Alzheimer Tetkikleri Nelerdir ve Teşhisi Nasıl Konulur?

Alzheimer hastalığı günümüzde tedavisi olmayan fakat ilk aşamalarında tanısının konulması durumunda tedaviye başlanması durumunda hastalığın ilerlemesi yavaşlayacaktır.

Alzheimer Teşhisi Koyabilmek İçin Tetkikler

Alzheimer Teşhisi

Alzheimer hastalığının yaşın ilerlemesi sonucunda beyin dokusunun yıpranması ile birlikte beynin işlevini yerine getirememesi sonucunda oluşacak bir hastalıktır. 65 yaş üzerinde ve daha çoğunlukla da kadınlarda görülen bir hastalık olmaktadır. Her zaman için erken tanısı konulması durumunda hastalığın hızlı ilerlemesi yavaşlayacaktır. Günümüz şartlarında yaşlı insanlarda unutkanlığın oluşması durumunda hastalığın kesin tanısının konulabilmesi için beyin dokusunda ortaya çıkacak olan hasarın görüntülenmesi olmaktadır. Alzheimer belirtileri şunlardır:

 • Eşyalarını koyduğu yeri hatırlayamama;
 • Yemek yaparken malzemeleri karıştırma;
 • Yerinde duramama;
 • Sürekli dışarı çıkmak;
 • Evinin yolunu bulamamak;
 • Tuvalet ihtiyacını nereye yapacağını karıştırmak;
 • Çocuklarını hatırlayamamak;
 • Depresyon;
 • Aniden sinirlenme;
 • Kelimeleri hatırlayamama;
 • Saldırganlık.

Bu belirtilerin oluşması sonucunda hastanın yakını tarafından gözlemlenmesi çok önemlidir. Her zaman için tanıyı koyabilmek için hastanın kendisinin ve hasta yakını doktor tarafından dinlenmesi gerekiyor.

Tanıyı koyabilmek ve hangi evrede olduğunu anlayabilmek için günümüzde uygulanacak bazı tetkikler bulunmaktadır.

Hastalığın belirtilerinin ortaya çıkması durumunda nöroloji uzmanı ve psikiyatri doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu hastalara uygulanacak tanı yöntemleri şunlardır:

 • Hasta ve hasta yakınının dinlenmesi;
 • Mini Mental Durum Testi;
 • Nöropsikolojik testler;
 • Nükleer Tıp İncelemeleri
 • Nörofizyolojik incelemeler;
 • Görüntüleme testleri;
 • Çizim testleri;
 • Laboratuvar testleri.

Hastanın semptomları gelişmesi ile birlikte hastanın yakınları tarafından mutlaka uzman hekime götürülmesi ve muayene edilmedi gerekmektedir. Yakını tarafından şikayetler doktora söylenmeli ve hastalığın belirtileri anlatılmalıdır. Doktor tarafından hastanın dinlenmesi, sorulara cevap vermesi sonrasında alzheimer tanısını koyabilmek için bir takım testler uygulanacaktır.

Mini Mental Test

Yaşlı insanların hafızasını kontrol etmek için ve herhangi bir hafıza sorunu olup olmadığını anlamak üzere yapılmaktadır. 5 başlıktan oluşan ve 11 tane sorudan oluşmaktadır. Kişilerin sorulara cevap vermesi sonucunda ortaya çıkacak puan sonucunda tanı konulabilir. Sorulara verilen cevaplar sonucunda 25 ile 30 arasında bir puan alması durumunda hastalığın olmadığını anlamasını sağlayacaktır.

Sonucun 24 altında olması sonucunda kişilerde beyin dokusunda hasar oluşmaya başlamış demektir.

Nörofizyolojik İncelemeler

Beyin hastalıklarının gelişimi sonucunda tanısının konulmasında yardımcı olabilmek için EEG (elektroensefalografi) incelemesi önemli olmaktadır. Oluşan hastalığın demans ya da farklı bir hastalıktan ayırmasını sağlayacak ve özgün olması sayesinde çok kısa süre içerisinde tanı konulacaktır. Ortaya çıkacak olan bilgi kaybının ve sürekli olarak yaşanılan unutkanlığın olduğunun tanısını kıyabilmek için yapılması gerekmektedir. 

Radyolojik İncelemeler

Uzman hekim tarafından tanısını koyabilmesi için uzman radyolog tarafından beyin dokularında hasar oluşmasını engellemek amacıyla görüntüleme uygulanmalıdır. Günümüzde en çok uygulanan görüntüleme teknikleri bilgisayarlı tomografi olduğu gibi aynı zamanda da magnetik rezonans ismi verilen MR uygulanması da yapılması gerekmektedir. Alzheimer hastalığından şüphelenmekte olan doktor tarafından kesin tanının konulabilmesi için beyin volümünün ve fonksiyonlarının izlenmesi amacıyla fonksiyonel MR uygulamasının yapılması gerekmektedir.

Nükleer Tıp İncelemeleri

Günümüzde insanların beyin işlevinin normal çalışıp çalışmadığını anlayabilmek için ve demans hastalığı ile karıştırılmaması için beyin dokusunun incelenmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere alzheimer hastalığının gelişmesine neden olan sorumlu olan proteinin amiloyid protein olmaktadır. Bu protein insanlarda yıllar öncesinde beyinde birikmeye başlayacaktır. Bu nedenle de beyinde birikmeye başlaması sonucunda nükleer tıp tekniklerinin ayrı bir önemi olmaktadır. Günümüzde pahalı bir teknik olması nedeniyle çoğu insan yaptıramamaktadır. Fakat hastalığın erken tanısının konulması için, daha önceden ailesinde alzheimer hastası yaşanması durumunda erken yaşlarda protein birikmesinin olup olmadığını anlamak için yapılması gerekmektedir.

Saat Çizme Testi

Alzheimer hastalarının doktor tarafından tanısının konulabilmesi için istenen testlerden bir tanesi saat çizme testi olmaktadır. Hastanın analog bir saat çizmesi istenmektedir. Sağlıklı bir insanda herhangi bir sorun olmadan normal bir analog saati çizerek rakamlarını doğru yerleştirecek ve akrep ile yelkovanı da yerleştirecektir. Bu sayede geometrik becerisinin bozulup bozulmadığını anlaması da mümkün olacaktır. Kişilerde Kognitif bozulma meydana gelmesi durumunda saat çiziminde sorun olacak ve saati düzgün bir şekilde çizemeyecektir.

Laboratuvar Testleri

Hastalarda tanı konulabilmesi için yapılacak olan testlerden bir tanesi de laboratuvar ve genetik testler yapılması gerekmektedir. Biyokimya, hematoloji, mikrobiyoloji ve genetik testler olmalıdır. Günümüzde uygulanmakta olan ve kesin tanı konulması için yapılan laboratuvar testlerinden bir tanesi de biyobelirteç testi olmaktadır. Kandan da bakılması mümkün olmaktadır. Fakat kanda bakılması doğru sonuçları vermeyecektir. Bu nedenle de omurilik sıvısının alınması ile ölçülmesi sonucunda yapılması tam sonucu verecektir.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2019 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.