Başın Sağ Arka Kısmında Ağrı Neden Olur ve Çözümleri

Başın sağ alt tarafında oluşan ağrıların en büyük sebebi migren hastalığıdır. Bu ağrılardan kurtulmak için tıbbi tedaviler dışında bitkisel çözümlerde kullanılabilir.

Başın Sağ Kısmında Ağrı

Kafanın sağ kısmında ağrı çoğu zaman migren sorunun klinik belirtisidir. Böyle bir durumda, geleneksel analjezikler pratik şekilde etkisizdir ve ağrı sendromunun yoğunluğu artma eğilimi göstermektedir. Sağ kısımda meydana gelmiş  baş ağrıları durumunda bir doktoru en kısa zamanda ziyaret etmek, kişinin kendisine verilen testleri geçmesi ve kapsamlı bir muayeneye girmesi tavsiye edilir. Ağrının sebeplerinden biri beynin iyi huylu ya da habis neoplazması olabilir. Bu durumunda kesinlikle uzman doktorlar tarafından incelenmesi gerekir. Diğer nedenler arasında;

 • Küme baş ağrısı
 • Tümör nepozlamları
 • Glokom
 • İnflamatuar görme organlarının hastalıkları
 • Sinüzit
 • Servikal omurganın osteokondrozisi
 • Travma
 • Temporomandibular eklemin disfonksiyonu
 • İntrakraniyal kanama

Çözümleri

Başın sağ tarafındaki baş ağrıları için, tedaviye neden olan sebep dikkate alınarak tedavi yapılır. Herhangi bir kökenle ilgili acı veren evrensel ilaçlar mevcut değildir.  Migrenlerle baş etmek çok zordur ama zamanında uygun tedavi ile kural olarak, ağrı sendromunun yoğunluğunu önemli ölçüde azaltmak mümkün hale gelir. Harekete geçmek önemlidir. Başın arka tarafında oluşan ağrı henüz çok rahatsız edici değilse ama öncüler çok hassas ile görsel rahatsızlıklar şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Saldırıyı önlemenin doğru yollarından biri normal sağlıklı bir uykudur. Analjeziklerin kullanımı kısa bir süre boyunca migren ağrılarını durdurabilir. Ağrı şiddetli düzeydeyse ilaç tedavisi kombinasyonu gerektirir.  Kronik şekilde oluşan ağrılar, farklı süredeki nöbetler günde 15 kez tekrarlanabilir. Ağrılar kafanın sağ tarafını kaplar, göz küresini etkiler ve mandibula bölgesine ışınlanır. Bu tip migrenli bir hastanın karanlık olan ve serin olan odada uzun süre dinlenme ihtiyacı vardır. Hastayı harici ışığa, ses ve koku alma uyarılarına maruz kalmaktan, sürekli olarak temiz havanın akışını sağlanması gerekir.

Başın sağ kısmında oluşan ağrının tedavi etmek adına umut veren bir yöntem akupunkturdur. Biyolojik olarak aktif noktalara etkisi, saldırılarla etkili biçimde başa çıkmayı sağlar. 

Küme baş ağrılı hastaların rahatlaması adına, tam dinlenme ve sessizlik gerektirir.  Başın frontal ve temporal bölgelerine yayılan yörünge bölgesinde oluşan yoğun ağrı, görme organlarının glokom veya inflamatuar hastalıklarından şüphelenmeyi mümkün kılan durumlardır. Böyle durumlarda, uygun tedaviyi reçete yazan bir göz doktoruna danışmak gerekmektedir. Bu tarz durumlarda, kafanın sağ arka tarafında oluşan ağrı için semptomatik tedavi yeterli olmaz. Altta yatmakta olan hastalıkları tedavi etmek öncelik gerektirir.

Paranazal sinüslerin inflamasyonunun alevlenmesine rinosinüzit ve genel halsizlik semptomları eşlik eder. Şüpheli sinüzit hastası bir KBB doktoru tarafından detaylı şekilde muayene edilmesi gerekmektedir.  Başın sağ tarafındaki migrenlere benzer ağrı durumları, travmatik beyin hasarından kaynaklı ortaya çıkar. Eğer başta bir sorun varsa, saldırılar ortaya çıktığı zaman daha ciddi sonuçlardan kaçınmak adına mümkün olabilecek en kısa zama içinde uzman doktora danışmak gerekmektedir.

Sağda ani şekilde oluşan keskin ve hızlı gelişen baş ağrısının eşlik ettiği bilinç bozukluğu, konuşma ile hareket bozuklukları, yüksek derecede olasılıkla intrakraniyal kanama olduğuna işaret etmektedir. Bu durumda acil yatış ile ameliyat gerektiren zor, hayatı tehdit altına alan durumlara işaret etmektedir. Kafanın sağında ağrı görülürse, aynı zamanda başta dönme, kusmayla, bulantı sorunu bulunuyorsa bu durum herhangi bir tümörün gelişimlerinin işareti olabilecektir. Bir neoplazmın olası varlığının belirtileri arasında şiddetli düzeyde kilo kayıpları ve konvülsiyonlardır. Tümörlü hastalar cerrahi uygulama, kemoterapi ve radyoterapiyi içeren karmaşık tedavi planlaması içine gireceklerdir. 

Genelde uyku sorunları ve stresten kaynaklı baş ağrısının meydana gelmesine sebep olur. Bu tarz oluşan sorunlarda nörolog ve psikoterapi seanslarına danışmak çok önemlidir. Başın sağ kısmındaki ağrının ve xenon tedavisinin nöroprotektif tedavisi oldukça düzgün etki sağlar.

Bitkisel Çözümler

Papatya

 • Papatya çiçeklerinin kurularından elde edilecek olan çaylar kısa sürede migrenin ve başın sağ arka tarafındaki ağrıların azalmasına olanak sağlar.
 • Bu çayın günlük olarak iki kez içilmesi yeterli olur.

Demleme için;

 • 1 t.kaşığı papatya
 • 1,5 bardak kaynar su

Papatyalar sıcak suyu atılır ve 15 dakika süresince bekletilir. bekleme süresinden sonra süzülen çay hazır hale gelecektir.

Masaj

 • Kafanın sağ arka tarafına, boyun kısmına ve alın kısmına yapılacak masajlar faydalı olur.
 • Bunun sağlamak adına teropik yağların düzenli şekilde kullanımı yapılmalıdır.
 • Günlük olarak 2 kez masaj uygulanması ağrının ortadan kalkmasıkonusunda yeterli olur.
 • Masaj yapmak konusunda lavanta, okaliptüs ve biberiye yağının kullanımı yapılabilir.


Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.