Alzheimer Hastalığının Nedenleri ve Ölümü Ne Zaman Olur?

Alzheimer yaşlı insanlarda ortaya çıkmakta olan ve ilerleyen bir hastalık olmaktadır. Hastalığın ilerlemesi sonucunda hasta hayatını kaybetmektedir. Hastalığın nedenleri ve komplikasyonları.

Alzheimer Hastalığının Nedenleri

İnsan yaşının ilerlemesi ile birlikte beyin hücrelerinin ölerek doku kaybına neden olması sonucunda zihinsel problemlerin gelişmesi, iletişim kaybının oluşması gibi durumlar gelişebilir. Bu hastalık geri dönüşü olmayan uygulanacak olan tedavi sonucunda hastalığın yavaşlamasını sağlamaktadır. Hastalığa uygulanacak olan tedavi sayesinde beyin hücrelerinin ve zihinsel gücün korunması sağlanmaktadır. Alzheimer neden olur sorusu birçok kişinin merak ettiği bir durumdur. İnsanlarda ortaya çıkacak olan hastalığın nedenleri arasında şunlardır:

 • Yaşlılık;
 • Östrojen fazlalığı;
 • Genetik;
 • Yüksek şeker;
 • Yüksek tansiyon;
 • Neyinde protein birikmesi;
 • Beyin kanaması;
 • Uyku problemleri;
 • Tiroid bezinin normal çalışmaması;
 • Damar hastalıkları;
 • Kafa travması;
 • Down sendromu;
 • Sigara ve alkol kullanımı.

Genetik: Ailesinde bulunan yaşlı insanlarda görülen hastalık sonucunda kişilerin bu hastalığa yakalanma riskleri daha fazla olmaktadır. Genetik olması sebebiyle 50 yaş civarında insanlarda hafif belirtilerin olması görülebilmektedir.

Yaş: En önemli nedenlerinden bir tanesi yaşlılık olmaktadır. 65 yaş üzerinde olan ve çoğunlukla kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Alzheimer hastalarının %50 si 85 yaş üzerinde olmaktadır. Sağlıklı beslenmeyen kişilerde daha çok görülmektedir.

Östrojen Alımı: Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu hastalık daha çoğunlukla kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Bayanların menopoz dönemi içerisinde ya da öncesinde östrojen hormonu almaları hastalığa yakalanma ihtimallerini güçlendirmektedir.

Geç Yaşta Doğum Yapmak: 40 yaş öncesinde çok ender olarak görülmekte olan hastalığın nedenlerinden bir tanesi de bir bayanın 45 yaşından sonra doğum yapması olmaktadır.

Enfeksiyonlar: Beyin iltihabı yaşamakta olan bir insanın beyin hücrelerinde azalma meydana gelecektir. Aynı zamanda da kişilerde iltihap sebebiyle doku kaybı olacağı için beyin iltihabı gelişen ve enfeksiyon yaşamakta olan kişilerde görülür.

Kafa travması: Kafasını çok sert bir şekilde bir yere çarpan kişilerde ya da boks gibi kafaya darbe alacak olan sporlarla oluşan insanlarda sürekli olarak kafaya alınan darbe sonucunda beyin etkilenecektir. Bu sebeple de insanlarda beyinlerinde bozukluklar meydana geleceğinden hastalığa yakalanma riski çok fazladır.

Alzheimer Hastalarının Ölüm Belirtileri

Alzheimer hastalarının başlangıç belirtileri arasında hafif unutkanlıklar ortaya çıkacaktır. Hastanın yaşının ilerlemesi sonucunda beyin hücrelerinde azalma olacağı için beynin zihinsel faaliyetleri gerçekleştirmesine yarayan bölümde doku kaybı meydana gelecektir. Bu sebeple de insanlarda bu hastalık ortaya çıkar. Hastalığın birçok evresi vardır. Bu evreler arasında hem hasta için hem de yakınları için en son evre çok zordur. Bu durumda artık hasta bilinçsiz bir şekilde yatacaktır. Sürekli olarak başkalarının yardımına ihtiyacı olacağı gibi, yutma sorunu da çıkar. Bu sebeple de yatağa düşen hasta normal bir şekilde beslenemeyecektir. Tüp yoluyla beslenecek olduğundan hastanın yeteri kadar besin alamayacağı da bilinmektedir. Bir alzheimer hastasının hayatını kaybetmesinin nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Aspirasyon pnömonisi;
 • Kalp krizi;
 • Emboli;
 • Enfeksiyon.

Hastalık bir anda oluşmaya başlamamaktadır. 20 yıl öncesinde beyin hücrelerinin ölmeye başlaması sonucunda başlangıç belirtilerinin ortaya çıkması uzun yıllar alacaktır. Hastalık farklı evreleri bulunmaktadır. Bu sebeple de yaşlı insanlarda tat alma duyusunda azalma, koyduğu eşyaların yerini hatırlayamaması gibi belirtilerin oluşması ile birlikte uygulanacak olan tedavi sonucunda hastalığın belirtilerinin ilerlemesi yavaşlayacaktır.

Hastalık son evreye ulaşması durumunda hastanın yaşamını devam edebilmesi için gerekli olan fonksiyonlarında kayıp olacaktır. İnsanları tanıyamamaya, halüsinasyonlar görmeye, hareket edememeye başlar. Zamanla hasta hiçbir ihtiyacını tek başına göremeyecek duruma geleceği için yatalak olacaktır. Yeme içme ya da tuvalet ihtiyacı için yardım alması gerekmektedir.

Alzheimer hastalığına yakalanan bir insanın zamanla kan damarları daralacaktır. Bu sebeple de organların ihtiyacı olan kan ulaşamayacağından, birçok organ yetersizliğinin oluşması görülmektedir.

Alzheimer hastalığı yaşamakta olan kişilerin yaşamlarını kaybetme sebepleri arasında en sıklıkla kalp krizi bulunmaktadır. Hastanın sürekli olarak yatması sonucunda kalp sağlığı kötüleşmesi nedeniyle kan pıhtıları ortaya çıkar. Bu sebeple de akciğere ulaşan kan pıhtısı kişinin solunum problemlerinin gelişmesine neden olacaktır.

Hastanın zaman içerisinde vücut direncinde azalma meydana gelecektir. Bu sebeple de virüs ve bakterilere karşı direncini kaybetmesi sebebiyle yakalanması daha hızlı olur. Enfeksiyona yakalanması sonucunda hastaların hayatını kaybetme ihtimalleri çok yüksektir.

Alzheimer sonucunda hastalarda beyin hücrelerinde ölüm olması sonucunda ölüm gerçekleşmemektedir. Hastanın yatağa düşmesi ve hiçbir ihtiyacını tek başına yapamaması durumunda bacakların hareket etmemesi sebebiyle bacakta pıhtı atıyor. Bu sebeple hayatını kaybeden birçok hasta bulunmaktadır. Ayrıca hastaların sürekli olarak yatması sonucunda yatak yaraları da çok fazla meydana gelir. Bağışıklık sistemi zayıflaması sebebiyle bu yatak yaralarından enfeksiyon kapması sonucunda da hasta hayatını kaybeder.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.