Alzheimer Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Yaşlı insanlarda görülen ilk olarak hafif belirtilerle başlayıp, ilerledikçe unutkanlığın ciddi boyutlara ulaştığı alzheimer hastasının gitmesi gereken bölüm ve tanısının konulması.

Alzheimer Hastasının Gitmesi Gereken Bölüm

Alzheimer Hastalığıyla İlgilenen Doktorlar

Yaşın ilerlemesi ile birlikte beyin hücrelerinin ölmesi sonucunda doku kaybı yaşanması sonucunda alzheimer hastalığı gelişecektir. Hastalık çok sinsi bir şekilde başlayacak ve başlangıcında ciddi olmayan unutkanlıklar oluşur. Kişinin eşyalarını nereye koyduğunu unutma, konuşurken kelimeleri hatırlayamama gibi semptomları olmaktadır. 65 yaş ve üstü olan daha çoğunlukla kadınlarda görülen unutkanlık belirtileri görülmesi sonucunda hastanın tedavisi için şu bölümlere gidilmesi gerekmektedir:

  • Nöroloji;
  • Psikiyatri;
  • Geriatri.

Belirtilerin oluşması ile birlikte ilk olarak hastanın nöroloji bölümüne gitmesi gerekmektedir. Hastalığa nöroloji bölümü bakar. Bu bölümün beyin hastalıkları konusunda uzmanlaşmış hekimleri olması sebebiyle kesin tanıyı koymak ve daha sonrasında ise uygun tedavisi için ilk olarak gidilmesi gereken bir bölüm olmaktadır.

Hastalığın belirtileri arasında ortaya çıkacak olan ruhsal problemlerin gelişmesi sonucunda hastanın psikiyatri uzmanına götürülmesi gerekmektedir. Sürekli olarak sinirlilik, saldırganlık, alınganlık, depresyon ve kaygı belirtilerinin gelişmesi sonucunda psikiyatri bölümü bakar. Hastaya yeterli psikolojik desteğin sağlanabilmesi için ve sosyal hayattan kopmaması için uzman psikiyatri doktorlarının takibi çok önemlidir. Bu sebeple de hastanın ruh sağlığı için nöroloji uzmanından sonra götürülmesi gerekmektedir.

Yaşlı insanların hastalıkları konusunda geriatri uzmanları olmaktadır. Alzheimer hastalığının belirtileri görülmesi sonucunda gerekli tedavinin yapılması konusunda, hasta yakınının bilinçlenmesi ve hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması için hastanın götürülmesi gerekmektedir.

Alzheimer Tanısı

Hastalığın başlaması ile birlikte hasta yakınlarının fark ederek başlangıç evresinde uzman hekime götürülmesi her zaman için ilerlemesini yavaşlatacaktır. Bu sebeple de doktora gidilmesi durumunda ilk olarak hastanın yakını şikayetleri belirtmelidir. Hastanın tam olarak tanısının konulabilmesi başlangıç evrelerinde zor olmaktadır. Hastaya bir takım sorular doktor tarafından sorulacak ve daha sonrasında da nöropsikolojik testler yapılması gerekmektedir.

Hastalığın gelişiminde beyin dokusunun kaybı sebebiyle oluşacağından hastanın uzman radyolog tarafından beynin bilgisayarlı tomografisi veya MR çekilmesi için yönlendirilmesi gerekmektedir.

Beynin bilgisayarlı tomografi ya da MR görüntülemesi sonucunda doku kaybının olup olmadığı anlaşılacaktır. Çoğu kişinin hastalığının ilerlemesi ile birlikte doktora götürülmesi sonucunda beyin dokusunda oluşan kayıp daha fazla görülecektir.

Nöroloji uzmanı tarafından istenen testlerden bir tanesi olmaktadır. Bu sayede hastanın demans ya da alzheimer olup olmadığı anlaşılacaktır. Dikkatini bir konuda toplaması, hafızası, hatırlaması ve konuşma yetisinin bu sayede hesaplanması mümkün olacaktır.

Doktor tarafından istenen testlerden bir tanesi de geometri kabiliyetinin anlaşılması için hastadan saat çizmesi olacaktır. Hastalığın başlaması sonucunda çizim yeteneğinin de azalma meydana gelecektir. Bu sebeple de hastalar bir daire çizerek içerisine rakamları yerleştirip akrep ve yelkovanı doğru bir şekilde yerleştiremez.

Uzman hekim tarafından istenilen testler arasında laboratuvar ortamında bakılacak olan kan testleri de olmaktadır. Hastalığın olup olmadığını anlamak için gereklidir. Bazı insanlarda hafıza probleminin olma nedenleri arasında B12 vitamin eksikliği neden olmaktadır. Ayrıca bakılması gereken kan tahlilinde şunlara bakılması gerekmektedir:

  • Tiroid fonksiyonları;
  • Şeker seviyesi;
  • Hemoglobin;
  • Üre;
  • Karaciğer fonksiyonları.

Biyobelirteç testi hastalığın tanısında önemli bir yeri olmaktadır. Gerçek sonucu verebilmesi için omurilik sıvısı ile yapılması gerekmektedir. Kanda bakılması sonucunda her zaman gerçek değerleri vermeyecektir. Test sayesinde beyinde protein birikmesinin olup olmadığını anlaşılacaktır.

Alzheimer Tedavisi

Hastalığın tanısının konulması sonucunda hangi evrede olduğu da doktor tarafından konularak uygun ilaç tedavisine başlanması gerekmektedir. Doktorun tavsiye etmiş olduğu ilaçların düzenli hastanın kullanması sonucunda evresinin ilerlemesi yavaşlayacaktır. Günümüz koşullarında hastalığın henüz kalıcı tedavisi olmamaktadır. Bu sebeple de reçete edilecek ilaçlar her zaman için ilerlemeyi durduracaktır.

Belirtileri arasında var olan içe kapanıklık, ruhsal problemlerin tedavisi için psikiyatri uzmanı ile görüşülmelidir. Psikolojik destek ve depresyon ya da saldırganlık gibi belirtilerin ortadan kalkması için ilaçlar reçete edilmelidir.

Hastanın günlük aktivitelerinde ciddi azalma olacaktır. Hareketleri yavaşlayacağı için egzersiz yapması gerekmektedir. Bu hastaların tek başına sokağa çıkarılması sonucunda, evini tekrar bulamayacaktır. Bu nedenle de hastanın yakını ile yürüyüşler yapması her zaman için iyi gelecektir.

Beslenmesine çok dikkat edilmesi gerekiyor. Beyin hücrelerinin güçlenmesini sağlayacak olan gıdalar alması ve kendisine enerji verecek olan besinleri alması çok önemlidir. Özellikle de beyin sağlığı için çok önemli olan B12 vitamin bakımından zengin olan gıdalar hastanın tedavisinde çok etkilidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.