Alzheimer Hastalığına Ne İyi Gelir?

Alzheimer hastalığı insanların beyin bölümünde gelişen bir hastalık türüdür. Bu hastalık ile alakalı olarak destek alınacak olan uzmanın dikkatli şekilde seçilmesi gerekir.

Alzheimer ve Uzman Doktorlar

Doktorlar ve Faydalı Yiyecekler

Bu hastalıkta en sık görülen hafıza kaybı veya bunama meydana gelir. Alzheimer genellikle 65 yaşın üzerindeki kişilerde teşhis edilir ama daha erken yaşlarda da görülebilir. Çoğu zaman hastalık kısa süreli bir hafıza bozukluğu ile başlar, yani bir kişi yakın zaman içinde alınan bilgileri kolayca unutur. Aynı zamanda uzak geçmişle ilgili gerçekleri ve verileri kolayca yeniden üretmeye başlar. Sonra uzun süreli hafıza da bozulur, diğer bazı belirtiler ortaya çıkar. Hastalığın erken yaşta ortaya çıkışını genlerin mutasyonuyla ilişkilendirmek için gerekçeler vardır. Ayriyeten genetikçiler, risk altındakilerin yakın akrabalarının Alzheimer hastalığından muzdarip olduklarına inanır. Hastalık seyri sırasında vücutta bir takım patolojik süreçler meydana gelir. Örneğin, katlanmış proteinlerin beyin dokularındaki konsantrasyon, beta-amiloid ve tau proteinidir. Küçük plaklar plak oluştururlar ve senil plaklar ortaya çıkar. Ek olarak, nöronların ve sinaptik bağlantıların bir kaybı bulunur. Bu, serebral korteksin belirli bölgelerinin atrofisine yol açar. Basitçe söylemek gerekirse sinir hücrelerinin büyük miktarlarda tahrip edilmesi, sinir impulslarının iletilmesi için gerekli olan maddelerin yokluğu vardır. Hastalık yavaş yavaş gelişir.

 İlaçlar

Günümüzde bilim adamları bu yönde aktif olarak çalışmakta olsa bile bugün bu hastalığı tedavi etmek imkânsızdır. Peptit-savunucuları peptid öldürücülere dönüştürme işleminin çinko iyonları tarafından kontrol edildiğini bulmuşlardır. Bunun çinko iyonlarının beta-amiloid peptitlerin agregasyonu ile başlatılmasını engelleyen ilaçların geliştirilmesine olanak sağlayacağına inanmak için sebep vardır. Buna ek olarak, Alzheimerı hafifletebilecek, gelişimini durdurabilecek ve semptomları hafifletebilecek bir dizi modern teknik bulunur. Tedavinin etkinliği zamanında tanı ile yakından ilgilidir. Hastalık ne kadar erken tespit edilirse alınan tüm önlemler daha etkili hale gelir. İlaçların çoğunluğu her daim kullanılan ilaçlardır.

Doktorlar

Doktor

Hastane

Adres

Doçent Doktor Fatma Nalan Kayrak- Nöroloji

Kişisel Muayenehanesi

 

Güzel bahçe Sk. No:15 Kt:4 Nişantaşı, İstanbul

Doç. Dr – Hakan Levent Gül- Nöroloji Bölümü

Maltepe Ersoy Hastanesi

 

 Varna Sok. Altta Mah. No:16 İstanbul

 

Doçent doktor Selda Korkmaz – Nöroloji Bölümü

Selda Korkmaz Muayenehanesi

İstanbul Harbiye Mahallesi Hüsrev Gerede Cd. Zorlu Apartmanı No:7

 

Profösör Doktor Zeki Gökçil 

Kişsel Muayenehane

T. Hilmi Caddesi No:64 Ankara Bölge Kavaklıdere

Profösör doktor Alev   Leventoğlu

Medicana Hastaneleri Ankara Bölgesi

Söğüt özü Cadde 2165 Sok. Çankaya  Bölgesi 

Uzman Turgay Gül

 

Cerrahi Tıp

Ç.Emeç Blv. civarı No: 15  Çankaya bölgesi Ankara 

Profösör Atilla İlhan 

Kişisel Muayenehane

Kızılırmak Mahallesi Ulusoy Plazası Bölgesi 1450. Sokak Çankaya

Profösör doktor Baybars Veznedaroğlu 

Kişisel Muayenehane

Ataturk caddesi Alsancak Mahallesi N: 372 Katip oğlu apartmanı Kat:7 ve D:7 İzmir Konak

 

Yiyecekler

Omega-3

  • Yağ asitleri açısından zengin gıdalar tüketmek Alzheimer hastalığının gelişimiyle ilişkili riski azaltır ve uzun vadede beyin sağlığını korur.
  • Somon, beyin ve kalp için yararlı olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bu ürünler ayrıca beynin düzgün çalışması için gerekli olan birçok mineral ve vitamin içermektedir.
  • Keten tohumu, farklı bitki besinleriyle karşılaştırıldığı zaman en yüksek omega-3 seviyesini içerir. Keten tohumu duygu durum bozuklukları konusunda faydalıdır ve beynin erken yaşlanmasını önlemeye destek olur.

Ceviz

  • Bu ürün, zengin bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Bir avuç fındığın günlük kullanımının, bilişsel işlevlerdeki yaşa bağlı düşüşün önlenmesine katkıda bulunduğuna inanılmaktadır.

Sardalyeler

  • Sardalye, beyin sağlığını ve kognitif fonksiyonları korumak adına önemli olan çok sayıda besin maddesi içermektedir. Sardalyenin düzenli tüketimi hafızanın iyileşmesine destek olur ve duygu durum bozukluklarına ve depresyona karşı korunmaya yardımcı olur. Düzenli bir şekilde beslenme içine dahil edildiği zaman faydaları ortaya çıkar.

Ispanak

  • Folik asit bakımından zengindir. Ispanak zihinsel yetenekler için faydalıdır. Demans riskini azaltmak adına bu bitkinin bir kısmını bir günde tüketmek yeterlidir.

Alzheimer hastalığı hala tedavi edilemez bir hastalık olarak kabul edilir. Zihinsel yeteneklerin (hafıza, konuşma, mantıksal düşünme) kademeli olarak kaybedilmesi ile karakterizedir. Bu hastalık en yaygın bunama şeklidir ya da yaşlılık bunamadır. 65 yaşından büyük insanlarda başlar ama erken bir Alzheimer hastalığı vardır. Tahminlere göre, 2050 yılına kadar Alzheimer ve diğer demans formlarından muzdarip insanların sayısı yaklaşık 44 milyon kişiye çıkacağı tahmin edilmektedir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.