Alzheimer Hastalarındaki Uykusuzluk ve Nedenleri

Alzheimer hastaları neden uyumaz, alzheimer hastalarındaki uykusuzluk durumu, bu hastaların kullanabilecekleri uyku ilaçları, alzheimer hastalarındaki uyku durum bozuklukları hakkında makale.

Alzheimer Hastalarındaki Uyku Durum Bozuklukları

Kişi yaşamında yaşla birlikte değişen durumlardan birisi de kişilerin uyku düzenlerinde meydana gelen değişikliklerdir. Daha genç yaşlarda daha uzun uyuyup, daha kolay uykuya dalan insanlar, yaşlandıkça daha az uyumaya başlarlar ve uykuya daha geç dalabilirler. Aynı şekilde uyku kaliteleri de bozularak uyku bölünmeleri daha da artar. İnsan beyninde yaşla birlikte oluşan değişikliklerden kaynaklanan bu durum, beyni etkileyen alzheimer astalığında da görülmektedir.

Alzheimer hastalarında uyku durum bozuklukları oldukça sık görülmekte olan bir durumdur. Bu bozukluk hastaların kişisel hayatlarını olumsuz etkilediği gibi aynı zamanda hastalığın ileleyişini de negatif yönde etkileyipi daha da kötüleşmesine neden olmaktadır.

Bu hastalarda görülen bozuklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Uykuya dalmakta zorlanmak
 • Gündüzleri görülen uykululuk hali
 • Uykunun sık olarak bölünmesi
 • Günbatımı fenomeni

Bu bozukluklar hastaların bilişsel işleyişini de bozmaktadır. Günbatımı fenomeni denilen, hastaların kafa karışıklıklarının akşamları daha da artması durumu hem hastaları hem de yakınları en çok etkileyen durumlardan birisidir.

Uyku durum bozuklukları bu hastalıkta oldukça aygın bir durum olup, hastaların % 25 ile 35’inde görülmektedir.

Alzheimerda Uyku Durum Bozukluklarının Nedenleri

Alzheimer hastalarındaki bu durum bozukluklarının birçok nedeni olabilmektedir. Sağlıklı bireylerde bile kendisini gösteren bu durum insan beyninin uykuyla ilgili bölümlerinde yaşla meydana gelen değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Alzheimer hastalığının beynin bu bölgelerini etkilemesiyle de  bu hastalarda bu durum toplum geneline kıyasla daha fazla görülmektedir.

Hastalarda görülen bu durumun nedenleri;

 • Uyku döngüsünü düzenleyen beyin bölgesinin bozulması
 • Hastalığın derecesinin artmış olması
 • Hastalığın karakteristiğinde dolayı gün içerisinde oldukça azalmış olan fiziksel aktivite
 • Gündüzleri sık sık uykuya dalma hali veya uyuma
 • Gürültülü ve aşırı aydınlık ortamlar
 • Uyku apne sendromu gibi nefes alma rahatsızlıklarının varlığı

gibi etkenler bu hastalarda bu rahatsızlığa neden olabilmektedir. Bunlardan bazıları gerekli düzenlemelerle kontrol altına alınabilirken, beyin bölgesindeki bozulmalar, uyku apne sendromu gibi durumları mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmesini ve gerekli ilaçların kullanılmasını gerektiren nedenler arasındadır.

İleri yaşlı kişilerde gündüzleri görülen uykululuk hali alzheimer hastalığının ilk belirtilerinden birisi olabilir. Bu nedenle bu kişiler böyle durumlarla karşılaştıkları takdirde duruma sadece uyku bozukluğu olarak bakmamalı, hastalık olup olmadığıyla ilgili olarak gerekli muayeneleri yaptırmalıdırlar.

Gün içindeki fiziksel aktivitenin azlığı ve hastalığın ilerlemesiyle beyinde artan bozukluklar bu rahatsızlığın oluşmasına neden olan etkenlerdendir.

Alzheimerda Uyku Durum Bozukluklarında Kullanılan Tedaviler

Alzheimer çoğunlukla ileri yaşlarda ortaya çıktığı için bu uyku bozukluklarında tedavi olarak ilaç kullanımı sakıncalı olabilmektedir. Yaşlı kişilerin kullanmış oldukları ilaçlar bu kişilerde ciddi yan etkilere sahip olduğu için istenmeyen neticelerin çıkması sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle tedavi amaçlı olarak ilaçlardan önce diğer yöntemlerin uygulanması daha çok tercih edilmelidir. Eğer bunlardan fayda sağlanmazsa ikinci aşama olarak ilaç tedavisinin başlanması gerekir.

Tedavi için öncelikle hastanın uyku düzeni ve alışkanlıkları incelenir. İlk olarak uyku düzeninin sağlanması ve iyileştirilmesi amaçlanmalıdır. Tedavi metotları şu şekilde sıralanabilir:

 • Gündüz uykularının engellenmesi
 • Her gün aynı saatte uyumak
 • Kullanılan ilaçların yan etkilerinin incelenmesi
 • Beslenme düzeninin ayarlanması
 • Gün içinde yeterince gün ışığının alınması
 • Günlük fiziksel aktivitelerin artırılması

Uykusuz kalmak bilişsel işlevlerdeki kaybı daha da artırmaktadır

 

Bu tür uygulamalar ilaç dışı tedavi yaklaşımlarıdır ve ilk olarak denenmesi gereken metotlardır. Hastaların büyük çoğunluğunda bu tür uygulamalar işe yaramaktadır. Fakat bazı hastalarda bu tür düzenlemeler işe yaramaz ve ilaç tedavisi uygulanması gerekebilir. Tedavi de kullanılan ilaçlar ise;

 • Donepezil
 • Galantamin
 • Rivastigmin

Bu antipsikotik ilaçlar her ne kadar tedavide kullanılsa da kabus görme, gün içerisinde uyku yapması ve yorgunluk ortaya çıkarması gibi yan etkilerden dolayı dikkatli bir şekilde kullanılmalıdırlar. Aynı zamanda bu ilaçlar her hasta üzerinde etkili olamamakta ve gösterdikleri tedavi edici etkiler ise yüksek olmamaktadır.

Bu ilaçaların kullanımında ilaçların düzenli alıp alınıp alınmadığı kontrol edilmeli, doktor kontrollerinin aksatılmaması sağlanmalı, en az dozda olacak şekilde ilaçlar ayarlanmalı ve en kısa süre için kullanılması sağlanmalıdır. Aksi takdirde hastalarda ciddi yan etkiler görülebilmektedir.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.