Alzheimer Tedavisindeki Son Gelişmeler ve En Yeni Tedavi Yöntemleri

Alzheimer demansı, gelişmiş ülkelerden az gelişmiş ülkelere kadar dünyanın birçok farklı yerinde özellikle ileri yaş grubundan insanları hem sağlık hem de sosyal olarak etkileyen hastalıklardan biridir.

Alzheimer Tedavisinde Yeni ve Güncel Yaklaşımlar 

Alzheimer Tedavisinde Son Gelişmeler

Alzheimer, tam olarak nedeni bilinemeyen ve hala üzerinde çalışmaların devam ettiği, zihinsel ve davranışsal süreçleri düzenleyen ilaçlar ile semptomların azaltılmaya çalışıldığı hastalıklardan biridir. Tedavi yöntemleri belirlenirken farklı metotlar ve yaklaşımlar var olsa da temel olarak öncelikle hastalığın kaçıncı safhada olduğu belirlenmelidir. Serebral vazodilatörler, stimülanlar, L-dopa, vitamin B, C, E ve klorpromazin gibi ilaçlar hasta ve ailesi için yaşamı kolaylaştırmaya bir ölçüde yardımcı olsa da FDA tarafından son yıllarda onaylanan yeni ilaçlar da bulunmaktadır.

Ayrıca, Nöroteknoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Metin Tulgar’ın geliştirdiği beyin pilleri ile tedavi yöntemleri de 2007’den bu yana Türkiye’de kullanılmaya devam eden yöntemlerden biridir. 

Fakat zihinsel ve sosyal süreçleri bir bütün olarak düşündüğümüzde sadece ilaç bazlı tedavi yöntemleri hastalığın seyrini durduramamaktadır. Bu hastalıkta kullanılan ilaçlar şu an gelinen teknolojide sadece semptomların tedavisini sunmakta ve hastalığın seyrini yavaşlatmaktadır. Fakat bu durum hastalar üzerinde karamsarlığa neden olmamalıdır. İnsan beyni hala tam olarak keşfedilmemiş bambaşka prensipleri olan farklı bir dünyadır. Yapılan çalışmalar ile her gün yeni teknik ve ilaçlar bulunduğu ve yepyeni bakış açıları ile hastalığın farklı açılardan ele alındığı hatırlanmalıdır. 

Hastanın bu süreçte sosyal olarak izole olmaması, gün içinde yaptığı faaliyetleri hatırlamaya çalışması, bulmaca gibi etkinlikler ile aktif olarak zihinsel aktiviteler içine girmesi önemlidir.

Konuyla ilgili çalışmalar yapan sağlık merkezleri hastanın durumuna göre günlük planlar, egzersiz ve diyet gibi destekleyici tedavi yöntemlerini hazırlamaya yardım etmektedir. 

FDA Tarafından Onaylanan Son Alzheimer İlaçları ve Kullanımları 

FDA tarafından hafif ve orta şiddetli hastalarda Kolin Esteraz İnhibitörleri içeren ilaçların kullanımı onaylanmış olup orta şiddetin üstündeki hastalarda günlük fonksiyonların devam ettirilebilmesi için N-metil D-aspartat (NMDA) antagonisti içeren ilaçlar önerilmektedir. Alzheimer tedavisinde kullanılan onaylanmış ilaçlardan bazılar şöyledir: 

İlaç İsimleri Türü ve Kullanımı Etkileri  Olası Yan Etkiler

Aricept 

(donepezil)

 Başlangıç döneminde 5 mg dozunda tablet günde 1 defa kullanılır.  Beyindeki asetilkolin yıkımını önler.

Mide bulantısı,

Baş dönmesi, 

İshal,

Kas krampları

 Exelon Kapsül ve oral solüsyon şeklindeki ilaç günde 3 mg olarak  başlanır hastanın olumlu tepki vermesi üzerine doktorun uygun göreceği dozlarda yeniden düzenlenebilir.   Beyindeki asetilkolin ve butirilkolin yıkımını önler.  

