Alzheimer Hastalığını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Alzheimer hastalığının ve bunamalar gibi sağlık sorunlarının önlenmesinde en etkili yöntem, sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, doğru beslenmek, spor yapmak ve stresli durumlardan uzak durmaktır.

Önlemek İçin Alınan Tedbirler

Alzheimer hastalığı, beyinde hücre ölümüne ve sinirsel bağlantıların bozulmasına bağlı olarak işlevlerini yitirdiği bir hastalıktır. Ancak, her ne kadar insan beyninin yeterince plastik olduğu kanıtlanmış olsa bile, beynin hücreleri ve bölümleri etkilenen alanları kısmen değiştirebilir ve ek fonksiyonlar gerçekleştirebilir.

Yabancı dil öğrenme çalışmaları ile yaşlılık bunamalarının gecikmesi arasındaki ilişkisi kanıtlanmış bir gerçektir. Beynin yüklendiği bilgiler ne kadar fazla olursa insanların Alzheimer gibi rahatsızlıklara yakalanma riski o kadar azalır. Hastalığın ilk aşamasında, eğer aktif olarak bellek eğitmeye başlanılırsa, sürekli okunarak beyne yükleme yapılırsa,  öğrenme ve eğitim aktiviteleri bu rahatsızlığa yakalanma belirtilerinin gelişmesini yavaşlatmaktadır. Bunun yanında  çapraz bulmacalar çözmek beyin fonksiyonlarının çalışmasına  zemin hazırlayacaktır.  Alzheimer hastalığı, sinirsel bağlantıları yok eden bir hastalıktır. Bu nedenle bu rahatsızlığın etkisi beyne yeni yüklemeler yapılmasıyla yok edilebilmektedir.

Alzheimer rahatsızlığını önlemek için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Stresten ve psikolojik baskıdan uzak bir yaşam felsefesi benimsemek
 • Fiziksel aktiviteleri arttırarak hareketli bir yaşam sürmek
 • Dengeli ve sağlıklı beslenmek
 • Alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmak
 • Sigara içilen ortamlardan uzak durmak
 • Çapraz bulmacalar çözmek
 • Okumaya önem vermek
 • Yabancı dil eğitimi almak
 • Düzenli bir uyku alışkanlığı edinmeli. Rüyalar beyne hatırlama yeteneğini kazandırır.
 • Spor yapmak, temiz havada yürüyüş yapmak beyindeki kan dolaşımını düzenlemeye yardım eder.
 • Haftada bir veya iki kere balık yenilmeli
 • Sıcak ortamlardan kaçınmak
 • Sabah kahvesini beynin kan damarlarını genişletir, duvarlarını güçlendirir.
 • Baş bölgesinde oluşabilecek yaralanmaları önlemek

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemler, ilaçların etkisini artıran ve hastanın tatmin edici fiziksel ve zihinsel durumunu destekleyen, yardımcı yöntemlerdir. Halk ilaçları sadece şifalı bitkisel otların alınmasını değil, aynı zamanda fiziksel egzersizler ve beyni harekete geçirme yöntemleri ile birlikte belirli ürünlerin kullanımını içermektedir.  rahatsızlığında tedavi edici, kan akımını dengeleyici ve beyin fonksiyonlarını düzenleyici bitkisel kürlere şu şekilde örnekler verebiliriz:

Ginseng Otu Kürü

 • Manolya otu
 • Ginseng otu
 • Asma kökü
 • Cin otu

Manolya, gingsen, asma kökü ve cin otu eşit oranlarda karıştırılır. Elde edilen karışımdan üç çorba kaşığı alınarak sıcak suyun içine atılır. On beş dakika bir litre sıcak suyun içinde kısık ateşte kaynatılmaya devam edilir. Elde edilen karışım dolapta saklanır. Her gün yemeklerden önce bir fincan civarında içilir.

