Başın Sol Tarafında Ağrının Göze Vurma Nedenleri ve Tedavisi

Başın sol tarafında ağrıyla birlikte oluşan basıncın gözlere vurmasıyla birlikte çift görme, bulanıklık ve gözlerde kararma oluşmaktadır. Nedenleri, riskleri, iyi gelen yöntemler ve tedavisi.

Başın Sol Tarafının Ağrıması ve Göze Vurması

Göze Vuran Baş Ağrısı

Keskin ve zonklayan tarzda bir baş ağrısı ile birlikte basınç artışıyla gözlerin arka kısmında ağrı hissedilebilir. Başın sol tarafında oluşan ağrıyla birlikte gözlerin, kulakların ve dişlerin ağrıması görülmektedir. Bazı durumlarda birkaç saat içerisinde hissedilen ağrı kendiliğinden geçmesi durumunda ciddi bir hastalığın habercisi olmayacakken, sol tarafta oluşan ve gözlerde yoğun ağrı uzun süre devam ediyorsa ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Başın sol bölümünde oluşan ve gözlerin arka bölümünde de hissedilen ağrıya neden olan durumlar şunlardır:

 • Enfeksiyonlar (sinüzit, menenjit, grip);
 • Glokom;
 • Migren;
 • Küme baş ağrısı;
 • Kafa travmaları;
 • Beyin tümörü;
 • Uykusuzluk;
 • Stres;
 • Aşırı alkol tüketimi.

Enfeksiyonlar: Sinüslerde tıkanmayla ortaya çıkan baş ağrısı, gözlerde yoğun olarak basınç şeklinde hissedilmektedir. Beyin iltihabı olarak bilinen menenjit ile birlikte kafa içi basıncın artması durumunda gözün arka kısmında papilla oluşmasıyla birlikte ağrının göze vuruluyor tarzında yakınmalar meydana gelebilir.

Enfeksiyonun göz çukuruna yayılmasıyla, uzun süreli gözlere vuran ağrı oluşur.

Glokom: Gözlerde akışın sağlanamaması durumunda, biriken sıvı nedeniyle şiddetli ağrı meydana gelir. Göz tansiyonu olarak bilinen hastalık ağrının gelişimiyle birlikte gözlerde basınç hissi, bulanık ve çift görme meydana gelir.

Alkol: Fazla alınmasıyla kan damarlarında genişleme oluştuğundan, kafa içi basınç artmasıyla birlikte gözlerde ağrı oluşur.

Migren: Uzun süren baş ağrılarına neden olan, çoğunlukla başın tek bir bölümünde zonklayan bir ağrı görülmektedir. Başın sol tarafında gelişen ve uzun süre geçmeyen ağrı nedeniyle hastaların şikayetleri arasında ağrının göze vuruyor şeklinde yakınmalar oluşur.

Küme baş ağrıları: Günlerce devam eden şiddetli ağrıların oluşmasıyla kafa içinde basınç ciddi oranda artış gösterecektir. Yoğun ağrıyla birlikte gözler de etkilenir.

Beyin tümörü: Beynin sol bölümünde oluşan tümörler nedeniyle gözlere giden sinirlere baskı uygulayacağından, hastaların şikayetleri arasında çift görme, gözlerin kararması ve göz arkasında ağrı oluşur.

Göze Vuran Baş Ağrısının Tanı ve Tedavisi

Sık sık ortaya çıkan ve uzun süre devam etmekte olan ağrının tanısını koyabilmek için nöroloji uzmanına muayene olmak gerekmektedir. Doktor tarafından yapılan muayene sonrasında göz hastalığı ya da beyin hastalıklarından şüphelenilmesi durumunda göz hastalıkları uzmanı veya beyin ve sinir cerrahına yönlendirileceksiniz. Tanı koymak için şu testler yapılacaktır:

Test Adı Süresi
Fiziksel Muayene 10 ile 30 dakika
Bilgisayarlı Tomografi 15 ile 45 dakika
Kan testleri 8 saat ile 2 gün
Göz MR 20 dakika
Oftalmoskop 20 dakika

Ağrıya neden olan hastalık belirlenmesi ile birlikte hastalara uygun olan tedavi doktor kontrolünde uygulanmalıdır.

İlaç tedavisi: Enfeksiyon, migren, küme baş ağrıları, tansiyon, ruhsal problemlerin neden olduğu durumlarda hastalığın tedavisi için ilaçlar reçete edilmelidir. Aynı zamanda şiddetli ağrının azalması için ibuprofen grubunda ilaçlarda verilebilir.

Cerrahi tedavi: Beyin tümörü, glokom, sinüzit gibi göz sinirlerini etkileyen bir hastalığın ilaçla tedavisi mümkün olmadığı durumlarda yapılmalıdır.

Fizyoterapi: Göz egzersizleri, kasların gevşemesi baş ağrılarının ortadan kalkmasında önemli rol oynadığından, doktor tarafından fizyoterapi uygulanabilir. Ayrıca hasta şunları yapmalıdır:

 • Alın, sırt, omuzlar, ense ve boyun masajları;
 • Ilık suyla duş alınması;
 • Sağlıklı beslenme;
 • Sigara ve alkol kullanılmaması;
 • Bilgisayar, kitap, örgü gibi gözleri yoracak aktivitelerden uzak kalmak;
 • Nefes egzersizleri;
 • Dinlenmek;
 • Karanlık ortamda bulunmak;
 • Alın bölgesine buz koymak.

Bitkisel Tedavisi

 • Kedi otu;
 • Kurutulmuş papatya;
 • Civanperçemi;
 • 2.5 su bardağı su.

Ağrı kesici özelliği olan bitkilerin ölçüsü 1 yemek kaşığı olmalıdır. Ilık suyun içerisine bitkiler konularak, suyun kaynaması beklenir. Ocağın altını kapatarak 10 dakika demlenmesi sonucunda isteğe göre bal ilave edilerek, her 3 saatte bir çay bardağı içilmelidir.

Göze Vuran Baş Ağrısının Zararları

Kafa içi basıncın artması, beynin temporal bölgesinde bulunan gözlere giden sinirlerin etkilenmesiyle sonucunda kişilerde ciddi ve geri dönüşü olmayan kalıcı hasarların gelişimine neden olabilir.

Başın sol ön ya da sol kulak arkasında gelişen ağrıyla birlikte ışığa karşı hassasiyet artacağından parlak ışıklar ciddi oranda rahatsız etmeye başlar. Işıklı ortamlarda başta oluşan ağrı daha şiddetli olur.

Sol temporal bölümde oluşan bir hastalık nedeniyle (enfeksiyon, tümör, beyin kanaması) gözün arkasında nabız atışı hissedilecektir.

Göz tansiyonu olarak bilinen glokom hastalarının sıvı akışının engellenmesiyle görme problemleri ortaya çıkar. Bulanık ya da çift görme, göz kuruluğu ya da sulanması, parlak ışık altında artan ağrı ve mide bulantısı eşlik etmektedir. Hastalarda tedavi edilmeme durumunda, göz damarlarının etkilenmesiyle körlük gelişebilir.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 3,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.