Anestezi Sonrası Baş Ağrısı Nedenleri ve Nasıl Geçer?

Lokal ya da genel anestezinin yan etkileri sonucunda nadirende olsa bağ ağrısı gelişmektedir. Bağ ağrısının nedenleri ve geçmesi için uygulanması gereken yöntemler.

Anestezi Sonrası Baş Ağrısı

Anestezi Sonrası Baş Ağrısı

Ameliyat için uyutulan hastaya verilecek olan anestezinin sonrasında yan etkiler gelişmektedir. Bu yan etkiler arasında en sıklıkla karşılaşılan durum ise baş ağrısı olarak bilinmektedir. Çoğunlukla ameliyat için hastanın belden aşağısının uyuşturulması için yapılacak olan epidural ya da spinal anestezi olarak sadece lokal bölgenin uyuşturulduğu anestezinin türünde oluşmaktadır. Lokal olarak uyuşturulacak kişiye uygulanacak olan belden yapılan iğnenin omurilik zarını delmesi ile birlikte omurilik sıvısının sızması ile birlikte kafa içi basıncının düşmesi ile birlikte ağrı gelişmektedir. Anestezinin verilmesi sonrası yan etkileri arasında oluşan bu ağrı şu şekilde gelişmektedir:

 • Ameliyat sonrası hasta uyandırıldığında başlar;
 • Genellikle çok şiddetli olur;
 • Hastanın ayağa kalktığında şiddeti artacaktır;
 • Uzandığı zaman azalmaktadır;
 • Boyun arkasında ağrı gelişebilir;
 • Parlak ve titrek ışıklarda artacaktır.

Uygulanan anestezinin hastanın ameliyat hastanesinde bilinç kaybı yaşaması ve cerrahi müdahale esnasında ağrı hissetmemesi olmaktadır. Anestezi uzmanı tarafından beyin ve omurilik sıvısının olduğu bölgeye iğne yoluyla ilaç verilerek uyuşmasını sağlamaktadır. Şayet sıvının bulunduğu kılıfın fazla delinmesi sonucunda sıvının dışarıya sızacak olması sebebiyle ağrı gelişecektir.

Hastaya uygulanacak olan genel anestezi sonrasında ise yan etkiler arasında en çok bulantı, kusma tansiyon düşüklüğü yaşanmaktadır. Hastalarda genel anesteziye bağlı olarak oluşacak yan etkiler nadiren baş ağrısı görülmektedir.

Anestezi Sonrası Baş Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

Ameliyat sonrasında hastanın uyandırılması ile birlikte oluşan şiddetli baş ağrısının anesteziden kaynaklı olarak geliştiği için doktor tarafından sadece anestezinin neden olup olmadığı anlaşılması gerekmektedir. Bu baş ağrısının başka bir sebepten kaynaklanıp kaynaklanmadığı anlaşılmalıdır. Hastaların gelişen yan etkiler sonucunda oluşan ağrının çok ciddi olması sebebiyle hastalarda oluşan komplikasyonların geçmesi için uzmanlar tarafından şunlar önerilmektedir:

 • Bol bol dinlenmek;
 • Ayağa mümkün olduğunca az kalkmak;
 • Bol bol sıvı tüketmek;
 • Nescafe içmek;
 • Doktor tarafından verilecek ağrı kesiciler.

Oluşan ağrının belden yapılan iğne sonucunda gelişmesi ve günlerce sürmesi durumunda omurilik sıvısının sızdığı deliğin kapatılması gerekmektedir. Bu tedavi yönteminin uygulanabilmesi için hastanın bel bölgesinde yapılan iğne deliğine ulaşılarak kapatılması gerekmektedir. Hastanın uyandırılması ile birlikte iyileşmesi için hastanın uzanması ve yatak istirahati çok önemli olmaktadır. Ayrıca kafein ve sıvı tüketiminin bol bol alınması gerekmektedir. 

Anestezi Sonrası Baş Ağrısı Bitkisel Tedavi

 • 1 çorba kaşığı kekik;
 • 1 su bardağı su.

Hastaların bol bol dinlenmesi, bol sıvı tüketmeleri çok önemlidir. Oluşan yan etkilerin hızla geçmesi için kekik çayı önerilmektedir. Gün içerisinde 3 fincan içilmesi önerilmektedir. Bunun için suyun kaynamaya başladığı zaman içerisine 1 yemek kaşığı miktarında kekik konulmalıdır. Yaklaşık olarak 15 dakika boyunca kısık ateşte suyun kaynaması beklenmeli ve ocağın altı kapatıldıktan sonra ise dem alabilmesi için beklenmelidir. Bu sürede ılık olacağından ağzı yakmayacak kadar ılık olduğunda süzülerek içilmelidir.

Nane Çayı

 • 1 yemek kaşığı kuru nane;
 • 1 su bardağı su.

Nane özelliği sayesinde vücutta oluşan ağrıların geçmesinde önemli olmaktadır. Bu nedenle de ameliyat sonrasında gelişecek olan ağrının daha kolay azalması için gün içerisinde içilmesi önerilmektedir. Hastanın uygulanan cerrahi müdahale sonrasında bağışıklık sisteminin azalacağından dolayı nane çayı demlenirken limon da eklenebilir. Kaynamaya yakın suyun içerisine kuru nane isteğe göre de limon konularak 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Demlenmesi için beklenerek süzülmesinin ardından gün içerisinde birkaç bardak içilebilir. Bu sayede hem hastanın bol miktarda sıvı alması sağlanacağı gibi aynı zamanda da ağrıların hızla giderilmesi için etkili olmaktadır.

Nescafe

 • 1 tatlı kaşığı nescafe;
 • 1 su bardağı su.

Nescafe her zaman için anesteziden kaynaklı olarak gelişecek yan etkilerin arasında oluşan baş ağrısının geçmesini kolaylaştırmaktadır. Gün içerisinde dört ya da beş fincan nescafe içilmelidir. Oluşan ağrıların azalmasını sağlamak için yapılacak nescafenin sade olması ve herhangi bir katkı maddesi konulmamalıdır. Nescafeyi tatlandırmak için şeker ya da süt tozu gibi maddeler konulmaması çok önemlidir. Kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında nescafe konulmalı ve karıştırılmalıdır. Ağzı yakmayacak kadar ılık olması durumunda da içilmelidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.