Gingo Biloba Kürü

 • Goji meyvesi
 • Gingo Biloba
 • Acai özü
 • Votka

Goji meyvesi, gingo biloba, acai özü eşit oranlarda karıştırılarak üzerine beş yüz mililitre votka eklenir. Elde edilen kür karanlık bir ortamda iki hafta bekletilir. Her gün bir fincan kadar tüketilir.

Hastanın beslenmes;i bitkisel yağlar, balık, meyve ve sebzeler açısından zengin olmalıdır. Alzhemir rahatsızlığı konusunda yararlı ürünler domates, brokoli, portakal, siyah meyveleri frenk üzümü, ıspanak , soğan ve sarımsak gibi besinler sayılabilir. Bu konuda uygulanan diyetin doğal antioksidan içerikli besinlerle zenginleştirilmesi önemli bir ayrıntııdır. Bunlar havuç, lahana, kuru meyve, buğday ve baklagiller, limon filizlerinde bulunmaktadır.

Egzersizler

Alzheimer hastalarına yapılan tedaviye destek olmak ve hastalığın seyrini yavaşlatmak amacıyla çeşitli beyin çalıştıran eğzersizler yaptırılması önerilir. Bu egzersizlere örnek olarak şunları verebiliriz:

Alzhiemer Rahatsızlığını Önleyici Egzersizler

 

Hamur Kalıpları

Hastaya bir top hamuru verin ve ondan bir şey yapmasını isteyin: bir köpek, bir kek, bir armut veya bir kül tablası. Hamuru modellemek, elleri eğitmek ve hareketlerin koordinasyonunu sağlamak için yararlıdır.

Nesneleri Sınıflandırma

Nesneleri sınıflandırmak için eşyalar veya cisimler gruplandırılır. Örneğin, bir düğmeyle, yani renk veya boyutlarda düzenlemek için bir kutuya sıraya koymak gibi egzersizler yürütme işlevlerini, soyutlamayı ve muhakemeyi teşvik etmeye hizmet edecektir.

Bir Kitap Yapmak

kuşlar, çocuklar, hayvanlar, arabalar, ünlü insanlar, yiyecekler, meyveler gibi resimlerin dergilerden, kitaplardan toplanarak düzenlenmesi. Eş değer olan nesnelerin kesilip kullanılarak bir hikaye oluşturulması

Otobiyografik Dergi

Hastanın yazmayı sevmesi durumunda hayatını, komik anılarını yazması önerilmektedir. Aileden biri veya yakın bir arkadaşı bu konuda hastaya destek olabilir. Birlikte resimlere, fotoğraflara bakılır ve o resmin hikayesi dinlenilir. Yaptıkları, kaç yaşında olduğu gibi ayrıntılarla fotoğrafların tasvir edilerek yazılması istenilir. Fotoğraflardaki ayrıntıların, anlatması istenilir. Hastanın kendi hayatında geçen komik hikayeleri anlattırılarak anıları ve deneyimlerinin paylaşılmasına izin verilir.

Hastanın yazmayı sevmesi durumunda, yapılan bu alıştırma sadece sözlü olarak gerçekleştirebilir. Hasta özel bir fotoğraf albümü oluşturabilir, hatta Kendisine ait bir video kaydedebilir, kendisi ve hikayeleri hakkında bir film hazırlayabilir.

Çantada Ne Olduğunu Tahmin Et

Bu egzersize ne kadar çok kişi katılırsa hastanın beyni o kadar aktif olacağından o kadar yararlı bir çalışma olacaktır. Büyük bir çanta alınır ve içine çeşitli nesneler koyulur.  Toplar, dergiler, meyveler, çoraplar, iplik makaraları, peçeteler, kaşıklar ve bunun gibi akla gelebilecek her şey konulabilir. Hasta ve hastaya destek olmak amacıyla egzersize katılan diğer kişiler sırayla ellerini çantaya sokarak bir nesne tutarlar. Daha sonra ellerine aldıkları nesnelerin hangi eşya olduğu tahmin edilmesi istenilir. Yapılan bu egzersiz dokunsal gnosis’i veya nesneleri dokunarak tanıyabilme yeteneğini teşvik etmeyi sağlar.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.