Baş Ağrısının Tanı ve Tedavisiyle ilgilenen Bölümler

Baş ağrısı çoğu zaman ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Tedavisi için hangi bölüme gidilmesi gerektiği semptomun ortaya çıkma sebebine göre değişebilmektedir.

Baş Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

Yeryüzünde, baş ağrısına hiç rastlamayan şanslı bir adam bulunmamaktadır. Baş ağrısı kronikleşebilir ve hayatın süregelen yaşam kalitesini ciddi ölçüde bozabilir. Baş ağrısından mustarip olan insanların çoğu sorunun altında yatan sebeplere bakmaksızın direk ağrı kesiciler kullanarak bu sorunu tolere etmeye çalışır. Bu ağrılar tek başına bir hastalık değildir. Ancak ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle rahatsızlık ortaya çıktığında ağrı kesicilerle kendi kendine geçici çözüm bulmak yerine altında yatan nedenin araştırılarak uygun olan tedavinin saptanması için zaman kaybetmeden doktor kontrolünden geçilmesi gerekmektedir.

Baş Ağrısında Gidilecek Bölüm

 

Baş ağrısı insanların büyük çoğunluğuna aşinadır ve yaklaşık yüzde on beşlik bir bölümü çocukluk çağlarından itibaren baş ağrısının ne olduğunu öğrenmiştir. Uzmanlar tarafından yapılan istatistiklerin sonucunda yüz kişi içinden sadece beş kişinin ciddi bir hastalık nedeniyle baş ağrısını yaşayabildiği göstermektedir. Diğer durumlarda, bir baş ağrısından kurtulmak veya en azından şikayetleri ve ağrıları en aza indirmek mümkün olmaktadır.  Çoğu zaman bu rahatsızlığın altında iki önemli neden dolayı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi gerginlik ve aşırı stres, ikincisi ise migrendir. Bu rahatsızlık genellikle vücudun verdiği sinyallerdir. Vücudunuzda ters giden bazı şeylerden ötürü ağrı oluşabilir. Yüksek ya da düşük tansiyon, adet dönemleri, sinüzit, soğuk algınlıkları, uykusuzluk, yoğum tempo gibi daha pek faktör baş ağrısının oluşmasına sebep olabilir. Sinir sisteminde oldukça sık karşılaşılan bu rahatsızlık Geçtiğimiz yıllarda yetişkinlerin büyük bir bölümünün ağrısını en az bir defa yaşadığı bilinmektedir. Düzenli olarak baş ağrıları, maluliyet, düşük yaşam kalitesi veya  maliyetlerle ilişkili olabilmektedir. Maalesef ki;dünya genelinde bu rahatsızlık, pek fazla önemsenerek dikkate alınmamakta, tanınmamakta ve uygun bir ölçekte tedavi edilmemektedir. 

Baş ağrısı bulunan insanların oldukça az bir bölümüne uygun bir teşhis konulmaktadır. Bu rahatsızlık genel olarak çoğu zaman ölümle sonuçlanmadığı ve bulaşıcı olmadığı için toplum tarafından ciddi bir rahatsızlık olarak algılanmamakta ve gereken önemi görmemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda gelişmiş ülkelerde tıbbi yardım alan hastaların düşük oranda olması, baş ağrısı çeken birçok insanın etkili tedavinin varlığından haberdar olmadığını gösterebilir.  Hasta olan kişilerin yarıya yakın bir bölümünün kendi kendine ilaçlar alarak sorunu çözüm yolunan gittiği tahmin edilmektedir. Baş ağrılarının hangi bölümde tedavi edileceği; ağrının çeşidine ve altında yatan nedene göre değişebilmektedir:

 • Migren
 • Gerilim tipi baş ağrısı
 • Hortoniyen (Küme baş ağrısı)
 • Aşırı ilaç kullanına bağlı olarak oluşan
 • Enfeksiyonlardan kaynaklanan 
 • Travma sonrası oluşan
 • Sinüs baş ağrısı
 • Artan İntrakraniyel basınç ile ilişkili baş ağrıları
 • Trigeminal sinirlerdeki hasarlara ilgili baş ağrıları

