Alzheimer Hastalarında Halüsinasyon Görülmesi

Yaşlılarda halüsinasyonlar, şizofrenide uzun süren kalıcı bir karaktere ve ayrıca Alzheimer gibi hastalıkların neden olduğu psikozlara sahip olmaktadır.

Halüsinasyonlar

Halüsinasyonlar gerçekte herhangi bir temeli olmayan algı ihlalleridir. Halüsinasyonlar bir insanın gerçekte var olmayan bir şeyi gördüğü, bir şeyi kokladığı, bir sesi duyduğu, hissettiğini düşündüğü gerçek dışı olaylardır. Alzheimer hastalıklarında ise halüsinasyonlar oldukça yaygındır. Hatta Alzheimer rahatsızlığının belirtileri arasında önemli bir yer tutmaktadır.  Sıklıkla var olmayan şeyleri hissederler ve buna bağlı sinir krizleri geçirirler.

Halüsinasyonlar  vücut mekanizmasında oluşan bir çok bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda altta yatan bozukluğun sebebinin tespit edilmesi çok zor olabilmektedir. Bu nedenle, uygulanan tedavi yöntemindeki taktik seçimi günlük operasyon algı ve etkinin aldatma türün ve sorunun altında yatan sebebe göre belirlenmektedir.

Alzheimer Rahatsızlığı ve Halüsinasyonlar

Paroksismal aktivite, parkinsonizmde motor semptomlar, görme kaybı veya işitme kaybı gibi eşlik eden semptomlar ayırıcı tanıda kullanılan en güvenilir işaretlerdir. Halüsinasyona bağlı olarak ortaya çıkan davranış bozuklukları günlük yaşantının aktiviteleriyle başa çıkabilme becerisini olumsuz yönde etkilemektedir.

Halüsinasyonları olan hastalar gerçek dışı olaylar veya kişilere bağlı olarak endişeye kapılabilirler. Örneğin, yatağın dibindeki figürler ya da odasında konuştuğu iddia edilen insanların sesleri gibi gerçek olmayan bir şeyi görebilir veya duyabilir. Hastalığın geç dönemlerinde hasta aynadaki görüntüsüyle veya televizyon  ekranındaki insanlarla konuşabilir. Halüsinasyonu olan kişilerle irtibatta yapılması gerekenler hakkında şu örnekler verilebilir:

 • Hastayla gördüğü ya da duymuş olduğu gerçek dışı olayla ilgili tartışmaya girmeyin
 • Hasta korkarsa, onu sakinleştirmeye çalışın
 • Elini tutun veya şefkatli bir şekilde sarılın
 • Yumuşak, sakin bir sesle konuş
 • Hastanın dikkatini, gerçek dışı yaşanan olaydan arındırın, dikkatini o olaydan uzaklaştırın.
 • Bir doktorla irtibata geçin. Hastanın kullandığı ilaçların değişmesi gerekebilir.

Halüsinasyon sorunu olan hastaların zihinsel durumlarındaki sıçramalar bir ile iki hafta arasında artarak azalan zikzaklar çizen halüsinasyonlar, uyku bozuklukları ve obsesyonlar ortaya çıkmaktadır.  

Alzheimer Hastaları ve Halüsinasyon

Yaşlılarda halüsinasyonlar, şizofrenide uzun süren kalıcı bir karaktere ve ayrıca Alzheimer gibi hastalıkların neden olduğu psikozlara sahip olmaktadır. Alzheimer rahatsızlığı olan hastalarda, son araştırmalara göre, ortaya çıkma ve sağ kalım arasında bir ilişki olduğunu atlamak ve halüsinasyon belirtilerini gözden kaçırmamak önemlidir. Bu nedenle, Alzheimer rahatsızlığına sahip olan hastalarda halüsinasyonların ortaya çıkması, altta yatan hastalığın ağır seyrini göstermektedir. Halüsinasyon görüntüleri, yalnızlık ve sosyal izolasyon gelişimi bağlantılı olarak değişebilmektedir. Halüsinasyonlar, yaşlı hastaların iletişim ihtiyaçlarını karşılayan bir telafi edici mekanizma olabilir. Halüsinasyon görüntülerinin ortaya çıkması, can sıkıntısının, boşluğun ve sosyal izolasyonun neden olduğu mahrumiyet duygusunun önüne geçmenin bir yolu olarak da görülebilmektedir.

