Anne Karnındaki Bebeğin Beyninde Kist Nedenleri ve Tedavisi

Gebelik esnasında anne karnındaki bebeğin gelişimi sırasında anormal bir durumdan dolayı beyninde kist gelişebilir. Beyin kisti nedenleri, türleri

Cenin ve Yenidoğanlarda Beyin Kisti Nedenleri

Cenin Beyin Kisti Ultrason Görüntüsü

Hamilelikte cenin gelişimi sırasında beyin kisti ultrasonda görüntülenmektedir. Yenidoğan bebeklerin yaklaşık olarak %40’ında görülen beynin farklı bölümlerinde oluşan kistin içi sıvı ile dolu olan, dış yüzeyinde bir zar bulunan kesecikler olmaktadır. İntrakranyal oluşum olarak meydana gelen kist çeşitleri şunlardır:

 • Araknoid kist;
 • Subepandimal kist;
 • Koroid kistleri;
 • Vasküler pleksus kistleri.

Araknoid kist: Anne karnında gelişmekte olan bebeğin beyninde araknoid zarında gelişmekte olan kistlerdir. İltihaplı hastalıklar sebep olduğu gibi, doğum sırasında yaralanma halinde gelişmektedir.

Erkeklerde daha sıklıkla görülmektedir. Anne karnında çoğunlukla oluşacağı gibi, doğumdan sonra oluşabilir.

Subepandimal kist: Bebeklerde gelişmekte olan, dolaşım bozukluğuna neden olacaktır. İçerisi sıvı dolu olan boşluklar gelişir. Beynin her tarafında görülebilir. Hangi sinir dokusu üzerinde geliştiğine bakılarak tedavi uygulanacaktır. Gelişmesiyle birlikte beyne kan dolaşımı engellenecek olduğundan doku kaybı yaşanacaktır. Sürekli olarak takip edilmeli, büyümesi ya da kistin yer değiştirmesi, ciddi doku kaybı hasarına neden olabilir.

Vasküler pleksus kistleri: Gelişimi anne karnında ceninde ya da daha sonrasında nadiren ortaya çıkmaktadır. En büyük nedenleri arasında herpes viral isimli bir enfeksiyon ya da viral hastalıklar sebep olmaktadır. Bebeğin beyninde olumsuz prognoz gelişimi boşluğa neden olur. Bu boşluklar farklı komplikasyonların oluşmasına neden olur.

Koroid pleksus kistleri: Cenin gelişiminde erken dönemde oluşur. Bu kistler fenomen olarak kabul edilmekte olan enfeksiyon nedeniyle ya da annede herpes virüsü sebebiyle oluşur.

Çoğunlukla gebeliğin 26. haftası ulaşılmasıyla kendiliğinden yok olmaktadır.

Yenidoğanlarda Beyin Kisti Belirtileri

Günümüzde ultrason görüntülemesi sayesinde gelişmekte olan ceninin beyninde kist oluşması gebelik esnasında tespit edilebilmektedir. Kontrollerini aksatan, doğum esnasında yaralanma gibi sebeplerle ultrason görüntüleme sırasında tespit edilemeyen bebeklerin beyninde kist oluşursa belirti vermeye başlayacaktır. Bu belirtiler sıklıkla şu şekilde olur:

 • Kafa içi basınç artışı;
 • Duyu (göz, kulak, burun) organlarında problemler;
 • Uyuyamama;
 • Hareket kısıtlığı;
 • Gelişim bozukluğu;
 • Kafasının anormal büyümesi;
 • Bayılma;
 • Vücudunda titreme;
 • Sık sık kusma.

Semptomlar kistin bulunduğu bölge, büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. Bazen hiçbir belirti vermeyecekken, kistin büyük olması ve baskı uygulamasıyla oluşan belirtiler sık sık tekrarlanabilir.

Beynin arka kısmında oluşan kistin uyguladığı basınç sebebiyle görme kaybı ciddi boyutlara ulaşabilir. Serebellar isimli bölgede gelişen kist hareket kısıtlanmasına sebep olur. Hipofiz bezinin yakınlarında olan kist endokrin bozukluğuna ve gelişiminde etkili olur.

 • Bazı durumlarda ise hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi ciddi etkileyecektir.

Cenin ve Yenidoğanlarda Beyin Kisti Tedavisi

Anne adayının gebeliği sırasında rutin kontrolleri için Kadın doğum uzmanı tarafından yapılan ultrason incelemesinde ceninde anormal bir durumdan şüphelenirse Radyoloji uzmanına yönlendirecektir.

Tanısı

Gebelik sırasında kontrollerini aksatılmaması sırasında bebeğin beyninde olan kist ultrason muayenesinde görülmektedir. Ultrason incelemesinde görülmeyen ya da yenidoğanlarda oluşan kistlerin çoğunluğu asemptomatik olması nedeniyle rutin kontrollerde görülebilir. Yukarıda yazmış olduğumuz belirtilerden şüphelenilmesi durumunda, doktor tarafından tanının konulması için yenidoğana bazı testler yapılmalıdır. Bu testler şunlardır:

 • Fiziksel muayene;
 • Damar dopplerografisi;
 • Bilgisayarlı tomografi;
 • Beyin MR görüntülemesi;
 • Kan testleri;
 • EKG;
 • Kan basıncının incelenmesi.

Tedavisi

Gelişmekte olan ceninin beyninde kist tanısı konulmasıyla birlikte, bazı kist türlerinin gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kendiliğinden geçecek olduğundan herhangi bir tedavi uygulanmayacaktır. 26. haftaya gelinmesine rağmen kendiliğinden geçmeyen kistler için anneye doktor tarafından reçete edilen ilaçların kullanımıyla bebeğe plasenta yoluyla ilaçların ulaşması ile birlikte kistin tedavisi mümkün olmaktadır.

Gebelik esnasında bebeğin beynindeki kiste cerrahi müdahale yapılmaz.

Yenidoğan bebeklerde yukarıda yazmış olduğumuz tanı yöntemleri sayesinde tanısı konulması halinde hangi tür beyin kisti tanısıyla birlikte, büyüklüğü ve bulunduğu bölgeye göre tedavi uygulanmaktadır. Herhangi bir belirti vermeyen kistler için bir tedavi uygulanmayıp, doktor tarafından yakın takibi yapılmalıdır.

Büyük kistlerin beynin oksijensiz kalmasına neden olacağından zihinsel, fiziksel geriliğin oluşumunu engellemek için ilaçlar ile tedavisi mümkün olmaması durumunda cerrahi tedavi uygulanmalıdır.

Yenidoğan bebeklere uygulanacak cerrahi tedavinin Çocuk Beyin Cerrahı olan hekimler tarafından yapılmalıdır.

Genel anestezi altında gerçekleştirilecek ameliyatın 2 ile 4 saat arasında değişmektedir. Açık cerrahi yöntemiyle alınacak kistin, beyin dokusuna zarar vermeden ve patlatılmadan çıkartılması çok önemlidir. Bu nedenle de cerrahi operasyonu gerçekleştirecek ekibin çok profesyonel olması gerekiyor. Cerrahi yöntemle alınan kistin iyileşme süresi yenidoğanlarda daha hızlı olmaktadır. İlerleyen dönemlerde kistin yeniden oluşma riski olması nedeniyle belirli aralıklarla rutin kontroller yapılmalıdır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.