Astigmat Baş Ağrılarına Neden Olur mu?

Astigmat sorunu gerekli şekilde tedavi altına alınmadığı zaman özellikle baş bölgesinde ağrıların ortaya çıkması tarzında soruna neden olacaktır.

Göz Sorunu ve Baş Ağrısı

Astıgmat ve Baş Ağrıları

Astigmatizmin yeryüzünün dörtte birinde bulunan bir sorundur. Aynı zamanda, bir kişi küçük bir astigmatizma derecesine sahip değildir.  Astigmat sorunu bir hastalık değildir. Sadece bulanık bir vizyon sorunudur. Bu sıkıntı Nesneleri mesafede hafifçe bulanık veya çarpık olarak görürler. Bunun nedeni, göz içinden geçen ışık ışınlarının bir noktada odaklanmamasıdır. Bu ışınların bir araya gelmesi için, gözün ideal olarak düzenli bir küresel yüzeye sahip olması gerekir. Doğada, bu tür formlar oluşmaz, bu da bazı insanlarda gözün kornea şeklinin daha yuvarlak, diğerleri ise oval şekli olduğu anlamına gelir. Gözün korneasının oval olduğu daha oval, astigmatizm daha belirgindir. Günlük yaşamda, astigmatizm insanlara ciddi rahatsızlık verebilir. Astigmatizmi olan insanlarda okurken özel gözlük veya kontakt lensler olmadan, gözler harflerin elementlerine odaklanmak için zorlanırlar. 

Bu sorunu olan kişilerin bazıları sürekli olarak gerginlik yaşar. Sürekli gerginlik nedeniyle, gözler hızlı bir şekilde yorulur, gözler üzerinde bir basınç hissi, göz çevresindeki ağrı ve baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle bir bilgisayar başında çalışırken veya çalışırken gözler çok çabuk yorulursa yahut sık sık baş ağrısına yakalanırsa görme yeteneğini kontrol ettirmek gerekir. Buna ek olarak, astigmat olan insanlar böyle, bunlar kırılabilir stereoskopik görme alacakaranlıkta veya geceleri düşük ışık koşullarında, daha kötü görmek ve renkleri ayırt etme yeteneği azalır.

Astiğmat sorunun çözümlenmemesi yani tedavi altına alınmaması sonucunda en önemli sıkıntı baş ağrısı olarak kendini gösterir. Bu ağrı kişiye göre oldukça ağrılı şekilde meydana gelebilmektedir. Bu süreci yönetmek isteyen kişiler uzman yardımı almalıdır.

 Nasıl Geçer?

Astigmatizmayı düzeltmek için birkaç seçenek bulunur;

  • Sfero-silindirik gözlükler
  • Torik kontakt lensler
  • Bazı durumlarda refraktif cerrahi
  • Bir doktor astigmatizmanın varlığını ve kapsamını doğru bir şekilde belirleyebilir ve aynı zamanda doğru düzeltmeyi de seçebilir –

Astigmatizma düzeltilmelidir. Açık bir görüş ek olarak, astigmat düzeltme özellikle geceleri, göz yorgunluğunu neden olduğu baş ağrısı önler göz kapağında kenarlarının enflamasyon riskini azaltır ve görüş kalitesini arttırır.

Sadece özel gözlükler ya da torik mercek, tercihen tek bir gün veya iki haftada bir kullanıldığında astigmat bozukluğunu düzeltmek için;

  • Triko kontakt lensler ve geleneksel küresel lensler arasındaki fark özel bir tasarımdır. Böyle bir lens gözün üzerinde dönmemelidir. Aksi halde görüş belirsiz olacaktır. Hızlandırılmış stabilizasyonun tasarımı, lensin göze doğru pozisyonda kalmasına izin verir. Ayrıca ne döner ne de başın veya vücudun eğimi pozisyonunu etkiler, her zaman doğru pozisyondadır. Net görüş vizyon bir kişinin yaptıklarından bağımsız olarak sağlanır. Bilgisayar başında çalışmak, bisiklete binmek veya kanepede otururken televizyon izlemek gerekir. Ayrıca torik kontakt lensler, gün boyu rahatlık ve tazelik hissi veren benzersiz özelliklere sahiptir. Baş ağrılarının ortadan kaldırılması adına gereklidir.
  • Kontakt lens kullanıldığında, gözlüklerin aksine, nesnelerin boyutları değiştirilmez (artı puanlar artar ve negatif olanları tersine azaltır).
  • Kontakt lensler, nesneleri ve nesneleri arasındaki mesafeyi bozmaz. Ek olarak, yüksek derecede astigmatizma ile gözlükler iyi tolere edilmeyebilir. Hasta göz ağrıları ve baş dönmesi olabilir.
  • Torik kontaklar, özellikle araba kullanırken önemli olan gözlüklerle karşılaştırıldığında en iyi çevresel gözden geçirmeyi sağlar. Torik kontakt lensler mükemmel şekilde nemlendirilir, göze neredeyse% 100 oksijen sağlar ve gözleri zararlı güneş ışığından korumak için en yüksek kalitede UV filtresi ile donatılmıştır.

Her kişinin görüşünün bireysel olduğunu ve uygun kontakt lens seçiminin optik salondaki göz doktoruna hitap etmesi gerektiğini hatırlamak önemlidir. Sadece bir uzman astigmatizmanın varlığını ve kapsamını doğru bir şekilde belirleyebilir ve ayrıca doğru düzeltme türünü seçebilir.

Bitkisel Çözümler

Gözlerdeki sorunlardan kaynaklı oluşan baş ağrılarının rahatlatılması için insanlar bazı doğal yollardan da yardım alabilir. Bu uygulamalar gözlerdeki sorunları ortadan kaldırmaz. Sadece baştaki ağrıların rahatlaması adına insanlara fayda sağlar.

Nane Yağı

Bu yağ içeriğinde bulunan maddelerden kaynaklı olarak rahatlama sağlar. Bunun içinde alın ve baş bölgesine masaj yapılması gerekmektedir.

Lavanta Yağı

Özellikle baştaki ağrının kısa sürede rahatlatılması adına düzenli olarak kullanılmalıdır. Masaj uygulaması yavaş ve çok uzatılmadan yapılır.

Papatya Çayı

  • 1 adet hazır poşet çay
  • 1 su bardağı kaynar su

Kaynar suyun içine atılan poşet çay 5 dakika bekletilir ve ardından düzenli şekilde tüketilir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.