 Mide bulantısı, 

Baş dönmesi, 

Kilo kaybı, 

Hazımsızlık

Namenda  Orta şiddetli ve ağır hastalarda başlangıç: 1 haftalık aralıklar ile günde 1 defa 5 mg   Glutamat ile ilişkili toksik etkileri bloke eder, beyin fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur. 

Kafa karışıklığı, 

Baş ağrısı, 

Baş dönmesi, 

 

 Namzaric

(Memantin ve donepezil )

Genişletilmiş salımlı kapsül memantin ve donepezil dozları ayarlanarak kullanılmaktadır. Başlangıç olarak günde 28 mg memantin ve 10 mg donepezil kullanılabilir. 

Hastanın durumuna göre bu dozlar doktor tarafından yeniden ayarlanabilir.  

Fazla  glutamat ile ilişkili toksik etkileri giderir, asetilkolinin bozulmasını engeller.  

Anoreksiya, 

Hızlı kilo verme,

Mide bulantısı,

Baş ağrısı, 

 Razadyne Başlangıç döneminde günde 2 defa 8 mg  genişletilmiş salımlı kapsül Beyindeki asetilkolinin parçalanmasını önler, ayrıca yeniden asetilkolin üretilmesini teşvik eder.  

İştahsızlık, 

Baş dönmesi, 

Denge kaybı 

 Ayrıca; depresyon, saldırganlık, huzursuzluk ve kaygıyı azaltmak için son yıllarda kullanılan ilaçlardan bazıları şöyledir: 

 • Celexa (sitalopram)

  Alzheimer’da diyet ve beslenme

 • Remeron (mirtazapin)
 • Zoloft (sertralin)
 • Wellbutrin (bupropion)
 • Cymbalta (duloksetin)
 • Tofranil (imipramin)

Fakat uzmanlar alzheimer hastaları üzerinde duygu ve davranışları düzenleyen bu ilaçların en son aşamada kullanılması gerektiğini bunun öncesinde sosyalleşme, terapi ve diğer yöntemlerin denenmesi gerektiğini önemle belirtmektedirler. 

Beslenme ve Egzersiz Önerileri 

Yapılan son çalışmalar bazı yaşam tarzı değişikliklerinin de alzheimer üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Sağlıklı beslenmek, stres yönetimini öğrenmek, zihinsel, fiziksel ve sosyal faaliyetler içine girmek hafızanın üzerinde olumlu etkiler bırakmakta ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır. 

Weill-Cornell Tıp Fakültesi Alzheimerı Önleme Kliniği başkanı Dr. Richard İsaacson, Omega 3 yağ asitleri açısından zengin Akdeniz diyeti tarzı beslenme alışkanlıklarının Alzheimer’in önlenmesi açısından umut verici olduğunu belirtmiştir. 

Haftada 6 gün yeşil yapraklı sebzeler ile hazırlanan salatalar içerdikleri A ve C vitaminleri ile beyin hücrelerindeki yaşlanmayı durdurmaya yardımcı olur. 

İçerdiği antioksidanlar ve sağlıklı yağlar ile beyin sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan atıştırmalıklardan biri de fındıktır. Uzmanlar, haftada iki defa olmak üzere günde en az 5 fındık yenmesini önermektedir. 

Beyin işlevleri üzerinde olumlu etkileri olan diğer sebze ve meyvelerden bazıları ise şöyledir: 

 • Yaban mersini, 
 • Haftada iki defa taze ya da kuru fasulye,
 • B vitamini açısından zengin tam tahıllı gıdalar,
 • Haftada en az 1 defa balık 
 • Zeytin ve zeytin yağı 
 • Günlük olarak süt ve süt ürünleri 

Unutulmamalıdır ki; beslenme ve diyet sadece esas tedaviye yardımcı olabilecek terapi yöntemleridir. Uygulamak istediğiniz diyet uzman doktor ile görüşüldükten sonra belirlenmelidir. 

KaynaklarMakale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.