Alzheimer Evrelerinin Belirtileri ve Tanısı Nasıl Olur?

Yaşlılık ile birlikte insanların beyin dokusu kaybının yaşanması ile birlikte ortaya çıkan alzheimer hastalığının evrelerinde ortaya çıkacak belirtiler, tanısı ve tedavisi.

Alzheimer Evreleri

Alzheimer Evreleri

65 yaş üstü insanlarda belirtilerinin başladığı genetik olarak görülen bir hastalıktır. Kadınlarda daha sıklıkla görülmekte olan ve beyin dokusunda kalıcı hasar kaybı yaşanması ile oluşur. Hastalığın başlangıç belirtilerinin başlaması sonucunda kalıcı olarak tedavisi günümüzde bulunmamaktadır. Fakat gerçekleştirilecek olan tedaviler hastalığın evresinin ilerlemesini yavaşlatmak için uygulanacaktır. Hastalığın evreleri şunlardır:

  • Klinik öncesi evre;
  • Hafif kognitif bozukluk;
  • Erken ve orta dönem;
  • Ciddi orta dönem;
  • İleri ve ciddi dönem.

Evre 1 (Klinik öncesi evre): Hastalığın ilk aşaması olarak bilinmektedir. Klinik öncesi olarak bilinmektedir. Hasta dışarıdan normal olarak görülmektedir. Bu evre içerisinde hastalığın ilk evresi olması nedeniyle hastalığa bağlı olarak semptomlar henüz görülmeyecektir. Fakat beyin dokusunda zararın olması ile bilinmektedir. 65 yaş civarında olan ve daha çoğunlukla da kadınlarda görülen hastalığın tanısını koyması muayene yapılarak konulması mümkün değildir. Hastalığın tanısını koyabilmek için biyobelirteç testinin yapılması gerekmektedir.

Omurilik sıvısının alınması ile birlikte laboratuvar ortamı içerisinde test yapılması sonucunda hastalığın var olup olmadığının tanısı kesin olarak konulacaktır.

Evre 2 (Hafif kognitif bozukluk): Bu dönem içerisinde hastanın yaşamakta olduğu unutkanlığı hem hasta kendisi fark edeceği gibi aynı zamanda da yakınları da fark edecektir. Hafızasında sorunların olmasına neden olacaktır. Bu durumda kişilerin konuşmasında sorun olacağı gibi yaşamını devam ettirmesi için günlük olarak yapması gereken faaliyetleri unutmasına neden olacaktır.

Evre 3 (Erken – Orta Dönem): Kişilerde ortaya çıkan bellek sorunları arasında unutkanlık oluşması görülmektedir. Konuşması sırasında kelimeleri hatırlayamayacaktır. Herhangi yeni olan bir şey öğrenmesi zor olur. Hastalar sürekli olarak kendisini yorgun hissedecek, sosyal hayattan kendilerini çekecektir. Bu dönem içerisinde depresyon gibi ruhsal hastalıklarda sıklıkla görülür.

Evre 4 (Ciddi Orta Dönem): Hasta yaşamında yapması gereken işleri yapamayacak hale gelecektir. Yemek yapmayı çok iyi bilen birisi bu dönem içerisinde yemek yapmayı unutur. Çatal kaşık kullanamayacak duruma gelir. Tek başına elbiselerini çıkaramayacağı gibi tuvalet ya da banyo ihtiyacını da kendisi yapamayacaktır. Hangi odada uyuduğunu bilemeyecek, tuvalet ihtiyacını başka yerlere yapacaktır. Hastalarda huzursuzluk olması sebebiyle aniden öfkelenecektir. Dışarıya tek başına çıktığı zaman kaybolacak ve paranoya gelişimi de görülecektir.

Evre 5 (Ciddi İleri Dönem): Hastanın hafıza problemleri ciddi boyutlara ulaşacaktır. Bu kişilerin bakımlarını başkası tarafından yapılması gerekmektedir. Fiziksel olarak sağlığında bozulmalar olacağı için, yürüme sorunları gelişir. Mesane ve bağırsak kontrolünü sağlayamayacaktır. Sürekli olarak olmayan şeyleri görme, duygu durumunda değişiklikler yaşayacaktır. Bu evre içerisinde yatalak olmaması durumunda yerinde oturmayacak, sürekli olarak evden dışarıya çıkmak isteyecektir. Bu evre sonunda hasta yatağa bağlı duruma gelir.

Alzheimer Tanısı

Hastaya tanı konulabilmesi için nöroloji ve psikiyatri uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Her zaman için hastanın muayenesi sırasında bir yakınının bulunması gerekmektedir. Doktor hastanın ilk olarak yakını tarafından şikayetleri dinlemesi ve daha sonradan da hastanın ileri evrelerde olmaması sonucunda hastayı dinlemesi gerekmektedir.

Nöropsikolojik Testler

Alzheimer tanısı koyabilmek için ilk olarak hasta yakını doktor tarafından dinlenmesi gerekmektedir. Daha sonradan Mini Mental Durum Testi hastaya uygulanması gerekmektedir. Bu test sonucunda bilgi kaybının yaşanıp yaşanmadığı kanısına varılacaktır. Günlük yaşamı içerisinde ve hastanın davranışına ait olan testten oluşmaktadır.

Nörofizyolojik İncelemeler

Nörofizyolojik test sayesinde hastanın tanısının konulması mümkün olmaktadır. En önemlisi EEG incelemesi olmaktadır.

Mini Mental Test

Bu test hastalık belirtisi taşımakta olan kişiye uygulanacak olan testlerdendir. Kayıt hafızası, dikkat, hesaplama yapması, konuşması ve olayları hatırlamasına bağlı olarak yapılmaktadır. Test sonucuna göre 25 ile 30 arasında bir puan çıkması normal sayılacakken 24 ve altında hastalık tanısı konulacaktır. 

Radyolojik İncelemeler

Beyin dokusunda herhangi bir hasar olup olmadığını anlayabilmek için bilgisayarlı tomografi veya MR çekimi görüntülemesi yapılacaktır. Beyin bölgesindeki dokularda kayıp olup olmadığını anlayabilmek için kesin sonuç verecek olan bir testtir.

Saat Çizme Testi

Hastaya doktor tarafından tanının konulabilmesi için saat çizmesi istenecektir. Düzgün bir saat çizmesi sayesinde konstrüksiyonel praksi becerisinin olup olmadığına bakılacaktır. Hastalık ciddi boyutlara ulaşması durumunda hasta saat çizemeyecektir.

Genetik Testler ve Laboratuvar Testleri

Alzheimer hastalığının tanısını koyabilmek için kan testi yapılmalıdır. Bunun sonucunda hastaların gerçek tanıyı koyabilmesi için omurilik sıvısı alınarak biyobelirteç testi yapılmalıdır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.