Baş Ağrısı İçin Hangi Uzman Doktora Gidilmelidir?

Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan baş ağrısı ve mide bulantısı sık sık tekrarlaması durumunda insanların hayatını olumsuz etkileyecek olduğundan mutlaka hekime giderek muayene olmalıdır.

Baş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmeli

Baş Ağrısı

Kronik olarak sürekli var olan baş ağrısının neden kaynaklandığını anlamak ve tedavisi için nöroloji uzmanına ilk olarak gitmek gerekmektedir. Baş ağrısının birçok tipi olması sebebiyle bazı durumlarda nöroloji uzmanının alanında olmaması sebebiyle teşhisi koymak için başka uzman doktorlara da gidilmelidir. Gelişen ağrının tanısının konulması ve uygun tedavinin gerçekleşmesi için ilk olarak nöroloji hekimine gitmeli daha sonradan doktor tarafından başka bölümlere yönlendirilebilir. Başın şiddetli ağrıması durumunda şu bölümlere gidilmelidir:

  • Aile hekimi;
  • Nöroloji;
  • Beyin ve sinir cerrahisi;
  • Psikiyatri;
  • Kulak Burun Boğaz;
  • Dahiliye.

Birçok ağrı tipi bulunmaktadır. Ağrının neden kaynaklandığını anladıktan sonra tedavisi yapılmalıdır. Sıklıkla yaşanılan baş ağrılarının tipleri şunlar olmaktadır:

Oluşan ağrının şiddetli olması ve günlerce devam etmesinin yanı sıra mide bulantısı, bulanık görme, uykuya dalamama,ışığa karşı hassasiyet oluştuğu zaman hemen nörolog doktoruna gitmeli ve muayene olunmalıdır. Baş ağrılarının tanısını koymak ve tedavisine nöroloji bölümü bakar. Başın sürekli ağrıması dışında, mide bulantısı, burun kanaması, boyun ağrısı, gözlerde basınç hissinin oluşması gibi durumlar gelişmesi halinde nöroloji bölümünün alanında olmayan bir rahatsızlık olması halinde, doktor tarafından tanının konulabilmesi için diğer branşlardaki doktorlara da yönlendirilebilirsiniz.

Baş Ağrısı Tipleri

Birçok nedenden kaynaklı olarak oluşacak baş ağrılarının insan hayatını olumsuz yönde etkilemesi ve rahatsızlık yaşamasına neden olduğundan kişilerin bu ağrıların sık ve uzun bir süre tekrarlaması sonucunda önemsemesi gerekmektedir. Birçok başta oluşan ağrının tipi olmaktadır. Bu ağrılar belirtilerine göre isimlendirilmiştir.

Migren

Migren daha çoğunlukla kadınlarda görülmekte olan nörolog tarafından tanı ve tedavisinin uygulanması gerekmektedir. Migren atakları olması durumunda uzun süren baş ağrıları gelişecektir. Nöroloji uzmanları tarafından gerekli muayene yapılmasının ardından hastanın tedavisine başlanmalıdır. Kafanın zonklayan tarzda bir ağrı ile birlikte şakaklarda sabit ve birkaç süren ağrılara neden olmaktadır.

Sinüzit

Yüz bölgesinde olan sinüs boşluklarının tıkanması durumunda gerçekleşen ağrı için Kulak burun boğaz (KBB) doktoru tarafından muayene ve tedavisi yapılmalıdır. Sinüzit başın ağrımasının yanı sıra hastalarda burun ve geniz akıntısı, koku almakta güçlük çekilmesi ve mide bulantısı görülmektedir. Akut sinüzit daha çabuk iyileşirken hastalığın kronikleşmesi durumunda tedavisi daha zorlaşacaktır. İlaç ya da ameliyat gerekebilir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Bir anda keskin bir ağrının yaşanması ya da stresli bir durumda oluşan ağrıların nöroloji bölümü bakar. Bu tip ağrıların çok sıklıkla karşılaşılması nedeniyle ışığa ve sese karşı aşırı duyarlı olunmasına neden olacaktır. Uzun süreli bir ağrı olmamasına rağmen bir ay içerisinde tekrarlayan 10 ve daha fazla ağrı görülmektedir. Çok sıklıkla ağrı yaşanması durumunda, deri döküntüsü ya da mide bulantısı olması halinde nöroloji bölümüne giderek muayene olunmalıdır.

Boyun Fıtığı

Kafa arkasında oluşan sinirlerin sıkışması, eklem ve disk bozukluğu olması durumunda boyun fıtığı oluşmaktadır. Boyun fıtığının kafayı çevirememe, ciddi baş ağrısının olması, bulantı ya da kusma gibi sorunlar gelişmektedir. Bu durumda hastaların beyin cerrahi tarafından ilk olarak muayene edilmesi gerekmektedir. Tanının konulması durumunda çok ciddi olması halinde hastalara ameliyat önerilmektedir. İlaç tedavisi ya da fizyoterapi sonucunda iyileşme sağlanabilir.

Göz Tansiyonu

Ağrıların nedenleri arasında göz tansiyonu belirtileri halinde göz hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilerek tedavi başlanmalıdır. Göz tansiyonu ciddi bir hastalık olması nedeniyle, sık sık tekrarlayan başta görülen ağrının ve görme sorunları gelişmektedir. Göz bölgesinde basınç artması halinde ağrılar gelişecektir. Günümüzde göz hastalıkları alanında uzmanlaşmış hekimler tarafından ilaç tedavisi eğer iyileşme olmaması durumunda ameliyat gerekebilir.

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon hastalarının kan basıncının artması durumunda belirtileri arasında baş ağrıları görülmektedir. Yüksek tansiyon ciddi bir rahatsızlık olması sebebiyle önlem alınarak tedavi edilmelidir. Kronik olan bir rahatsızlık olması sebebiyle ilaçlarını aksatmadan kullanmalıdır.

Tansiyonun yükselmesi halinde çarpıntı, başın arka kısmında şiddetli bir ağrı, görme sorunları, mide bulantısı ortaya çıkabilir. Bu belirtiler oluşması durumunda dahiliye ya da kardiyoloji bölümü bakar.

Depresyon

Psikolojik rahatsızlıklar insanların vücutlarının bazı bölgelerinde belirli aralıklarla ya da kronik olarak ağrı gelişmesine neden olabilir. Stres, ruhsal problemler yaşamakta olan bir hastanın psikiyatri uzmanına gitmesi gerekmektedir. Ruhsal sorunların fiziksel olarak rahatsızlığın oluşması nedeniyle hastaların ağrı algılamasında sorunlar gelişebilir. Bu nedenle de ortaya çıkan en ufak bir ağrı şiddetli hissedilecektir. Psikolojik tedavi ya da ilaç kullanımı sonucunda iyileşme görülecektir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.