Başın Sağ Tarafının Ağrıması ve Göze Vurması

Başın sağ tarafında oluşan ağrı sebebiyle oluşan basınç gözlerde hissedilebilir. Kısa ya da uzun süreli olup ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Göze Vuran Başın Sağ Tarafındaki Ağrı

Sağ Göze Vuran Baş Ağrısı

Baş ağrısı sık sık tekrarlayan ve birçok hastalığın belirtisi olarak gelişmektedir. İnsan yaşamını olumsuz etkileyen ağrının başın her tarafında hissedilebileceği gibi tek taraflı olarak ortaya çıkabilir. Birkaç saat içerisinde kendiliğinden geçeceği gibi, hastalık nedeniyle günlerce devam edebilir. Tek taraflı olarak ortaya çıkan ve göze vuran ağrının nedenleri şunlardır:

Migren: Temporal bölgede gelişmekte olan ve başın sağında ya da solunda oluşan günlerce devam eden, hastaların göze vuruyor şeklinde yakınmalarının olduğu bir hastalıktır. Şiddetli ve zonklayan tarzda gelişen ağrının parlak ışık, dinlenememe durumlarında daha da artar.

Günümüzde migren ataklarının henüz tedavisi olmaması nedeniyle, atak olduğu zaman doktorun önerdiği güçlü bir ağrı kesici alınmalıdır.

Yüksek tansiyon: Kan basıncında ani yükselme nedeniyle yüksek tansiyon oluşacaktır. Başın tek taraflı olarak arkasında ya da sağ tarafında hissedilen ağrı oluşur. Kan basıncı kontrol altına alınamaması durumunda basınç hissi artacağından gözlere vuracaktır.

Kronik bir hastalık olması sebebiyle, tansiyon ilacı kullanmaları gerekmektedir.

Enfeksiyonlar: Sinüzit, grip, menenjit gibi hastalıkların oluşmasıyla birlikte ağrının olması uzun süre geçmemesi halinde sağ göze vuran ağrının gelişmesi olur.

Göz tansiyonu: Göz akışının sağlanamaması nedeniyle biriken sıvı, basınç hissinin ve ağrının oluşmasının nedenlerindendir.

Körlük gibi çok ciddi ve kalıcı durumların gelişmesini önlemek için doktora muayene olunarak tedaviye başlanması gerekiyor.

Küme baş ağrısı: Uzun süre devam eden, ilk olarak az daha sonrasında şiddetli ağrıların oluştuğu bazen çok kısa, bazen günlerce süren ağrılar olur. Başın tek tarafında gerçekleşecek ağrının diğer semptomları arasında gözlerde hissedilmesi de görülür.

Tedavisi mümkün olmadığı için atak geliştiğinde oluşan ağrının geçmesi için ağrı kesici doktor tarafından reçete edilmelidir.

Göz hastalıkları: Yakını ya da uzağı görememe, iltihaplanma, yaralanma gibi hastalıklardan kaynaklanacak ağrı gelişebilir. Gözleri dinlendirememe, uzun süreli bilgisayarda bakmak gibi durumlar gözün yorulmasına neden olur.

Göze Vuran Baş Ağrısı İçin Bitkisel Kürler

 • Kurutulmuş papatya;
 • Sarı kantaron;
 • 1 su bardağı su.

Papatya ve sarı kantaron uzun yıllardır ruhsal hastalıklara iyi gelmesi ile bilinmektedir. Stres ya da depresyon gibi başta ağrının gelişmesine ve bununla birlikte gözlerime vuruyor diyen insanların içmesi öneriliyor. Sakinleşmek ve rahatlamak için 1 yemek kaşığı kaynamış suyun içine koyun, ağzını kapatarak 5 dakika dem almasının ardından süzüp, içilmelidir.

Özellikle de uyuma güçlüğü çeken insanların rahat uyuyabilmeleri için gece içmeleri tavsiye edilmektedir.

Yağlarla Masaj Yapmak

 • Adaçayı yağı;
 • Lavanta yağı;
 • Fesleğen yağı;
 • Papatya yağı.

Bitkilerden elde edilen yağlar temin edilerek bir yemek kaşığı bir kase içerisine konulmalı ve karıştırılmalıdır. Geçmek bilmeyen baş ağrısı meydana geldiğinde bitki yağlarından elde edilen karışım hazırlanarak, baş, alın, boyun ve omuzlara sürülerek masaj yapılmalıdır.

Göze Vuran Baş Ağrısını Tetikleyen Faktörler

Sık sık tekrarlayan ve gözlere vuran ağrıyı tetiklenmemesi için hastanın dikkatli olması gerekmektedir. Daha çoğunlukla 30 yaş üstü insanlarda görülen ağrıyı tetikleyen durumlar şunlardır:

 • Siyah çay, alkol, kafein ya da sigara kullanmak;
 • Soğuk havalarda bere, şapka, atkı kullanmayıp soğuk algınlığı;
 • Stresli bir yaşam sürmek; Parlak ışık, güneş ışığına fazla maruz kalmak;
 • Gözlerin yorulmasına neden olan, dikkat gerektiren işler yapmak;
 • Miyop olanların gözlük kullanmaması;
 • İlaçların yan etkileri;
 • Kötü beslenme;
 • Sıcak suyla duş almak.

Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte küme baş ağrısı, migren gibi hastalıkların tetiklenmesine neden olur. Kötü ve güçlü olan kokuların özellikle de gebelik döneminde bayanların baş ağrısını tetiklemektedir.

Yeteri kadar uyuyamama, dinlenememe, stres gibi nedenlerden uyumakta zorluk çekenlerde sıklıkla görülmektedir. Ağrının gelişmesinde etkili olan hastalığın belirtisi olan baş ağrısının oluşturduğu basınç gözlere vurur.

Baş ağrısına neden olabilecek herhangi bir hastalığı olan insanların güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmaması gerekmektedir. Beslenme alışkanlıkları endokrin sistemi etkileyeceğinden, ortaya çıkan rahatsızlığı önleyebilmek amacıyla, baharatlı, tuzlu, şekerli ve hazır gıdaları tüketmemeye özen gösterilmelidir. Klima ya da soğutucu eşyalara doğrudan maruz kalmak sebeplerinden biri olacağı için dikkat edilmelidir.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.