Alzheimer Hastalığına Yakalanan Bir Hasta Kaç Yıl Yaşar?

Beyin hücrelerinin ölümü ile birlikte doku kaybının yaşanması sonucunda kalıcı olarak ortaya çıkan unutkanlığın günümüzde kalıcı tedavisi bulunmamaktadır. Hastanın yaşam süresi.

Alzheimer Yaşam Süresi

Alzheimer Hastasının Ömrü

Beynin etkilenmesi ile birlikte hafıza problemlerinin ortaya çıkması sonucunda insanlarda unutkanlık başlamaktadır. 65 yaş üzerinde olan insanlarda daha sıklıkla görülmekte olan ve başlangıç belirtilerinin gelişmesi ile birlikte tanı konulması sonucunda kalıcı ve iyileştirici bir tedavi olmamaktadır. Uygulanacak tedavi yönteminin sadece hastalığın semptomlarının ilerlemesini yavaşlatmak amacıyla uygulanmaktadır. Kişilerin alzheimer hastalığına yakalanması sonucunda ilk evre içerisinde hafif oluşacak belirtiler tedavi edilmemesi durumunda hastalık çok hızla ilerleyecektir. Hastalara şu tedaviler uygulanması sonucunda hastanın ömrünün uzaması ve belirtilerin yavaşlaması sağlanacaktır.

 • İlaç tedavisi;
 • Psikolojik terapi;
 • Beyin egzersizleri;
 • Sağlıklı beslenme.

Alzheimer hastalığına yakalanmış bir insanın yukarıda ki tedavi türlerinin uygulanması sonucunda ortalama olarak ömürleri daha uzun olacaktır. Fakat ilaç tedavisine başlanmamış, psikolojik terapi almayan bir hastanın ömrü daha kısa olacaktır.

Alzheimer hastalarının yaşam süreleri için her zaman bakımı çok önemli olmaktadır. Bir hastaya iyi bakılması sonucunda yaşam kalitesi ve süresi de artmış olacaktır. Bu sebeple de tanının konulması ile birlikte hasta yakınlarına çok büyük iş düşmektedir. Hastalığın evrelerinin hızla ilerlemesini durdurmak için, ilgisini eksik etmemeli ve bakımına özen göstermelidir.

Hastaların ortalama yaşam süreleri 3 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Yatalak bir hastanın ise yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi ortalama olarak 3 sene olmaktadır.

Alzheimer Hastasının Bakımı

Doktor tarafından semptomların ilerlemesini yavaşlatmak için verilen ilaçların zamanında ve uygun dozda verilmesi çok önemlidir. Alzheimer hastalığına yakalanmış bir insanın zamanla her şeyi unuttuğu için içe kapanıklık başlayacaktır. Sosyal hayattan kopan bir kişinin ruhsal problemleri daha fazla olur. Bu sebeple de hasta yakını tarafından sosyal hayattan uzaklaştırılmaması gerekmektedir. Hasta yakınının şunlara çok dikkat etmesi gerekmektedir:

 • Hastaya karşı sabırlı olunmalı;
 • Hastanın cesaretlenmesini sağlayacak konuşmalar yapmalı;
 • Duygularını ve düşüncelerini onaylamalı;
 • Gerçek dışı olayları anlattığı zaman düzeltmemeli;
 • Egzersiz yapması için teşvik edilmeli;
 • Kendisine ya da yakınına zarar verecek aletler kaldırılmalı;
 • Dışarıda tek başına gezinmesine izin verilmemelidir.

Hastanın bakımını üstlenmiş olan yakınının çok sabırlı olması gerekmektedir. Her zaman için empati kurmalı ve hastanın yapmış olduğu hatalara karşı sabırlı davranmaları gerekmektedir. Bu hastalığın ilerlemesi ile birlikte kendi doğal ihtiyaçlarını (yemek yemek, tuvalet ya da banyo) tek başına karşılayamayacak olduğundan hastaya yardım edilmeli, bir hatası olması durumunda yüksek sesle konuşulmamalıdır. Her zaman için anlayışlı davranılmalıdır. Hastaya kızılması ya da yanlışının sert bir şekilde düzeltilmesi sonucunda hasta strese girecek olduğundan ruhsal problemler daha hızlı gelişir.

Alzheimer Hastalarına Zihinsel Egzersizler

Her zaman için hastayla yakından ilgilenmesi gerekmektedir. Hastalarla konuşma sırasında kurulacak cümleler her zaman anlaşılır ve basit tarzda olması ayrı bir önemi bulunmaktadır. Hasta gerçek dışı herhangi bir şey anlatıyor olsa bile dikkatle dinlenmeli ve göz teması kurmalıdır. Çok ilerlemiş evrelerde artık yakınlarını ve çocuklarını tanıyamayacak olduğundan her defasında yakını kendisini hastaya tanıtması gerekmektedir. Hasta artık bilinçsiz bir şekilde konuşacağından, bilinçsiz hareket edecek olduğundan asla onu suçlamamalı ve azarlayıcı tarzda konuşulmaması gerekmektedir. Hastanın zihinsel egzersizler yapmasına teşvik edilmelidir.

Kavramları tanıma: Hastalığın ilerlemesi sonucunda artık eşyaları, yiyecekleri, hayvanları, taşıtları ve yakınlarını tanıyamayacaktır. Bu nedenle de hastanın zihninin güçlenebilmesi için yakını tarafından kavramları tanıması için özel ilgi gösterilmesi gerekmektedir.

Nesnelerin kullanımını hatırlatma: Ortaya çıkacak unutkanlık arasında hangi nesnenin ne işe yaradığını hatırlayamayacağı için karıştıracaktır. Kişilerin çatal, kaşık, bıçak ya da günlük hayat içerisinde kullanması gereken nesneleri basit bir şekilde göstermeli tanıtmalıdır. Fakat 10 ile 15 nesneden fazlası tanıtılmamalıdır.

Zaman kavramı: Hastalar hangi günde olduklarını ya da hangi yılda yaşadıklarını sık sık unutacaktır. Zaman kavramını hatırlatmanın en önemli yollarından bir tanesi hastayla saat oyunları olacaktır. Büyük bir saat gösterilerek şu an saatin kaç olduğu gösterilmeli ve hangi gün içerisinde olduğumuz söylenmelidir.

Günlük işlerin tekrarlanması: Hastanın hayatı içerisinde günlük işlerini yapma problemleri oluşacaktır. Bu nedenle de tuvalet ihtiyacını nereye yapacağını ve çok ileri evrede olmaması durumunda hastanın sohbet ederek hatta bazen şakalaşarak günlük işlerinin nasıl yapması gerektiği anlatılmalıdır.

Zıt kavramlar: Orta evreye ulaşması durumunda hastalığın zıt kavramların unutulmasına neden olacaktır. Kişilere küçük ve büyük, şişman ve kısa ya da dar ve geniş gibi zıt kavramların örnek vererek hatırlatılması çok önemlidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.