Alzheimer Hastaları İçin Sakinleştirici İlaç İsimleri

Alzheimer hastalığının ilerleyen evrelerinde sıklıkla hastalarda saldırganlık, öfke ve sinirli ruh halleri görülmektedir. Hastaları sakinleştirmek için reçete edilecek ilaçlar.

Alzheimer Sakinleştirici İlaçlar

Alzheimer Sakinleştirici İlaç

Yaşlı insanlarda görülen hafıza sorunları ve unutkanlık hastalığı olarak bilinen alzheimer hastalığının ilerleyen evrelerinde hastada saldırganlık oluşmaktadır. Bu durumda doktor tarafından hastaya reçete edilerek sakinleşmesini sağlayacak örnek ilaç isimleri bulunmaktadır.

Fakat unutulmamalıdır ki burada yazılan ilaç isimleri sadece bilgilendirme amaçlı olması sebebiyle, doktor tarafından hastanın kullanılması için reçete edilmediği zaman satın alınarak hastaya verilmesi sakıncalıdır.

Ristart 4.5 Mg Kapsül

Alzheimer hastalarında oluşan ani öfkelenme ve saldırganlık sonucunda doktor tarafından önerilerek hastanın düzenli kullanması gerekmektedir. Belirtilen doz miktarında hastanın kullanması sonucunda saldırganlık ortadan kalkacak ve daha sakin olması sağlanacaktır. Etken maddesi olan Rivastigmin sayesinde hafıza bozukluğunun ve parkinson hastalığının da tedavisinde etkili olmaktadır. Kullanan bazı alzheimer hastalarında oluşacak yan etkiler ise şunlardır:

 • Uyuklama;
 • Baş ağrısı;
 • Yorgunluk;
 • Kilo kaybı;
 • İshal.

Yan etkilerin hastanı yaşamını olumsuz etkileyeceğinden, ilaç kullanımı bırakılarak doktora bildirilmesi sonucunda başka bir ilaç verilmelidir. Doz ayarlanması her daim doktor tarafından yapılmalıdır. Çok fazla hastanın saldırgan hali olması durumunda zamanla ilacın 6 mg kadar çıkartılması gerekmektedir. İlaç her zaman için aynı saatte bol su ile alınması gerekiyor.

Ortaya çıkacak kilo kaybı sebebiyle hastanın kilosu takip edilmelidir.

Dement 10 Mg Tablet

Hastalığın ilerleyen evresinde etkin maddesi olan donepezil hidroklorür sayesinde saldırganlık ve şiddet eğiliminde olan hastalar için reçete edilir. Alzheimer hastalarında sıklıkla oluşacak uyku problemlerini gidermek için yatmadan önce alınmalıdır. Doktor farklı bir kullanım şekli önermemesi durumunda ilk 2 hafta boyunca yarım tablet bol su ile içilmelidir. Doktorun hastayı takibe alarak yan etkileri gelişmemesi sonucunda günlük doz ayarlanması 10 mg olarak yükseltilmelidir. Yan etkileri olarak kişilerin kramp, sindirim sistemi rahatsızlıkları, mide ülseri ve kasılma meydana gelebilir.

Reminyl 24 mg Kapsül

Uzatılmış salınımlı kapsül olması sayesinde etken maddesi olan galantamin hidrobromür ile alzheimer tedavisinde kullanılmaktadır. Beyin fonksiyonlarının değişmesi sonucunda görülen belirtileri aza indirmek ve kişilerin gündelik hayatında normal bir ruh hali ile dolaşmalarını sağlamaktadır. İlacın kullanımı ile birlikte gelişecek olan yan etkiler her zaman doktor tarafından takibe alınmalıdır. Bu yan etkiler şunlardır:

 • Hızlı kilo kaybı;
 • Hipertansiyon;
 • Kas spazmları;
 • Denge problemleri;
 • Cilt kuruluğu;
 • Aşırı uyku.

Hastanın kilo kaybı yaşamaması için doktor tarafından takip edilmelidir. Farklı bir kullanım şekli doktor tarafından önerilmemesi sonucunda 8 mg ile tedaviye başlanarak ilk 1 ay boyunca bu dozda kalınmalıdır. 1 ay sonrasında 16 mg kadar yükseltilebilir. Şayet saldırganlık çok fazla olması sonucunda en fazla kullanılması gereken doz miktarı 24 mg olmaktadır.

Aricept 10 mg Tablet

Uzman hekimin hastayı muayene etmesi sonucunda sakinleşmesi için reçete edilecek ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Hafıza problemleri yaşamakta olan ve alzheimer belirtilerinin görüldüğü hastalarda kullanımı uygun olacaktır. İlacın uyutulması sonrasında hastanın uyuması sağlanacağı için uyumadan önce bol su ile yutmalıdır. İlk olarak 5 mg ile başlanmasının sonrasında yan etkilerin gelişmemesi ile birlikte tedavinin akışına göre 10 mg kadar doz yükseltilebilir.

Donefix 10 mg Tablet

Sinir sisteminde bulunan enzimlerin güçlenmesi ve hücre ölümünün ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Hastanın günlük yaşamı içerisinde öfke patlamaları yaşamamasını ve duygu durumunda oluşacak değişiklikleri önlemek amacıyla reçete edilmektedir. Hastanın ruh halinin düzelebilmesi için ilacın her gün ve aynı saatte doktor tarafından belirlenen dozda alınması çok önemlidir. Ortaya çıkabilecek yan etkiler şunlardır:

 • İshal;
 • Aşırı uyuma isteği;
 • Taşikardi;
 • Cilt kuruluğu;
 • Baş ağrısı.

Yan etkilerin görülmesi ile birlikte doktorun bilgilendirilmesi gerekmektedir. Gece yatmadan önce alınması hastada oluşan belirtiler arasındaki uykusuzluğun önlenmesini sağlayacaktır. Her gün aynı saatte alınmasına dikkat edilmelidir.

Exelon Patch Flaster

Alzheimer hastalarında ileri dönemlerde reçete edilmesi gerekmektedir. Rivastigmin etkin maddesi sayesinde hastanın sakinleşmesinde etkili olacaktır. İlacın kullanımında doz ayarlaması doktor tarafından belirlenmeli ve eczacı tarafından nasıl kullanılması gerektiği özellikle anlatılmalıdır. Günde 1 defa belirlenen dozda kuru ve tüy olmayan cilt üzerine yapıştırılmalıdır.

Kullanımı ile birlikte insanlarda oluşacak yan etkiler arasında halüsinasyon görme, aşırı uyuma, taşikardi; kusma görülebilir. Bu durumda doktor hemen bilgilendirilmelidir.

Alzheimer Sakinleştirici İlaçların Fiyatları

İlaç İsmi Fiyatı
Ristart 4.5 Mg Kapsül 42.58 TL
Dement 10 Mg Tablet 291.67 TL
Reminyl 24 mg Kapsül 47.46 TL
Aricept 10 mg Tablet 103.39 TL
Donefix 10 mg Tablet 93.35 TL
Exelon Patch Flaster 320.65 TL

 Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.