Tedavi Eden Bölüm

Hasta baş ağrısı şikayeti ile bir kliniğe veya hastaneye gittiğinde; bu sorunun altında yatan nedenin saptanabilmesi için bir dizi muayene ve tetkikten geçirilir. Sorunun kaynağı ve hastanın tedavisine hangi bölümde devam edebileceğinin saptanması amacıyla yapılan ilk muayenede ağrının şekli, nasıl ortaya çıktığı, bu soruna eşlik eden başka bir belirti olup olmadığının kontrol edilmesi, provoke edici faktörlerin doğası ve süresi belirlenir. Belli rahatsızlıklarınsa primer tanısının konulması için bir nörolog, bir kulak burun boğaz uzmanı, bir göz doktoru veya bir diş hekimi gibi uzmanlara muayene olması gerekmektedir.

Baş ağrısı çeken hastalar hastaneye gittiklerinde ilk olarak nöroloji bölümüne sevk edilerek nöroloji umanları tarafından muayene edilir.  Genellikle bu bölümlerde yapılan muayene sonucunda hasta ya gereken tedaviye başlanır ya da ilgili bölüme sevki yapılır. Fakat bazı durumlarda hangi bölümün hastayla ilgileneceğini saptamak amacıyla modern tıbbi araştırmaların yapılması gerekmektedir.

 • Elektroensefalografi (EEG)
 • X – Işını
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG)
 • Bilgisayarlı tomografi ( BT)
 • Elektromiyografi (EMG)
 • Ultrason Teşhisi
 • Labaratuvar araştırma yöntemleri

Yapılan bu tahliller sonucunda hastanın tedavisinde hangi bölüme veya hangi doktora ihtiyaç duyulacağı belirlenir. Çoğu zaman baş ağrılarının tedavisi bir nöroloji servisinde, nörologlar tarafından yapılır. Nörolojik kökenli olmayan baş ağrılarının nedeni saptandıktan sonra hasta rahatsızlığın altında yatan sebebe bağlı olarak aşağıdaki bölümlerden herhangi birine sevk edilebilir:

 • Ağız ve Diş Hastalıkları
 • Psikiyatri
 • Ortopedi
 • Endokrinoloji
 • Kulak Burun Boğaz
 • Enfeksiyon Hastalıkları
 • Dâhiliye
 • Göz
 • Kardiyoloji
 • Genel Cerrahi

Nöroloji

Baş ağrısı şikayetiyle nörolojiye giden bir hastanın, şikayetlerinin kaynağı omurilik, beyin ve beyin sapıyla ilgili bir durumdan kaynaklanması halinde hastanın tedavisi nöroloji servislerinde yapılır.

Psikiyatri

Gerilim tipi olarak sınıflandırılan baş ağrılarının tedavisinin yapıldığı servislerdir. Günlük hayatın yoğun ve stresli temposuna bağlı olarak meydana gelen sorunlardan kaynaklanan rahatsızlıklara psikiyatri servisi bakar.

Ağız ve Diş Hastalıkları

Diş ve diş etlerinde dahil olmak üzere ağız ve ağız boşluğunda meydana gelen sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların tedavi edilmesinde diş hekimleri etken rol oynamaktadır.

Kulak Burun Boğaz

Farenjit, soğuk algınlıkları, larenjit, bademcik iltihapları, grip gibi rahatsızlıklara bağlı olarak yüksek ateş ve baş ağrısı oluşabilmektedir. Böyle durumlarda tedaviyi kulak burun boğaz servisi yapmaktadır.

Dahiliye

Hastalığın altında yatan neden sindirim sistemi veya diğer iç hastalıklardan dolayı meydana geliyorsa hasta dahiliye servisine sek edilir.

Kardiyoloji

Rahatsızlığın ortaya çıkma sebebi eğer kalp kası veya damarlarda oluşan herhangi bir sebebe bağlıysa hasta gerekli tedavinin yapılması amacıyla kardiyoloji servisine sevk edilir.

Genel Cerrahi

Beyinde oluşan bir travma, tümör, kanama veya yaralanmalar sonucunda oluşan ağrıların tedavisinde hasta genel cerrahiye yönlendirilir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.