Alzheimer Başlangıç Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Yaşın ilerlemesi sonucunda beynin zaman içerisinde işlevini yerine getirememesi sonucunda bellek sorunları ve daha sonra ise davranış bozukluğu meydana gelen hastalığın başlangıcındaki belirtiler.

Alzheimer Başlangıç Belirtileri

Alzheimer Başlangıcı

Alzheimer günümüzde sıklıkla yaşlı insanlarda görülmekte olan ve insanların hafızasında sorunların görüldüğü bir hastalık olmaktadır. İnsan hafızası için beyin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi gerekmektedir. Fakat zamanla yaşın ilerlemesi sonucunda vücudun diğer organlarında olduğu gibi beyinde de fonksiyon kaybının oluşması görülmektedir. Yaşlı insanlarda ortaya çıkan Alzheimer hastalığının ilk evresinde ortaya çıkan belirtiler şunlardır:

 • İnsanların adlarını unutmak;
 • Yaşadığı olayları unutmak;
 • Sık sık anahtarlarını kaybetmek;
 • Ocağın altını açık bırakmak;
 • Alışveriş sırasında ne alacağını unutmak;
 • Gün içerisinde planladığı işleri hatırlayamamak;
 • İlaçlarını almayı unutmak.

Alzheimer hastalığı farklı evrelerden oluşmaktadır. İlk evresinde günlük olarak yapacağı işleri unutmak ya da insanların isimlerini ve yaşadığı olayları hatırlayamamak gibi sorunlarla karşılaşmaktadır. Fakat hastalığın tedavisinin yapılması durumunda evresinin ilerlemesi yavaşlayacaktır. Eğer fark edilmeyip tedavisi yapılmaması durumunda hastalığın evresinin artması sonucunda daha ciddi belirtiler ortaya çıkar. İlerleyen dönem içerisinde bir Alzheimer hastasında şu belirtiler oluşur:

 • Evinin yolunu hatırlayamama;
 • Sürekli kaybolma;
 • Nerede olduğunu bilememek;
 • Çocuklarını anne ya da babası zannetmek;
 • Yemek yaparken malzemeleri karıştırmak;
 • Koyduğu eşyaların yerini bulamamak.

Yaşlı insanlarda beyin fonksiyonlarının azalması sonucunda günlük olarak yaşam kalitesinde bozulma meydana gelecektir. Günlük olarak yapması gereken işleri yapamayacağı için ve tamamlayamadığı için hastalık sonucunda yaşam kalitesinde düşme meydana gelir. Hastanın daha önceki yıllarda çok iyi yapmakta olduğu yemek yapmak, örgü örmek gibi işlerini yerine getiremeyecektir.

Hastalığın orta evrelerine gelmesi sonucunda tuvalete gidemeyecek ve banyo yapamayacaktır. Hastalarda sıklıkla tuvalet ihtiyacını evin başka odalarına yapacaktır.

Alzheimer Başlangıç Tanısı

Alzheimer hastalığının belirtileri olan yaşlı insanların yakınları tarafından nöroloji ve psikiyatri doktorlarına götürülmesi gerekmektedir. Özellikle de başlangıç evresi içerisinde belirtilerin ortaya çıkması sonucunda doktora götürülerek tedaviye başlanması durumunda hastalık ilerlemesi yavaşlayacaktır. Hastanın yakını ilk olarak doktor ile görüşmesi ve belirtileri anlatması gerekmektedir. Daha sonradan hastaya nöropsikolojik testler yapılması gerekmektedir. Nöropsikolojik testler sonucunda hastanın günlük yaşamı içerisinde yapması gereken sorumlulukları ve unutkanlığın hangi derecede olduğu tanısına koyacaktır. Hastaya yapılacak olan testler şunlardır:

 • EEG;
 • Mini mental testi;
 • Radyolojik incelemeler;
 • Nükleer tıp incelemeleri;
 • Saat çizim testi;
 • Laboratuvar testleri.

Günümüzde Alzheimer hastalığın belirtilerinin oluşması durumunda hasta yakınlarının farkına varması ile birlikte tanısının koyması daha kolay olmaktadır. Hastaya yapılacak olan biyobelirgeç adı verilen beyin ve omurilik sıvısının ölçümü sonucunda tanı konulmaktadır.

Omurilik sıvısı kesin sonucu vermektedir. Günümüzde biyobelirteç testi artık kandan da yapılmaktadır. Fakat bazı hastalarda kesin sonuç vermeyebilir.

Alzheimer Başlangıç Tedavisi

Beyin fonksiyonlarının işlevini kaybetmesi sebebiyle Alzheimer hastalığı belirtileri ortaya çıkması sonucunda kalıcı bir hastalık olması sebebiyle geri dönüşü günümüzde bulunmaktadır. Fakat hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve ilerleyerek kişilerin tamamen yaşam kalitesinde düşme olmaması ve hafızasını tamamen kaybetmemesi için tanı konulmasının ardından doktor tarafından ilaç tedavisine başlanacaktır. İlaç tedavisi sayesinde oluşacak belirtilerin azalmasında ve Alzheimer hastalığı sonucunda ortaya çıkacak olan hastalıklarında tedavisi için uygulanacaktır.

Hastanın ilaçlarının günlük olarak alabilmesi hasta yakınının takip etmesi ve unutmaması çok önemli olmaktadır. Zihinsel olarak ortaya çıkan unutkanlığın günlük hem hastanın hem de hasta yakınlarının yaşamlarını zorlaştırmasını engellemek üzere yapılacaktır. Beyin dokusunda kayıp yaşanacağı için reçete edilecek ilaçların bu doku kaybını engellemek için üretilmektedir. Beyin fonksiyonlarının kaybının yaşanmaması için var olan ilaçların ciddi yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu sebeple de hasta doktor tarafından yakın takibe alınmalıdır. İlaçların yan etkisi görülmesi sonucunda hastaya değiştirilmesi gerekiyor. Doz ayarlanması da hastanın semptomlarına uygun olarak doktor tarafından ayarlanması gerekiyor.

Alzheimer hastalarının ilaçlarını düzenli olarak kullanmasının yanı sıra aynı zamanda da beslenmesine de çok dikkat etmesi gerekmektedir. Hem hayvansal gıdalar hem de bitkisel gıdalarla beslenmesi gerekiyor. Süt ve süt ürünlerine ağırlık verilmelidir. Omega-3 bakımından zengin olan besinlerin alınması da önemlidir. Lif bakımından zengin olan meyve ve sebzelere de ağırlık verilmesi önemlidir. Özellikle de C ve E vitamini alımı hastalığın ilerlemesini azaltacaktır.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.