Alzheimer rahatsızlığı bulunan hastalarda genel olarak ruhsal ve davranışsal bozukluklar bulunmaktadır. Yaşanan bu gibi sorunlar yakalandıkları rahatsızlıkla ilgili olarak gelişebilmektedir. Fakat bunun yanında farklı bir rahatsızlığa veya yapılan yanlış bir tedaviye bağlı olarak da gündeme gelebilmektedir. Alzheimer hastaları genel olarak saçma sapar halüsinasyonlar yaşarlar. Örneğin, bir doktorun veya ailesinden birinin kendisine zarar vermek istediğine dair yanlış bir inanca sahip olabilir. Böyle bir hasta saçmalıkla ilgili olarak korkuya neden olan bir gerçeklik ve bazen kendilerini korumaya yönelik yetersiz girişimlerde bulunabilmektedir.

Alzheimer sorunu olan hastalarda; rahatsızlığın ikinci aşamasında halüsinasyonlar ortaya çıkmaya başlar. Gerçekle karıştırılan hayaller görme, sesler duyma gibi atak süreleri dezorien, tran sportation akşam ve gece, görsel yanılsamalar, hipnogojik görsel halüsinasyonlar ortaya çıkmaktadır. Rahatsızlığın üçüncü aşamasında gerçek halüsinasyonlar, deliryumların dereceleri  ve şiddetleri artmaya başlar. Son aşamaya kadar ilerleyerek devam eden bu sorun yavaşça hastanın kişiliğini yok etmeye, psikolojisini iyice bozmaya, saldırgan ve ürkek bir ruh hali oturtmaya başlar.

Hastanın çeşitli mani, asılsız şüpheleri ve korkuları oluşmaya başlar. Bu aşamada, hastanın sürekli bakım ve yardım alması yalnız başına bırakılmaması gerekmektedir.  Çünkü tuvaleti kullanırken bile zorluk yaşayabilir. Adını hala hatırlıyor, ama neredeyse konuşmuyor, ya da sadece ara sıra birkaç kelime kullanabiliyor hale gelmiştir.

Alzheimer hastalığında halüsinasyonların tedavisi, ilaçlarla yapılmaktadır. Fakat bu konuda azami dikkatli olunması gerekmektedir. Hastanın durumun yakından takip edilerek, doktoruyla sürekli olarak irtibat halinde bulunulması gerekmektedir. Kullanılan ilaçların dozu doktor kontrolünde hastanın durumuna göre kısa aralıklarla değiştirilebilir. Bazı durumlarda ilaçların yan etkileri nedeniyle atipik antipsikotiklerin yardımıyla gerçekleştirilir. Tedaviye küçük bir dozla başlanılan ilaçlarda doz yavaşça artırılır.

Alınacak Tedbirler

Halüsinasyon yaşayan Alzheimer hastalarına yapılan ilaçla tedavinin yanı sıra günlük hayatın düzenlenmesi de uygulanan tedaviye destek verip hastanın rahatlamasına yardımcı olur. Bu konuda alınacak tedbirler arasında en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bulunulan ortamın aşırı sıcak olmamasına özen gösterilmelidir.
 • Oluşan gerçek dışı olayları tetikleyen sebepleri saplayarak önlem alınmalı
 • Uyku düzenine önem verilmeli
 • Stres ve pisikolojik baskılardan uzak durulmalı
 • Kullanılan ilaçlar aksatılmamalıdır.


Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.