Alzheimer Hastalarına Bakım Verenlere Devlet Yardımı

Alzheimer hastalarına bakım veren kişiler için devlet yardımının miktarı, ne tür şartlarda nasıl yardım alınır, nerelere başvurmak gerekir hakkında makale.

Alzheimer Hastalarına Bakım

Bilişsel yetenek kaybına neden olan alzheimer, bu hastalığa yakalananlar açısından gündelik hayatlarını aşırı şekilde etkileyen bir rahatsızlıktır. Kişilerin hafızalarını, düşünme yeteneklerini ve hatta gündelik yaşam faaliyetlerini bile yapmalarını engelleyen bir özelliği olduğu için alzheimer hastalarına bakıma muhtaç hale gelmektedirler.

Alzheimer hastalarına bakım vermek oldukça yorucu, fiziksel ve maddi güç gerektiren ve uzun süreli bir süreçtir. Bu nedenle bu hastalığa yakalanmış olan yakınlarına bakım veren kişiler açısından dışarıdan alabilecekleri her türlü maddi ve manevi yardım büyük önem taşımaktadır.

Alzheimer hastalarına bakım şunları içermektedir:

 • Sağlık: İlaçların yazdırılması, alınması, kullanımının takip edilmesi
 • Fiziksel: Kişinin gündelik faaliyetlerinden olan yıkanma, beslenme, giyinme, banyo yapma gibi faaliyetlerini gerçekleştirmesine yardımcı olma
 • Kişisel: Hastanın gündelik hayatını organize etme, ev dışı hayatını organize ve eşlik etme

Görüldüğü üzere alzheimer hastalarına bakım vermek oldukça zahmetli bir süreçtir. Bu bakım hizmeti büyük bir çoğunlukla hastanın yakın aile üyeleri tarafından verilmekle birlikte, çok az bir kısmı da bir bakıcı, tedavi merkezi gibi profesyonel açıdan destek almaktadır.

Alzheimer Hastaları İçin Devlet Yardımı

Oldukça yorucu, tüketici ve uzun bir süreç olan bakım süreci içerisinde devlet bu hastalara bakım yükü içerisinde olanlara ve bakım hizmeti verenlere yardımda bulunmaktadır. Her türlü maddi yardıma ihtiyaç duyan bakım hizmeti veren kişiler açısından devletin sağladığı bu yardımın çok büyük bir önemi bulunmaktadır.

Bu bakımdan bu hastaların evde bakımlarıyla ilgilene  kişilerin mddi yüklerini bir nebze de olsun rahatlatmak için bu hastalara devlet yardımı yapılmaktadır. Devlet yardımı farklı şekillerde gerçekleştirilir:

 • Evde bakım aylığı
 • Engelli maaşı

Bunlardan engelli maaşı il ve ilçelerde bulunan defterdarlık il müdürlükleri aracılığı ile alınırken, evde bakım aylığı aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri aracılığıyla kullandırılmaktadır.

Evde bakım aylığı hasta kişiye evde bakan ve vasiliğini üstlenen kişiye verilmektedir. Bu bakımını üstlenmiş olduğu hastanın ihtiyaçları için devlet tarafından verilen bir yardımdır. Bu yardımı alabilmek için bakımı üstlenilen kişinin engellilik durumunun en az yüzde elli veya üzerinde olması gerekmektedir. Bu oranın altında ama yüzde kır ve üstünde olanlar ise sadece engelli maaşına başvuru yapabilirler.

Engelli maaşı doğrudan hastalara bağlanırken, evde bakım aylığı ise alzheimer hastasının 24 saat bakımını üstlenen ve günde en az sekiz saat onunla birlikte olan yakınına ödenir.

Engelli maaşı işe doğrudan hasta kişiye ödenmekte olan bir ücrettir. Engellilik raporu yüzde kırkın üzerinde olan tüm engeliler artan rapor oranıyla birlikte artan, değişik tutarlarda engelli maaşı alabilmektedirler. Bu yardımı alabilmek için hastayla aynı evde oturmak tercih ediliyor olsa da, kimi şartlardan dolayı aynı evde ikamet edilmese bile günde en az sekiz saat hasta ile birlikte olunması koşuluyla başka bir ikamette oturan yakın da bu yardımı alabilmektedir.

Yardıma Başvurma Şekli

Devlet yardımı almak bir takım şart ve koşullara bağlanmış ve belli prosedürler gerektiren bir süreçtir. Yardımın tam ve eksiksiz alınabilmesi için bu konulara dikkat edilerek bunlara uygun şekilde başvuru yapılması gerekmektedir.

Devlet yardımına başvuran kişinin alzheimer hastasının bakımını ve velayetini üstlenmiş kişi tarafından yapılması oldukça önmelidir. Bu hastalar kendilerini temsil edemedikleri için bunlara mutlaka bir vasi tayin edilmesi gerekmektedir.

Evde bakım hizmeti çoğunlukla yakın akrabalar tarafından verilmektedir

Engelli maaşı için başvuru şartları ve şekli şu şekilde sıralanabilir:

 • İl ve ilçelerdeki defterdarlıklara başvuru yaparak hastaneye sevk yazısı alınmalıdır.
 • Sağlık raporu almak: Yardım için ilk yapılması gereken tam teşekküllü bir devlet hastanesinde bir rapor almaktır. Raporda engel derecesi en az yüzde kırk olarak belirtilmelidir. Rapor alınarak alınma amacı emeklilik, yardım, engelli yardımı gibi ayrıntılı olarak belirtilmelidir.
 • Rapor alındıktan sonra yine defterdarlıktan alınmış olan başvuru formu doldurularak alınan raporla birlikte teslim edilir.

Evde bakım aylığı alınması için yaılması gerken işlemler de şu şekildedir:

 • Bu yardımın alınması için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Ailede bulunan kişilerin aylık gelirleri kişi başına asgari ücretin üçte ikisinden fazla olmamalıdır.
 • Alınan sağlık raporunda ağır engelli kısmının “evet” şeklinde doldurulması gerekmektedir.
 • Raporda hastanın yardım almadan tek başına hayatını devam ettiremeyeceğinin mutlaka belirtilmiş olması gerekir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 1,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.