Yüksek Tansiyon Hastalığı Baş Dönmesine Neden Olur mu?

Yüksek tansiyon olan kişilerde kan basıncı dengesizliğinden kaynaklı olarak başta dönmeler meydana gelir. Bu durumda uzman hekimden en kısa sürede yardım alınması gerekir.

Baş Dönmesi

Yüksek tansiyona arteriyel hipertansiyon veya hipertansiyon adı da verilmektedir. Sadece ülkemiz bu hastalık yüzünden, insanların %40’ından fazlası acı çekmektedir. Arteriyel hipertansiyon bağımsız bir hastalık veya bir semptom olabilir. İkincil hipertansiyon böbrek ile akciğer hastalıklarına, endokrin sistem bozukluklarına, beyin hasarına ve daha birçok soruna neden olabilir. Sağlık bir insanda;

Normal basınç 120 / 80 mm Hg’dir. 130/85 mm Hg’ye kadar 140/90 mm Hg üzerinde basınç yüksek olarak kabul edilir. 

Basıncın yükselmesinden kaynaklı oluşan semptomlar arasından en yaygın olanı baş dönmesidir. Bu semptomda kişinin etraftaki tüm nesnelerde dönüş duygusu vardır.  Arteriyel hipertansiyonu olan iki çeşidi vardır:

 • Başın pozisyonunda bir değişiklik ile baş dönmesi, görünen veya daha kötü durumda olan
 • Başın pozisyonuna bakılmaksızın meydana gelen baş dönmesi, bir hareket duygusuyla birlikte meydana gelmez.

Böyle bir rahatsızlığın nedeni, çeşitli kan damarlarında ortaya çıkan distonidir. Sırasıyla vertebral ve karotid arterlerdir. Bu gibi durumlarda hipertansif krizi önlemek adına uzman bir doktora danışmak ve tedavi planı için uzmanın hazırlık yapması gerekir. Tansiyonun normal seviyelerden daha yukarıya çıkmasından kaynaklı oluşan baş dönmelerinde kişi günlük yaşamında zorluklar çeker. 

Tansiyon Düşmesi Baş Dönmesi

Kan basıncında oluşan düşüşler de başta dönme sorunun oluşmasına neden olur. Düşük kan basıncı olan hastaların bu semptomdan kurtulmaları için öncelikli olarak kan basıncının normal seviyelere getirilmesi gerekir. Ardından konusunda uzman olan doktor gerekli tedavi sürecini başlatır.

Nasıl Geçer?

Semptomu yenmek için, onun sebebinden kurtulmak gerekir. Bu nedenle, baş dönmesini tedavi etmeye gerek yoktur. Sadece azalması ve anlık olarak geçmesi adına destek sağlanabilir. Gerekli olan teşhisi ve baş dönmesi tedavisi konusunda uygulamalar sadece uzman doktor yapabilir. Hastalık geliştikçe, hastalığın bir formunun bir başkasıyla değiştirilebileceği veya onunla birleştirilebileceği önemli bir noktadır. Bundan dolayı ilaçların seçimi ve nasıl kullanılacağı konusunda uzman hekime başvurulması gerekir.

Bu süreçte yatıştırıcılar, diüretikler, kalsiyum içeren ürünler ve benzerleri ile başarılı bir şekilde düzeltilir.  Hipertansiyon gibi bir hastalığın ilk aşamasında, halk tedavi yöntemleri bitkisel meyve suları, bitkisel çaylar, sebzeler, meyveler ve doğal ürünler kullanımına dayanır. Eğer sadece hipertansiyon için halk ilaçlarına güvenilmiyorsa bir tedavi kombinasyonuyla, örneğin bal ile ezilmiş kızılcıklar, idrar söktürücü ve bir doktor tarafından reçete edilen ilaçlarla etkili tedavi yöntemleri mümkündür.  Bununla birlikte sadece alternatif tıbbı temel alan hipertansiyonun kendi kendine tedavisi oldukça tehlikelidir. Endokrinolojik faktörlerin neden olduğu arteriyel hipertansiyonu tedavi edilmeye çalışılırsa hastalık ilerleyecektir. Hipertansiyon tanısı ile, halk tedavi metotları hariç tutulmamakla birlikte doktor tarafından reçete edilen tedavinin genel seyri desteklenmektedir. Bunlar dışında hipertansiyon ve baş dönmesi sorunundan kurtulmak isteyen kişiler aşağıdaki detaylara da dikkat etmelidir.

 • Sinir bozucu ve artan kan basıncına neden olabilecek yiyecek ve içeceklerin dışlanması gerekir
 • Sigara içmeyi bırakmak gerekir.
 • Aktif bir yaşam tarzı oldukça önemlidir.
 • Yağ ve kolesterol yüksek gıdalardan uzak kalınmalıdır.
 • Alkolden uzak kalınmalıdır.
 • Aşırı kilo varlığında, muhtemelen bir diyetisyen yardımı ile onu azaltmak için önlemler almak gerekir. Yapılan çalışmalar hipertansiyonlu kilolu kişilerin kilo kaybından sonra vakaların %60’ında ilaca ihtiyaç duymadığı ortaya çıkmıştır.
 • Kontrendikasyon yokluğunda günlük diyetin lif ve C vitamini içeren ürünlerle zenginleştirilmesi gerekir. Araştırmacılar C vitamini eksikliğinin artmış kan basıncına yol açan faktörlerden biri olduğunu kanıtlamışlardır. Düzenli şekilde beslenme içinde yer alması gerekir.
 • Hipertansiyon belirtileri ile uyku süresi günde en az 7 ile 8 saat olmalıdır. Her gün aynı anda kalkmak ve yatmak uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilir. Işin doğasını değiştirmek adına da tavsiye edilir. Sık seyahatleri ve gece vardiyalarını sınırlamak da önemlidir.
 • Stres, kan basıncındaki artışı tetikleyen başlıca faktörlerden başında gelen bir durumdur. Bu nedenle hipertansiyonu olan hastaların psikolojik rahatlama yöntemleri konusunda ustalaşmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Stres diğer sağlık sorunlarının da başlıca etkenidir. Meditasyon, oto-üsterasyon ve oto-eğitim tarzında eğitimler alınması gerekir. Nesnelerin olumlu olan yönlerini nasıl görüleceğini öğrenmek ile kişilerin kendi karakterleri üzerinde çalışmak, tahriş edici olan etkenlere daha az tepki vermek ve çatışma durumlarına ya da hoş olmayan haberlere yanıt olarak artan kan basıncını azaltmak çok önemlidir. Özellikle stresli dönemlerde hipertansiyon hastası olan kişiler gerekirse uzmanlardan destek alabilir.


Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.