sol yanında meydana gelen ağrı sendromu oksipital, temporal ya da frontal kısımda lokalize olmakla birlikte çoğunlukla kişiler zonklama biçiminde ve boyundan gelen ağrı konusunda şikâyet ederler. Başın sol yanında ağrı oluşursa çoğu kişi ilaçları almak adına acele eder. Kararsızlığın nedenini düşünmeden stresli bir duruma katlanmaya çalışır.

Baş bölgesinin sol tarafında oluşan ağrı periyodik olarak ortaya çıkıyorsa nöbetler kronikleşebilir, ciddi rahatsızlığa sebep olur. Ağrı kesiciler iyileşme özelliklerini kaybedebilir. Bundan kaynaklı düzenli şekilde meydana gelen ağrıların saldırıları konusunda tanıyı gerçekleştirecektir. Bu sorunun gerçek nedenini belirleme yapacak olan uzman doktora danışmak gerekir.

Nedenleri

Uzmanlar, kafanın sol kısmında ağrı gelişimlerine katkıda bulunan çeşitli nedenleri tanımlar. Çoğu zaman oluşan etkenler dışsal uyaranlardır. Bunun etkisi belirli bir doğanın rahatsızlığına neden olabilmektedir. Nedenler arasında;

Oturma Pozisyonu

Uzun süre boyunca belli pozisyonda kalma, kafanın oksipital kısmında bulunmakta olan sinir uçlarında uyuşma ve sol kısımda lokalize baş ağrısının meydana çıkmasına sebep olacaktır. Postürün değiştirilmesi, ağrının kademeli olarak ortadan kaybolmasına katkı sağlar.

Stres

Yaşamda yer alan problemler, çatışmalar, vücudun stresinin ortaya çıkışını tetikleyecektir. Bunun tepkisi, beynin sol kısmındaki ağrı saldırısı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Çünkü bu yarıküre, analitik yeteneklerin tezahüründen sorumludur.

İş Yaşamı

Bazı mesleklerin çalışma saatlerinin çoğunu tekdüze olması, hareketsiz bir pozisyona sahip olması, acı verici saldırıları sıklıkla gösterme eğilimindedirler. Risk grupları arasında;

 • Ofis çalışanları
 • Sürücüler
 • Bilgisayar monitörünün önünde uzun bir süre oturan serbest meslek sahipleri yer alır.
 • Bunun yanında şiddetli kafa ağrısına sebep olan iç faktörler vardır. Hem çeşitli rahatsızlıklar hem de ciddi hastalıklar olabilirler.

Migren

Kafanın sol tarafında ağrı oluşmasına sebep olan oldukça yaygın nedendir. Bu rahatsızlık kafanın solunda, göz, alın ve üst çenede kavranması ile alakalı sıkıntılar ortaya çıkartır. Migren atağına işitsel, görsel ve dokunsal bozuklukların bir kompleksi ile eşlik etmektedir. Migrenle karşı karşıya kalmış kişilere aşağıda bulunan faktörlerde etki eder.

 • Koku
 • Ses
 • Parlak ışık
 • Bazen gözlerin önünde siyah noktalar

Saldırı durumu birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilmektedir. Bundan sonra iktidarsızlık ve yorgunluk oluşmaya başlar.

Glokom

Paroksismal ağrının nedeni göz içi basıncının artmasından kaynaklı oluşur. Ağrılı duyular sıklıkla akuttur, sol hemisferde ve frontal lobda lokalize olur.

Enfeksiyonlar ve iltihaplar

Bu süreçlerin gelişiminin ilk aşamalarında başın sol tarafındaki acı verici duyumlar meydana gelmeye başlar. Ağrı atağı, soğuk havalarda, rüzgârda kaldıktan sonra, hava şartlarında güçlü bir değişim ortaya çıkınca oluşur. Dişlerde ya da diş etlerinde patolojileri de ağrı oluşumunda provoke eden faktörler arasında yer alır.

Hava Durumu

İklim ve hava koşullarında küçük değişimler de sorunun ortaya çıkması konusunda neden olur. Genelde yağmur veya kar başlangıcından önce semptom şeklinde meydana gelecektir. Hoş olmayan ağrı sorunu uzun süre boyunca devam edebilir. Kafanın sol tarafında, alın ile kulak bölgesinde meydana gelir.

Tedavisi ve Çözümler

Patalojik Tedaviler

Başın sol tarafı ağrırsa ve rahatsızlık keskin olursa, sıklıkla tekrarlanır ve kafatasının diğer bölümlerine geçerse, hasta tıbbi yardım istemelidir.

 • Rahatsızlığın oluşumunun sebebi boğaz, kulak veya burun bulaşıcı hastalıktan kaynaklı meydana gelirse, kulak burun boğaz doktoruna gitmek gerekir.
 • Soğumuş veya büzülmüş kaslar,  ısınma etkisi olan merhemler ile ısıtılabilir. Ayrıca, ilaç enjeksiyonları ve fizyoterapi reçete edilebilir.
 • Patolojik durumlar diş hastalığına neden olabileceğinden, böyle bir sorunda diş hekimi muayenesine başvurmak daha iyi olucaktır. Hastalığın kendi başına geçmesi olası değildir, bu nedenle bu ziyareti ertelememek daha iyi olacaktır.

Diğer Çözümler

Şiddetli rahatsızlık durumunda, keskin sol taraflı olan ağrıda doktor çağırmak gereklidir. Bunun dışında ağrı sorunun tamamen ortadan kalkması içine evde uygulanabilecek olan işlemler vardır. Bunlar;

 • Bir başlangıç ​​için sadece uzanıp rahatlamaya, dinlenmeye, uyumaya çalışmak gerekir.
 • Sırt, baş, omuz ve hatta yüzünüze de masaj yapmak yeterlidir.
 • Duş alınması gerekir.
 • Aromatik yağları kullanmayı denemek faydalıdır. Bu durumda, hastanın alerjisi olup olmadığı organizmanın duyarlılığına dikkat etmek önemlidir. Masaj için lavanta, limon, portakal, çam yağı kullanılabilir.
 • Doğru beslenme yapılmalıdır.
 • Kötü alışkanlıkları bırakmak gerekir.
 • Tam teşekküllü bir uykuyu normalize etmek gerekir.
 • Temiz havada kalışlar arttırılmalıdır.

Başın sol kısmındaki ağrı sorunu çeşitliliği doğru teşhis gerektirir. Bu, olumlu bir sonucu garanti edecek optimum tedavi rejiminin doğru seçimini garanti eder.

Akut bir atak meydana geldiği zaman antispazmodikler veya analjezikler grubundan ilaç alımı gerekir. Özellikle de ağrının giderilmesi için, bitkisel çaylardan aşağıdakiler tavsiye edilir;

 • Papatya
 • Nane
 • Kekik
 • Biberiye

Daha ciddi hastalıklar için, sadece bir uzman tarafından reçete edilmesi gereken bir farmakolojik terapi uygulanmalıdır. Uzmanlar en uygun tedavi şeklinin planlamasını yapar.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.