Alzheimer Hastasının Yemesi Gerekenler Yiyecekler

Alzheimer hastalarının tedavisinde yardımcı olması için beslenmesine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Her zaman hafızayı güçlendirecek ve enerji verecek yiyecekler yenmelidir.

Alzheimer Hastalarının Beslenmesi

Alzheimer Beslenmesi

Alzaymır hastalığının oluşmasını önlemek için ya da tanısı konulması sonrasında hastanın dengeli beslenmesi çok önemlidir. Bu hastalara her zaman için Akdeniz diyeti ile beslenmeleri önerilmektedir. Beyin hücrelerinin güçlenmesini sağlayacak olduğundan hastalığın ilerlemesini engellemesi konusunda son derece etkili olmaktadır. Hastalara önerilen gıdalar şunlardır:

  • Proteinli gıdalar;
  • Yağlı tohumlar;
  • Bitkisel yağlar;
  • Balık yağı;
  • Sebzeler;
  • Meyveler;
  • Tahıl ürünleri.

Yaşam süresinin uzaması ve semptomların ilerlemesini engelleyebilmek için önemli olan yiyecekler vardır. Obezitenin oluşmaması için, hastanın beyin hücrelerini güçlendirecek vitaminleri içeren gıdaları tüketmesi gerekmektedir.

Eğer hasta son evreye gelmesi sonucunda yemek yemiyorsa doktor tarafından önerilen ve vitamin ihtiyaçlarını karşılayacak tüp yoluyla beslenmelidir.

Süt ve Süt Ürünleri

Hastanın her kahvaltısı içerisinde mutlaka süt içeren gıdalar olması gerekmektedir. Laktoza karşı alerjisi olmaması sonucunda hastanın çay ya da başka bir şey içmesi önerilmeyeceğinden süt içmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca B grubu vitaminlerin çok fazla olması ve kalsiyumda içermesi nedeniyle peynir, yoğurt, çökelek gibi gıdalarla beslenmesi çok önemlidir.

Hayvansal Proteinler

Hayvansal gıdalar bol protein içermesi sebebiyle önerilmektedir. Bu hastalara kızartma yoluyla asla verilmemeli ya haşlama ya da ızgara olarak yemesi önerilmektedir. Birçok hastanın günlük olarak belleğinin güçlenebilmesi için sabah kahvaltısında kolesterolü olmaması durumunda yumurta yemesi önerilmektedir. Sığır karaciğeri, kırmızı et, tavuk eti, hindi eti, balık, yumurta gibi hayvansal gıdaların tüketilmesi unutkanlığın ilerlemesini yavaşlatacaktır.

Yağlar

Yaşlılık sonucunda insanların yağ tüketimine sınır koyması gerekmektedir. Hayvansal gıdalar içeren ürünleri kullanmaması çok önemlidir. Doymuş yağ oranı yüksek olan gıdaların alzheimer hastalarına verilememesine dikkat edilmelidir. Bunun yerine hastaların bitkisel yağlar ile beslenmesi önemli olacaktır. Sızma zeytinyağı alzheimer hastalarına önerilmektedir.

Omega-3

Omega-3 yağ asidi insan hafızasının güçlenmesini ve bilinç kaybı yaşanmasını engellemektedir. Bu yağ asidinin en çok balıklarda bulunmaktadır. Bu sebeple de haftada 3 defa alzheimer hastalarına balık yedirilmelidir.

Sebze ve Meyveler

Her zaman için meyve ya da sebzelerin taze olarak hastaya yedirilmesine öncelik verilmelidir. Alzheimer hastasının en çok ihtiyacı olan C ve E vitaminleri olmaktadır. Bu sebeple de antioksidan bakımından zengin olan gıdalar yenmelidir. Avokado, ıspanak, zeytin, ay çekirdeği E vitamininden oldukça fazla olması sayesinde yaşlı insanlarda ihtiyacını karşılayacaktır. Bağışıklık sistemi yavaşlayacak olan hastalarda C vitamini doğal yollarla almaları her zaman için hastalıkların önlenmesini sağlayacaktır. Suda çözünmekte olan C vitamini fazla alınması sonucunda idrarla atılır. Yaşlı insanların çilek, kuşburnu, ahududu, kavun, portakal, domates, kivi gibi yiyeceklere ayrı bir önem vermeleri gerekmektedir.

Hastaların kabızlık durumu oluşmasını önlemek için bağırsaklarının daha hızlı çalışmasını sağlayacak lifli yiyeceklere ağırlık verilmesi önemli olmaktadır. 

Tahıllar

Alzheimer hastalarına önerilmekte olan besinler arasında tahıl ürünleri bulunmaktadır. Çünkü alzheimer hastalarının zaman içerisinde kronik olarak yorgunluk hissetmelerine neden olacaktır. Bu durumda bir insanın kendisini enerjik hissetmesini sağlayacak gıdalar arasında tahıllar bulunmaktadır. Tahıllı ekmek, bulgur, yarma, makarna ve şehriye gibi gıdalara önem verilmelidir. Özellikle de hastaların çiğneme problemlerinin olması durumunda şehriye ya da erişte çorbası yapılarak içmesi sağlanmalıdır.

Alzheimer Hastalarının Yememesi Gerekenler

Alzheimer hastalığının gelişmesini engellemek veya hastalığa yakalanmış olan bir kişinin asla yememesi gereken gıdalar ve içecekler bulunmaktadır. Bu zararlı gıdalardan her zaman için uzak durulması, hastanın semptomlarının hızla ilerlemesini engelleyecektir. Bu sebeple de yaşlı insanlarda görülmekte olduğundan aşırı tuzlu gıdalar asla yememesi gerekiyor. Hayvansal yağlardan uzak durması ve yemeklerin her zaman için az yağlı olmasına dikkat edilmelidir. Her türlü tatlıdan uzak durmaya dikkat etmesi önemli olmaktadır. Hastaların beyin hücrelerinin ölümüne neden olacağı için alkol ve sigaradan uzak durmalıdır.

Uzmanlar tarafından hazır yiyeceklerin yedirilmemesi ve her zaman için gıdaların pişirilmesi öneriliyor. Bu sebeple de konserve yiyeceklerden uzak durulacağı gibi aynı zamanda da fast food tarzı olan gıdalarında tüketilmesinden uzak durulmalıdır.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.