Alzheimer Son Evresinin Belirtileri, Süresi ve Hastanın Bakımı

Alzheimer hastalığı yaşayan bir kişinin ilerlemesi sonucunda son evreye ulaşması halinde hastada oluşan belirtiler, yaşam süresi ve hastanın bakımı nasıl olmalıdır?

Alzheimer Son Evresinin Belirtileri

Alzheimer Son Evresi

Hastalığın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan son evrede hasta için ve yakını için çok zor dönem olarak bilinmektedir. Bu dönem ileri ve ciddi dönem olarak isimlendirilmektedir. Hastanın unutkanlık belirtilerinden başka artık yaşamı içerisinde tek başına hareket edemeyecek duruma geleceği için bir yakınının yardımına muhtaç hale gelecektir. Bu süre içerisinde hastanın bakımını yakınlarının ya da bakım evinde yapılıyor olması gerekmektedir. Evrede hastanın artık tamamen her şeyi unutması, yeni şeyler öğrenememesi, çocuklarını unutmasının dışında şu belirtilerde ortaya çıkacaktır:

 • Tuvalet ihtiyacını farklı yerlere yapma;
 • Sürekli olarak hayal görme;
 • Duygu durumunda bozulmalar;
 • Nerede olduğunu hatırlayamama;
 • Yemek yemeyi becerememe;
 • Yutkunma problemleri;
 • Saldırganlık;
 • Depresyon.

Sona girilmesi ile birlikte hastanın hareket kabiliyetlerinde azalma meydana gelecektir. Bir süre sonra hasta hiçbir şekilde hareket edemeyecek olması sebebiyle yatağa bağımlı duruma gelecektir. Alzheimer son evresi içerisinde hastanın konuşması bir süre devam edecektir. Bu evre içerisinde olan hastanın ne söylediği anlaşılmayacaktır. Hastanın yeme ihtiyacı azalacağı için ve iştah kaybı yaşanacak olmasından dolayı çok hızlı kilo kaybı yaşamasına neden olacaktır. Cildinde kuruma meydana geleceği için, cilt üzerinde çatlamalar oluşacağı da görülmektedir. Hastalığın son evresinin olması durumunda şu belirtiler görülecektir:

 • Yatağa bağımlı hale gelme;
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması;
 • Bağırsak ve mesanesini kontrol edememe;
 • Sık sık hastalanma;
 • Yatak yaralarının oluşması;
 • Bakan kişiye zarar verme;
 • Ani değişen ruh halleri;
 • Kan dolaşımında zayıflama;
 • Enfeksiyon.

Hastalığın son evresine girmesi durumunda hastaların yaşam süreleri 1 yıl ile 10 yıl arasında değişmektedir. Bu hastalığın aşamaya girmesi ile birlikte hastanın ilaçları düzgün bir şekilde kullanılması ve bakımını yapması sonucunda hastalığın yaşam süresi daha uzun olmaktadır.

Yatalak olan bir kişinin artık yutma problemleri de gelişeceği için, bu hastaların normal yollarla beslenmesinde problemler oluşacaktır. Bu sebeple de hastanın beslenebilmesi için tüp yoluyla beslenmesi gerekmektedir.

Hastanın hayatını kaybetmesinden öncesinde yaklaşık olarak 6 ay boyunca hiçbir belirti olmadan sadece nefes alıp vererek yaşamını devam ettirecektir. Bu hastalarda artık hiçbir hareket kabiliyeti yaşanmayacak, ruhsal durumlarında değişiklik olmayacak ve kendisini bile bilmeden aç susuz bir şekilde yatacaktır. Bu duruma gelen bir alzheimer hastasının ömrü yaklaşık olarak 6 ay olmaktadır.

Alzheimer Son Evresinde Hasta Bakımı

Günümüzde alzheimer hastalığına yakalanan bir kişinin başlangıcı olması halinde uygulanacak tedavinin sadece semptomlarını yavaşlatmak için uygulanacaktır. Hastalık sona geldiği zaman yine doktor tarafından uygulanacak olan tedaviye devam edilmesi gerekmektedir. Bu durum içerisinde olan bir hasta yakını bütün bakımını üstlenmesi gerekmektedir. Şayet hastaya yeterli bakım yakınları tarafından sağlanamaması durumunda ise özel bakım evlerinde bakımının uygulanması gerekmektedir. Bu durum hem hasta için hem de yakını tarafından son derece zahmetli bir işlem olarak bilinmektedir.

Bu hastalığa sahip olan kişilerin her zaman için bakımını üstlenmiş olduğu kişiye karşı büyük sabırlı olması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki bilinç kaybı yaşamakta olan bir kişinin son evresinin çok zahmetli ve zor olacağından her zaman bakıma muhtaç olarak kalan hayatını devam ettirecektir. Bakımı şu şekilde yapılmalıdır:

 • Hastanın karanlık ortamda kalmaması gerekmektedir;
 • Çok sıcak ortamda olmamasına dikkat edin;
 • Bulunduğu ortamdan uzaklaştırılmamalıdır;
 • Uzun süre yalnız kalması durumunda saldırgan tavırlar sergileyecektir;
 • Asla yabancı insanlarla iletişim kurmamalıdır.

Hastanın duygu durumu bozulacak olması sebebiyle banyo sırasında kişilerin su sesi ile korkmasına neden olacaktır. Bu nedenle de hastanın yıkanması sırasında suyun yere çok sert şekilde yere değmesi engellenmelidir. Bulunduğu ortam içerisinde aynanın olmamasına dikkat edin. Kişinin aynada kendisini görmesi durumunda ciddi bir korku yaşamasına neden olur.

Odaları karıştırmaya başlaması sebebiyle sıklıkla hastaların tuvalet ihtiyacını tuvalet dışında yerlere yapacaktır. Bu nedenle de hastanın tuvalet ihtiyacı için yardıma gereği olacağından mutlaka hastaya yardımcı olunması gerekiyor.

Hastaya yapmakta olduğu hatalardan dolayı kızılmaması gerekmektedir. Her zaman için sakinliğini korunması ve hastayla olan ilgi sırasında nazik konuşulması gerekmektedir. Bağırılması ya da sert bir şekilde kızılması durumunda stres, depresyon ya da saldırganlık belirtileri sıklıkla ortaya çıkacaktır.

İlaçlarının zamanında verilmesi, beslenmesine ayrı bir önem verilmelidir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve vücutlarında vitamin eksikliğinin yaşanmasına sebep olacağından yedirilecek gıdaların mutlaka vitamin ve mineral bakımından zengin olmasına dikkat edilmelidir.

Yatalak bir hastanın artık mama ile tüp yoluyla beslenecek olduğundan, hastanın enfeksiyon kapmamasına çok dikkat edilmelidir. Zamanla ortaya çıkacak yatak yaralarının enfeksiyon kapılmasına neden olacağından, hastayı yatırmakta olduğunuz odanın mutlaka hijyenik olmasına da ayrı bir şekilde önem vermeye çalışmalısınız.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.