Alzheimer Hastalığı İle Demans Arasında Bulunan Farklılıklar

Alzheimer ve demans hastalığının bazı semptomları birbirine benzese de farklı hastalık türleridir. Bunların tedavileri de birbirinden farklı şekilde uzman tarafından planlanır.

Demans ve Alzheimer

Demans, bozulmuş bellek ve düşünme süreçleri gibi belirtileri içeren genel bir durumdur. Kazanılmış demanslı yaşlı insanlarda yaşam kalitesinde önemli bir düşüş meydana gelir. Bu bilişsel işlevlerde çok büyük bir düşüştür. Sorun çok ciddi ve günlük aktivitelere müdahale eder. Demans belirtileri arasında hafıza kaybı, kişilik ile duygu durum değişiklikleri, karışıklık ve problem çözme becerilerinin azalması yer alır. Demansa neden olan çok sayıda durum vardır. Bazen ilaçların ve diğer tıbbi sorunların yan etkileri bir semptom olarak bunamaya sebep olabilir. 

Alzheimer hastalığı, spesifik ve en yaygın bir bunama türüdür. Hastalık yavaş yavaş hastanın hafızasını, öğrenme yeteneklerimi, iletişim becerilerini ve kendi kendine yardım yeteneğini yoksun bırakmasına neden olur. Alzheimer hastalığı olan hastaların birçoğunda semptomlar ilk önce 60 yaşından sonra meydana çıkar ama Alzheimer yaşlanmanın normal bir parçası kesinlikle değildir. Hastalık beynin son anılarını saklayan kısmında yavaşça başlar ve daha sonra yine yavaş şekilde beynin diğer bölgelerine doğru yayılır. Genellikle üç ile 20 yıl süren farklı oranlarda beyin boyunca ilerleme gösterir. 

Nedenleri ve Aralarındaki Farklar

Demans nedenleri arasında;

  • Metabolik problemler
  • Zayıf beslenme
  • Tiroid hastalığı
  • Felç ve daha az bulaşıcı hastalıklar gibi birçok faktör tarafından meydana gelebilir.

Bu hastalıklarla ilişkili komplikasyonlar beyin hücrelerinin etkilenmesine neden olur. Bir başka olası demans kaynağı depresif psödo-parçalanmadır. Bu sırada serotonin seviyeleri tükenmekte ve hastanın konsantre olması sorun yaratmaktadır. Alzheimer hastalığının kökleri bulunur. Bu hastalık, düşünmeyi ve hafızayı kontrol eden beyin hücrelerine zarar veren beta-amiloid plakları ile tau proteinlerini oluşturur.

Semptomlardaki Farklılıklar

Hafıza

Demansta bellek bozukluğu hastalığın ilk aşamasının önde gelen belirtisidir. Alzheimer da gelecekte bellek bozuklukları sürekli olarak ilerler. Zaten bu duruma düşünme, konuşma, pratik aktivite bozuklukları eklenir. Demans hastalığı için, ilk iki aşamadaki hafıza bozuklukları karakteristik değildir ya da çok da önemli durumda değildir. Yine de, bazen hafıza acı çekiyor gibi görünür. Yalnız bu aldatıcı izlenim, geçerli ihlal ile bağlantılıdır.

Duygusal Durum

Demanslılarda hastalığın başlangıcında Alzheimer hastalığı ile depresyon, depresif duygu- durum, ilgisizlik meydana gelebilir. Aksine frontotemporal demansı olan hastalar, öforik, disinhibe, durashli olabilir. Zaten erken aşamalarda empati karakteristik bir durumdur. Diğer insanların acılarına ve hislerine karşı duyarsızlık ile  antisosyal davranışlar oluşur. Genel olarak olağan pratik eylemlerle demansı olan hastalar, birinci ve ikinci aşamada başarılı bir şekilde baş ederler. Fakat en başından beri, karmaşık eylemleri planlayabilme, detayları inceleme tarzındaki durumlar birçok kişide kaybolur.

Konuşma

Alzheimer hastalarında ilk başta anlamlı konuşma bozukluğu meydana gelmez. Doğru kelimelerin seçimlerinde bazı zorluklar oluşabilir ve onları değiştirmek için diğer ünsüz içeren kelimeleri heceler kullanılır. Demanslı olan kişilerde ise konuşma, duygularla ve plan yapabilme becerisi ile aynıdır. Konuşma ilkel konuşma hızına göre basitleştirilmiştir. Kaba kelimeler  ve küfürlü sözler söyleyebilirler. Yavaş yavaş iletişim aracı olarak konuşma ihtiyacı kaybolmaya başlar.

Tedavi Seçenekleri

Demans tipine göre tedavi seçenekleri değişir. Halen parkinson hastalığının semptomlarını kontrol eden ilaç dışında, bunama tedavisinde onaylanmış hiçbir uygulama yoktur. Bununla birlikte alzheimer hastalığında durumu hafifleten ilaçlar vardır. Hepsi hastalığın ilerlemesini durdurmaz ve hastayı tedavi edemez. 

İlaçlar hastaların davranışsal semptomlarını geliştirmek ve 6 ile 9 aylık bir süre için reçete edilebilir. Ne yazık ki ilaçların geri çekilmesiyle hastalığın psikolojik belirtileri tekrar kötüleşmeye başlar.

Her türlü demans için olduğu gibi, en iyi terapötik yöntem bir yaşam tarzı değişikliğinin meydana gelmesidir. Örneğin, vasküler demans doğrudan hastanın kardiyovasküler sağlığının durumuna bağlıdır. Uzman doktorlar hastaların kan basıncını düşürmelerini, kolesterol ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmelerini önermektedir. Diğer kronik durumları yönetme  kapsamında beyinde meydana gelen süreçleri yönetmek gerekir. Uzman doktorlar semptomlar, klinik öykü ve tıbbi testler temelini baz alarak teşhis koymaktadır. Bu durumda tiroid bezinin fonksiyon bozukluğu veya yetersiz beslenme ile ilişkili nedenler dışlanır. Gaz veya elektrikli cihazları kapatma konusunda sık sık endişe duyulmaya başlandıysa, bu durum bir belirti olabilir. Gecikmeden bir uzman doktora danışmak gerekir. İhtiyaç olan bilgileri alınmalı ve gerekli olan tüm testler yaptırılmalıdır. Ne kadar erken teşhis konulursa bir o kadar erken tedaviye başlamak mümkün olacaktır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.